Гроші тижня: ейфорія на ринках, найвпливовіші бізнесмени, турецька знахідка в Чорному морі, справа АМКУ проти Roshen
НВ Бізнес вибрав головні новини і найцікавіші заяви цього тижня.
Американський фондовий ринок досяг історичних висот
У вівторок, 18 серпня, індекс S&P 500, який об'єднує папери найбільших компаній на ринках США з різних секторів, піднявся до рекордного максимуму (3389,78 пунктів). На закритті торгів в п’ятницю індекс виріс до 3397,16 пунктів. Ведмежий ринок, викликаний пандемією коронавірусу, виявився найкоротшим в історії. Попередній рекорд S&P 500 був зафіксований 19 лютого. У березні індекс знизився на 34% в порівнянні з лютневим піком. Різкий розворот фондового ринку після падіння в березні відображає ставку інвесторів на зростання корпоративних прибутків і економічної активності в наступному році. Аналітики відзначають, що зараз на ринку панує ейфорія від можливості заробляти гроші. На цьому тижні, зокрема, різко подорожчала вартість акцій Apple і Tesla. Обидві компанії минулого тижня оголосили про майбутній спліт (Apple — з розрахунку 4:1, а Tesla — 5:1). В результаті вартість акцій Tesla вперше перевищила $2000, а Apple — майже досягла $500. Виробник iPhone першим з американських компаній подолав позначку в $ 2 трлн ринкової капіталізації.
При цьому розрив між станом економіки і ситуацією на фондовому ринку збільшується. Дані міністерства праці США показали несподіване зростання числа нових заявок на допомогу з безробіття на тижні, що завершився 15 серпня, до 1,106 млн. У протоколах липневого засідання Комітету з операцій на відкритому ринку Федеральної резервної системи США, оприлюднених на цьому тижні, йдеться, що «триваюча криза позначиться на економічній активності, зайнятості населення та інфляції і становить серйозну загрозу для розвитку економіки в середньостроковій перспективі».
Великий бізнес в рейтингу топ-100 впливових українців
Олігарх Рінат Ахметов виявився другою за впливовістю людиною в Україні після президента Володимира Зеленського. Про це свідчить рейтинг топ-100 впливових українців, складений журналом НВ за допомогою експертів з різних сфер. Піднятися в рейтингу Ахметову вдалося завдяки своїй гігантській вазі в економіці. Олігарх зміг розвернути в свою користь кризову ситуацію в енергетиці і курсову політику на валютному ринку. Свої позиції в рейтингу поліпшив і Віктор Медведчук, який піднявся з 10-го місця на п’яте. З представників бізнесу в двадцятку найвпливовіших потрапили також Ігор Коломойський (шосте місце), Петро Порошенко (сьоме), Віктор Пінчук (дев'яте), Юрій Косюк (13-е), Олексій Вадатурський (16-е) і Олександр Ярославський (19-е).
Кабмін змінив тимчасового голову митниці
На цьому тижні Кабмін призначив заступника голови Державної митної служби Андрія Павловського тимчасово виконуючим обов’язки голови відомства. Раніше цю посаду тимчасово обіймав Ігор Муратов. Він був призначений в квітні після того, як уряд звільнив Максима Нефьодова. Міністр фінансів Сергій Марченко пояснив зміну в.о. голови Держмитслужби зволіканням з підготовкою переходу відомства до роботи в форматі єдиної юрособи.
На цьому тижні також стало відомо, що в рамках меморандуму з ЄС на отримання макрофінансової допомоги на суму 1,2 млрд євро Україна взяла на себе зобов’язання провести конкурс на посади голів Державної податкової служби та Державної митної служби.
Туреччина знайшла велике родовище газу в Чорному морі
Президент Туреччини Реджеп Ердоган оголосив, що країна знайшла найбільше в Чорному морі родовище природного газу. Приблизний обсяг газу в ньому оцінюється в 320 млрд кубометрів. Туреччина сподівається почати видобуток газу до 2023 року. Країна хоче послабити залежність від імпорту. «Туреччина налаштована остаточно вирішити енергетичні проблеми в країні», — заявив Ердоган.

Ольвію передали в концесію катарському інвестору
Мінінфраструктури підписало договір про передачу миколаївського порту Ольвія в концесію катарській компанії QTerminals. Вона управляє найбільшим торговим портом Катару — Хамад. На першому етапі QTerminals інвестує в розвиток порту Ольвія 3,4 млрд грн. Всього за 35 років концесії будуть залучено до 17,3 млрд грн інвестицій, заявили в Мінінфраструктури. «Це перша пряма катарська інвестиція, друга за обсягом інвестиція після Криворіжсталі і одна з найбільших прямих іноземних інвестицій в портову галузь України за всю історію незалежності», — зазначив міністр інфраструктури Владислав Криклій. Згідно з умовами договору, щорічний концесійний платіж складе не менше 80 млн грн. Це в 16 разів більше, ніж прибуток порту за минулий рік. Також концесіонер повинен забезпечити мінімальний обсяг перевалки вантажів на рівні не менше 2,55 млн тонн на рік.
Справа АМКУ проти Roshen
Антимонопольний комітет України розпочав справу проти кондитерської корпорації Roshen через можливе зловживання монопольним становищем на ринку патоки. В АМКУ відзначили, що Roshen є найбільшим вітчизняним виробником патоки крохмальної кукурудзяної (сиропів). У комітеті заявили, що в 2019 році, посиливши ринкову владу в зв’язку з забороною імпорту патоки з Росії, група Roshen підвищила ціни на патоку власного виробництва для всіх покупців, які були об'єктом цінового аналізу. У корпорації відповіли, що не мають ніякого відношення до виробництва патоки.
Цитати тижня
«Ніякої „діри“ в бюджеті немає… Наш рівень бюджетного дефіциту дійсно наближається до 300 млрд гривень, але цифра абсолютно посильна для бюджету».
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль не бачить проблеми в тому, що дефіцит держбюджету України в цьому році виріс до 300 млрд грн.
«Якого біса нам переобирати Дональда Трампа ще на чотири роки?»
Американський мільярдер Майкл Блумберг заявив на національному з'їзді Демократичної партії США, що не вважає чинного голову Білого дому великим бізнесменом. Він також зазначив, що під час каденції Барака Обами ситуація в економіці була кращою, ніж при Трампі.
«У перервах між революціями, як і в ході них, ми „краще“ від всіх в світі впоралися із завданням втратити одну з найпотужніших економік Європи».
Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев відзначив, що Україна «попереду планети всієї за темпами падіння ВВП за 30 років». За період з 1990-го по 2018 рік падіння склало 36,1%.