Андерс Аслунд пояснив на прикладі американських ферм, чому Україна повинна дозволити продаж землі

22 вересня 2016, 19:05
Запуск вільного ринку землі в Україні дозволить підняти вартість гектара мінімум втричі

Такої думки дотримується Андерс Аслунд, старший науковий співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council.

"Зараз земля в Україні коштує $500-1000 за гектар, а якщо запустити вільний ринок землі, то вона буде коштувати $3000-4000 за гектар. Так що дехто дуже зацікавлений в утриманні низької ціни землі",- вважає він.

Відео дня

За словами Аслунда, є певне хвилювання населення про долю землі, і це нормально. Тому варто не допускати великих покупців на ринок, обмеживши максимальну покупку 50 або 100 гектарами.

"Правда, як це зазвичай буває в Україні, окремі умільці почнуть засновувати сотні юросіб, щоб на них оформити побільше землі. Треба зробити реальністю правило, щоб одна людина могла купити тільки одну земельну ділянку, - вважає економіст. - Необхідно обмежити і можливості для іноземців купувати українську землю. Багато європейських країн мають подібні обмеження ".

Великі ферми не на стільки відповідальні за землю, якщо порівнювати їх з невеликими фермерськими господарствами. Тому розвиток - за невеликими сімейними фермами, вважає Аслунд: "Ключовими проблемами українських агрокомпаній є поганий менеджмент і злодійство в радянському стилі, яке вважається не злочином, а основним правом людини. Щоб позбутися такої ментальності, потрібні фермери, які б володіли землею".

За спостереженнями експерта, типова ферма на американському Середньому Заході має 2 тис. га і сучасне обладнання, щоб обробляти землю.

"В Іллінойсі, наприклад, сімейне фермерське господарство - це тисяча гектарів з власності і ще тисяча в оренді. Клімат і грунт там дуже схожий з українським. При цьому в Іллінойсі кажуть, що у них краще сільське господарство в світі, тому Україна теж могла б бути кращою. Вам просто потрібні сімейні ферми з 2 тис. га, а не з 100 тис. га ", - відзначає Аслунд.

Він прогнозує, що в майбутньому великі агрокомпанії можуть розвалитися через поганий менеджмент: "Та й навіщо вони потрібні, враховуючи те, як вони використовують зв'язки з місцевою владою, щоб не допустити в бізнес конкурентів.Так що при запуску ринку землі олігархи не скуплять всю землю, а навпаки - втратять її ".

Детальніше читайте в інтерв'ю з Андерсом Аслундом в новому номері журналу Новое Время - №35 від 23 вересня

Показати ще новини
Радіо NV
X