alt
Сюжет
Ексклюзив НВ
7 карток

Як змусити Росію заплатити за війну Відповіді на сім головних питань

23 листопада, 08:31

1

Щодня українські міста і підприємства зазнають обстрілів. Як оцінюється розмір збитків?

На вересень збитки України через вторгнення Росії склали $127 млрд, каже віце-президентка з політичних досліджень і керівник KSE Institute у Київській школі економіки Наталія Шаповал. Вона зазначає, що ця цифра враховує прямі збитки, що були нанесені інфраструктурі, однак не включає втрати бізнесу. Тож радить кожному підприємству самостійно оцінити їхній розмір. Починати треба з фіксації права власності на свої об’єкти та доводити, що бізнес отримав збитки саме через війну. Можна робити фото з вказаною на ньому датою або збирати інші підтверджуючі документи. Врахувати потрібно, радить Шаповал, й те, які компанія недоотримала доходи та понесла додаткові витрати не тільки на відбудову, але й, наприклад, на пошук та створення нової команди працівників. Важливо врахувати усі можливості, що були втрачені. Підприємство планували продати, однак не змогли цього зробити через війну. «Щоб компенсація була швидшою, треба вже зараз збирати усі ці дані», — наголошує Шаповал.

2

Україна подає позови до судів різних інстанцій. Чи працює міжнародна система правосуддя?

З початку XX століття принцип міжнародної справедливості реалізується дуже повільно, зазначає французький філософ, письменник та політичний діяч Бернар-Анрі Леві. Як прикладу приводить Руанду (у 1994 році тимчасовий уряд влаштував геноцид проти етнічних меншин країни — НВ Бізнес), Камбоджу (з 1975 до 1979 року спостерігалось масове винищення камбоджійців режимом Червоних кхмерів — НВ Бізнес). Лише декілька тижнів тому завершився процес над одним із катів Камбоджі. Йому вже 85 років. Кілька процесів проти винних у геноциді в Руанді завершилися вироками судів лише в 2029–2021 роках. Постраждалі не дожили до того моменту, коли відбувалися розгляди цих справ. Більшість злочинців, задіяних у Боснійській війні на початку 90-х років минулого століття, померли у своїх ліжках або перед тим, коли потрібно було постати перед судом. Судові процеси не проводились по вірменському геноциду, світ не знає імен катів, ніхто не був покараний за свої злодіянні, каже Леві. «Ініціатива України, яка шукає швидкий підхід до правосуддя — важлива, — зазначає Леві. — Вперше в історії міжнародної юстиції можливо винайти і запропонувати світу концепцію миттєвої справедливості. Це буде революція у всьому світі».

Нова система правосуддя повинна мати три основні принципи — швидкість, задокументованість (evidence), персональність (документування конкретних імен), додає директорка зі зв'язків з громадськістю та комунікацій SCM Наталя Ємченко.

3

Вісім років тому Росія анексувала Крим та частину Донбасу, великі українські компанії подали позови за втрачені активи на півострові. Чи було виконане хоч одне рішення?

Ні. Не тому, що українці роблять щось не так, каже партнер та співголова практики міжнародних арбітражних та судових спорів Asters Маркіян Ключковський. «Тому що система так працює», — додає експерт. Ні Нафтогаз, ні Ощадбанк, ні інші великі позивачі компенсацій не отримали. Вони знаходяться в такій самій ситуації, як і акціонери російського Юкоса зі своїми виграними у путінської Росії $50 млрд.

4

Чому важлива резолюція Генасамблеї ООН, де вона закликала Росію відшкодувати завдані Україні збитки?

Вона має просте значення — перехід від абстрактного до конкретного, зазначає Ключковський з Asters. Багато хто говорить про репарації, однак до цього було незрозуміло, яким шляхом піти для отримання репарацій.

