«Велика риба». Малюська назвав «очевидних» олігархів
Міністр юстиції Денис Малюська вважає, що Рінат Ахметов та Ігор Коломойський можуть офіційно бути визнаними олігархами, оскільки у них є бізнес, медіа та політичний вплив.
Про це міністр сказав в інтерв'ю Forbes Україна.
«Щодо очевидних олігархів інформації більш ніж достатньо… Досить відкрити рейтинг Forbes. Перший рядок — Рінат Ахметов. Є всі критерії — медіа, бізнес, активи, партнери у Раді. Схожа історія із Коломойським. Петро Порошенко — активи, участь у політиці, під питанням телеканали», — зазначив він.
Малюська не зміг сказати, чи зможе Порошенко уникнути отримання статусу «олігарха» завдяки зміні структути власності телеканалів Прямий та 5 канал. За словами міністра, він не бачив нової структури власності цих каналів.
«Закон прописаний широко, не обовʼязково бути прямим власником, можна впливати на медіа через афілійованих осіб. Зараз канали ведуть мовлення, начебто вони перебувають у власності Порошенка. Можливо, Прямий та 5 канал не єдині медіаактиви Порошенка. Це питання доведення», — пояснив Малюська.
Міністр юстиції додав, що закон про деолігархізацію «не розрахований на стрілянину по горобцях, він розрахований на велику рибу».
«За імплементацією закону стежитимуть медіа та суспільство. 99% рішень буде оскаржено у Верховному суді. Важливо мати незаперечну доказову основу. Рішення не повинні викликати багато суперечок та дискусій», — вважає він.
Відповідаючи на запитання про те, чи може потрапити до списку гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала, міністр сказав, що «в очах громадськості він не олігарх, а за критеріями закону я його не відстежував».
Кого будуть визнавати олігархами
Верховна Рада ухвалила проект закону «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу у суспільному житті (олігархів)» 23 вересня. Згідно з законопроєктом, олігархом вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:
1) бере участь у політичному житті;
2) має значний вплив на засоби масової інформації;
3) є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який після дня введення в дію цього Закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на ринку відповідно до закону «Про захист економічної конкуренції» та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище;
4) підтверджена вартість активів особи (та суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є), перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Рішення про визнання людини олігархом приймає Рада національної безпеки і оборони України на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Нацбанку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету.