Американський економіст назвав оптимістичний і песимістичний сценарії для України
За його словами, оптимістичний сценарій легко описати, спираючись на успіхи Польщі чи Естонії.
"Після відновлення економічної стабільності український уряд має підтримувати її, зберігаючи невеликий дефіцит бюджету і поступово пом'якшуючи монетарну політику. Ключ до успіху полягає в сильних правах власності, які потребують нової системи прокуратури і нових судів", - відмітив Аслунд.
Він розповів, що економічне зростання починається з розширення експорту на ринки розвинених країн. На його думку, Україна повинна подвоїти свою частку експорту в Євросоюз від однієї третини до двох третин - частково за рахунок розширення імпортних квот ЄС, частково за рахунок інвестицій в нові галузі промисловості.
"Річний обсяг прямих іноземних інвестицій має подвоїтися до 6-8% ВВП на рік, що дозволить Україні увійти в європейський ланцюжок поставок з нового виробництва. Україна отримає інвестиційні ресурси для більш розвиненої інфраструктури, а також для поліпшення освіти та охорони здоров'я. Пенсійна реформа буде стимулювати заощадження і внутрішній ринок капіталу. Економічне зростання має досягти 6-7% на рік, збільшуючи перспективи членства в ЄС в 2030-му. Безвізовий режим повинен запрацювати в січні 2017-го", - додав Аслунд.
Песимістичний сценарій, розповів він, ще простіше уявити, тому що він звичний для України. Аслунд вважає, що три фактори можуть порушити поточне багатообіцяюче відновлення.
"По-перше, без реального припинення вогню на сході України війна змусить уряд підтримувати витрати на оборону на рівні 5% ВВП. По-друге, якщо програма України з Міжнародним валютним фондом зазнає невдачі, економічна стабільність може порушитися. По-третє, якщо нові антикорупційні органи будуть вихолощені, не відбудеться ніякої судової реформи, Україна продовжить страждати від відсутності прав власності. В цих умовах не буде ні прямих іноземних інвестицій, ні зростання внутрішніх інвестицій, ні соціальних реформ, яких так чекали. Державні послуги будуть погіршуватися, і все більше українців захочуть емігрувати. Україна залишиться за межами ЄС, і зростання буде слабким - на 2-4% на рік", - пояснив Аслунд.
Наступний рік, спрогнозував він, швидше за все, покаже, який шлях Україна вибере, і цей шлях визначить її долю.
Повний текст читайте в спецтемі журналу Новое Время про Форум YES-2016 - №34 від 16 вересня 2016 року