В звичайних умовах компенсаційний механізм міг би затвердити Радбез ООН. Однак Росія постійно накладає вето на це питання так само, як і про створення трибуналу для розслідування катастрофи рейсу МН17. В України не було іншого вибору, крім як йти за межі ООН. Однак для цього потрібен мандат легітимності, який повинно надати світове співтовариство. «І кращого місця, ніж отримати його на Генасамблеї ООН, немає», — каже Ключковський. Зараз йдуть переговори про створення цього механізму і результатом його роботи стала б виплата репарацій чи компенсацій усім, хто постраждав від війни. Людям, компаніям, державі — абсолютно усім, зазначає Ключковський. І додає, що до компенсаційного механізму можуть бути включені збитки України в Криму та на Донбасі.

5

До яких судів можуть звертатися українці?

Перша світова війна завершилась створенням Ліги націй, нагадує керуючий партнер та партнер-засновник адвокатського об’єднання Arzinger Тімур Бондарєв. Яка була її мета? Запобігти новій війни. Але це не спрацювало, адже за 20 років розпочалась Друга світова війна і після її завершення з’явилось ООН. Напад 24 лютого на Україну продемонстрував, що і ця організація не функціонує належним чином. Бондарєв наводить приклад Юкоса — компанії, що має отримати від Росії компенсацію на суму у розмірі $50 млрд. Однак це рішення не виконане. «У акціонерів Юкоса є чек на $50 млрд, за яким Росія до сих пір не заплатила», — зазначає адвокат.

Однак система змінюється. Минулого тижня був винесений перший вирок у справі про збитий у 2014 році Boeing777 Малазійських авіаліній рейсу МН17. Ці події будуть закріплені в підручниках міжнародного публічного права і це дуже серйозна річ. Які можливості є наразі? Їх дуже багато. Arzinger, каже Бондарєв, причетний по позовів постраждалих українців проти Пригожина і ЧВК Вагнер. Він впевнений, що у цієї справи є великий потенціал. Звертатись можна до декількох інстанцій — це Європейський суд з прав людини, українські суди відкрили свою юрисдикцію з питань компенсації, а також Міжнародний інвестиційний арбітраж.

Європейський суд з прав людини привабливий тим, що для подачі позову не потрібно нічого платити, окрім послуг адвокатів.

В українських судах, навпаки, потрібно платити мита. «Я скептичний, чи можна буде використовувати їх рішення – практики ще немає і вона не сформувалась», — зазначає Бондарєв. Однак цей інструмент є непоганим, якщо компанії потрібно підтвердити збитки, оскільки пізніше це буде важче зробити — час минає, люди виїжджають, а документи губляться.

Міжнародний інвестиційний арбітраж розглядає не усі справи, там має бути іноземний інвестор. Це гарний бізнес для юристів, однак тільки цей суд може присудити великі збитки. Наприклад, Європейський суд з прав людини присудив виплатити акціонерам Юкоса $2 млрд доларів, а Міжнародний інвестиційний арбітраж підняв планку до $50 млрд.

«Рекомендуємо нашим клієнтам фокусуватись на збиранні доказів, їхній оцінці, оскільки це зараз найважливіше. Чим повнішою буде доказова база, тим кращим — вирок», - каже Бондарєв.

6

У різних країнах світу заморожені активи російського Центробанку, держкомпаній та олігархів. На які із них може розраховувати Україна?

Найбільш ліквідний ресурс – це гроші Національного банку Росіі. Вони знаходяться у різних країнах світу, каже Наталія Шаповал з KSE Institute. Наприклад, $40 млрд заморожені в США, $100 млрд — в Німеччині.

Єдиним реальним джерелом репарацій вважає кошти Центрального банку РФ, його резерви старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Ослунд. Йдеться про $300 млрд, які заморожені на Заході.І ці гроші повинні бути конфісковані. Лише Канада поки затвердила такий закон, однак його ще не імплементували. Це ліквідні гроші. Ослунд каже, що заморозили також близько $30 млрд коштів російських олігархів, однак поки незрозуміло, наскільки вони винні у війні. Тому отримати ці кошти буде важче.

7

Якими були прецеденти виплати репарацій з боку агресорів?

Рада безпеки ООН створила в 1991 році компенсаційну комісію після нападу Іраку на Кувейт. Вона працювала досить успішно. Жертвам війни було виплачено $52 млрд.

Радіо НВ