Безкоштовні гроші. ЄС інвестуватиме у розвиток транспортної системи в Україні

17 січня 2019, 17:20

Європа разом зі Світовим банком мають намір покращити транспортні зв’язки між ЄС та країнами Східного партнерства, зокрема з Україною.

Крім того, у плані йдеться про Грузію, Молдову, Азербайджан, Білорусь і Вірменію. Про це повідомили у прес-службі Єврокомісії.

Для цього розроблено інвестиційний план, на його реалізацію треба майже 13 мільярдів євро. За ці гроші планують побудувати або реконструювати майже 5 тисяч кілометрів доріг і залізничних колій, а також аеропорти, порти, логістичні центри, пункти перетину кордону. 

Відео дня

В Україні це, наприклад, ремонт ділянки траси Київ-Одеса у Черкаській області, на який необхідно 210 млн євро, або будівництво Північної об'їзної дороги Львова, на це треба 120 млн євро. В авіаційній галузі, наприклад, 300 млн євро потрібно витратити на реконструкцію другої злітної смуги та на новий вантажний термінал київського аеропорту Бориспіль.

Національна транспортна стратегія

Передумовою для підписання інвестиційного плану було затвердження Національної транспортної стратегії України у травні минулого року. Про це у коментарі Радіо НВ розповів заступник Міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Віктор Довгань.

Транспорт має бути безпечним, комфортним та енергоефективним

Кошти для цього Україна отримує частково у вигляді кредитів від Європейського інвестиційного банку або Європейського банку з реконструкції та розвитку, а частково як грантову безповоротну допомогу Єврокомісії.

"Основна ідея – це те, що ми маємо підвищити мобільність населення країни з Європейським Союзом. Транспорт має бути безпечним, ми маємо зменшити кількість ДТП, має бути комфортним і має бути енергоефективним у тому числі", – зазначив Довгань. 

Драйвер розвитку економіки

Посилення транспортних зв’язків між Україною і ЄС сприятиме економічному зростанню і створенню робочих місць, підтвердив у коментарі Радіо НВ економіст, начальник управління стратегічного планування і розвитку Адміністрації морських портів Володимир Шемаєв.

За його словами, усього на реалізацію проектів в Україні необхідно близько 4,5 млрд євро. Розвиток інфраструктури, переконує, фахівець, є драйвером для розвитку інших секторів економіки.

Розвиток інфраструктури є драйвером для розвитку інших секторів економіки

Коли Україна розвиває національну інфраструктуру, це збільшує пропускну спроможність для експорту українських товарів, а отже, малий і середній бізнес може більше виробляти, а для цього, відповідно, створювати більше робочих місць. 

"Наприклад, у річковій галузі. Багато років вона була занедбана, обсяг вантажів по Дніпру скоротився у 10 разів за роки незалежності. Але вже останні роки ми бачимо тенденцію зростання. Якщо будуть відремонтовані шлюзи, якщо будуть гарантовані поглиблення цієї річки, ми будемо спостерігати зростання судоплавства по Дніпру, а це значить, що українські національні перевізники будуть будувати новий флот, наймати персонал, потім перевозити ці товари чи пасажирів", – зауважив Шемаєв.

"Безкоштовні" гроші

Усі галузі України, а особливо інфраструктура, мають потребу в значних інвестиціях. Тому така ідея дуже правильна, сказав Радіо НВ директор програми Інфраструктура Українського інституту майбутнього, колишній заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер.

Але, зауважив він, є ризики в тому, що "безкоштовні" гроші використовуватимуться неефективно і не за призначенням.

Це позитивна історія, якщо гроші будуть спрямовані на потрібні проекти

"Це налагодження повідомлення країн, які в цю групу входять. І, в принципі, поліпшення якості інфраструктури. Це стосується і безпеки, швидкості пересування, зручності і так далі. В принципі, це позитивна історія, в разі якщо гроші будуть спрямовані дійсно на ті проекти, яких країна потребує", – зазначив Шульмейстер.

У 2019 році Україна готує масштабне оновлення транспорту. У прес-службі Мінінфраструктури повідомили, що планують закупити майже 250 автобусів, півтори сотні тролейбусів, півсотні трамваїв і 35 вагонів метро. 

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X