Американський економіст назвав оптимістичний і песимістичний сценарії для України

18 вересня 2016, 22:04
Старший науковий співробітник Atlantic Council (США) Андерс Аслунд описав два сценарії розвитку економіки України на найближчі 10 років

За його словами, оптимістичний сценарій легко описати, спираючись на успіхи Польщі чи Естонії.

"Після відновлення економічної стабільності український уряд має підтримувати її, зберігаючи невеликий дефіцит бюджету і поступово пом'якшуючи монетарну політику. Ключ до успіху полягає в сильних правах власності, які потребують нової системи прокуратури і нових судів", - відмітив Аслунд.

Відео дня

Він розповів, що економічне зростання починається з розширення експорту на ринки розвинених країн. На його думку, Україна повинна подвоїти свою частку експорту в Євросоюз від однієї третини до двох третин - частково за рахунок розширення імпортних квот ЄС, частково за рахунок інвестицій в нові галузі промисловості.

"Річний обсяг прямих іноземних інвестицій має подвоїтися до 6-8% ВВП на рік, що дозволить Україні увійти в європейський ланцюжок поставок з нового виробництва. Україна отримає інвестиційні ресурси для більш розвиненої інфраструктури, а також для поліпшення освіти та охорони здоров'я. Пенсійна реформа буде стимулювати заощадження і внутрішній ринок капіталу. Економічне зростання має досягти 6-7% на рік, збільшуючи перспективи членства в ЄС в 2030-му. Безвізовий режим повинен запрацювати в січні 2017-го", - додав Аслунд.

Песимістичний сценарій, розповів він, ще простіше уявити, тому що він звичний для України. Аслунд вважає, що три фактори можуть порушити поточне багатообіцяюче відновлення.

"По-перше, без реального припинення вогню на сході України війна змусить уряд підтримувати витрати на оборону на рівні 5% ВВП. По-друге, якщо програма України з Міжнародним валютним фондом зазнає невдачі, економічна стабільність може порушитися. По-третє, якщо нові антикорупційні органи будуть вихолощені, не відбудеться ніякої судової реформи, Україна продовжить страждати від відсутності прав власності. В цих умовах не буде ні прямих іноземних інвестицій, ні зростання внутрішніх інвестицій, ні соціальних реформ, яких так чекали. Державні послуги будуть погіршуватися, і все більше українців захочуть емігрувати. Україна залишиться за межами ЄС, і зростання буде слабким - на 2-4% на рік", - пояснив Аслунд.

Наступний рік, спрогнозував він, швидше за все, покаже, який шлях Україна вибере, і цей шлях визначить її долю.

Повний текст читайте в спецтемі журналу Новое Время про Форум YES-2016 - №34 від 16 вересня 2016 року

Показати ще новини
Радіо NV
X