Прокляття Стокгольма. Андрію Коболєву знову загрожує в’язниця через премію за перемогу над Газпромом — чому суд змінив думку?

Андрій Коболєв, ексголова Нафтогазу (Фото:NV)
Апеляційна палата скасувала рішення Вищого антикорупційного суду, який відмовився відправляти екскерівника Нафтогазу під варту. Що не так із премією за Стокгольм і чим це загрожує Коболєву?
1 березня «стокгольмська» історія ексголови Нафтогазу України Андрія Коболєва отримала неочікуване продовження. Апеляційна палата ВАКСУ переглянула попереднє рішення суду і вирішила взяти Коболєва під варту. Щоб уникнути цього, впродовж п’яти днів Коболєв має внести заставу 229 млн грн.
Цифра — не випадкова. Саме стільки, за версією слідства, Коболєв незаконно отримав як бонус за перемогу над Газпромом у Стокгольмському арбітражі.
Розповідаємо коротко, що відомо про цю справу і що загрожує колишньому голові Нафтогазу.
(Не)законна виплата
НАБУ і САП повідомили про підозру Коболєву 19 січня. За версією слідства, він незаконно заволодів понад 229 млн грн у вигляді премії за перемогу в арбітражі проти Газпрому. Цей судовий процес тривав чотири роки і завершився в 2018-му поразкою російського газового монополіста.
За рішенням арбітражу, Газпром мав заплатити Нафтогазу $2,6 млрд ($2,9 млрд — з урахуванням пені) за порушення зафіксованого в контракті принципу «качай або плати». Тоді ж, у квітні, наглядова рада НАКу вирішила преміювати ключових 41 співробітника, які брали участь у судовій тяганині, виділивши на це 1% від суми виграшу.
За даними слідства, саме Коболєв видав розпорядження про преміювання працівників компанії у травні 2018-го. Сам він тоді отримав першу частину премії — майже 261 млн грн, еквівалент $10 млн на той час.
«Ця сума суттєво перевищувала нормативно визначені розміри таких виплат (37,48 млн грн). До того ж за ті самі досягнення екскерівникові компанії виплатили премію й у 2017 році у 12,49 млн грн», — відзначала пресслужба НАБУ.
Розмір премії керівникам держкомпаній регулюється постановою Кабінету Міністрів, затвердженою ще у 1999 році. Різниця між нормативно визначеною і фактично отриманою винагородою становила 229,25 млн грн, зазначили у відомстві.
Мінлива Феміда
У січні Коболєв виграв перший суд. Прокуратура просила ВАКС посадити його під варту з альтернативою внесення 365 млн грн застави. Суддя відмовив.
«Суд не встановив наявність у Андрія Коболєва повноважень, які б надавали йому можливість впливати на прийняття рішень про встановлення розміру його винагороди», — резюмував після засідання адвокат Олексій Носов.
Місяць потому прокуратура виграла в апеляції. Чому судді могли винести інше рішення? Обґрунтування має бути пізніше оприлюднене у Держреєстрі судових рішень.
Про цікаву деталь засідання повідомив телеграм-канал Центру протидії корупції. «Один із адвокатів на засіданні говорив про те, що премія у $10 млн нібито не підлягала розподілу на інших працівників. Хоча Наглядова рада надала Коболєву повноваження розподілити погоджену йому частину премії між співробітниками компанії, проте він цим правом не скористався», — написали в ЦПК.

Час на роздуми
Ексголова Нафтогазу після засідання буд небагатослівним. «Апеляція ВАКС скасувала попереднє рішення та призначила заставу в близько 230 млн грн, — написав він у Facebook. — Поки думаю, що з цим робити, коментувати більше не буду».
Коболєв має на роздуми п’ять днів. Якщо він не внесе заставу, йому доведеться очікувати подальшого розвитку подій за ґратами.
Як повідомляє пресслужба САП, ексголову Нафтогазу також зобов’язали протягом двох місяців: прибувати на вимогу до детектива, прокурора та суду, не залишати Київ без їхнього дозволу, повідомляти про зміну місця проживання; не спілкуватися зі свідками та іншими підозрюваними у справі; здати паспорт для виїзду за кордон.
Дії Коболєва слідство кваліфікувало за типовою для чиновників та керівників держкомпаній ч. 5 ст. 191 КК України. Йому загрожує позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Чи є в цій історії політичний контекст? Незадовго до повернення Коболєва до України, в нього була розмова з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, розповів NV Бізнес співрозмовник в оточенні Коболєва. Єрмак начебто запропонував повернутися до України і подумати, в якій ролі він зможе допомагати країні.
Але, за словами самого Коболєва, його приїзд до України не був пов’язаний з цією пропозицією. «Перебуваючи за кордоном, дізнався про підготовку підозри і повернувся до України, щоб поспілкуватися зі слідством і довести свою правоту в суді», — розповідав Коболєв Forbes.
Тепер він має таку можливість.