Аграрний фонд буде регулювати ціни не тільки на зерно
Про це НВ Бізнес розповів голова правління компанії Андрій Радченко.
"Якщо ліквідність ринку продовольчого зерна велика, тобто його просто купити, то ліквідність нішевих культур – гречки, вівса і жита – дуже маленька", – сказав він. При цьому Раченко зазначив, що закупівлі потрібно планувати заздалегідь, ще на стадії сівообігу.
Такі закупівлі потрібні, упевнений директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. Будь-яка держава повинна мати стратегічні запаси продовольства і інших товарів.
За його словами, нішеві культури потрібні, оскільки вони фактично забезпечують правильне харчування. Наприклад, гречка є однією з найбільш необхідних в раціоні. "А коли ми бачимо, що ціни на неї можуть бити світові рекорди, це забезпечить не тільки продовольчу безпеку, але і стабілізацію цін", – пояснює він.
Іноді, продовжує Дорошенко, достатньо навіть обсягу в 5-10%, щоб серйозно вплинути на ринок.
Аграрний фонд в Україні виконує функцію державного інтервенційного агента, говорить виконавчий директор Українського клубу аграрного бізнесу Олександр Жемойда. Така практика досить поширена. Наприклад, такі закупівлі існують в ЄС. А ось форвардні закупівлі застосовуються в США. В Україні це допомагає сільгоспвиробникам отримати частину фінансування за попередньою оплатою.
Аналітик зернових ринків компанії Проагро Ярослав Левицький також відзначає необхідність закупівлі нішевих культур. "Головне – щоб на це були гроші", – говорить він. Левицький каже, що збір жита щороку зменшується, так як її невигідно вирощувати. І вже в цьому році були імпортовані досить великі обсяги білоруського жита.
З іншого боку, додає керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій, важливо уникнути корупційної складової. Поки незрозуміло за яким принципом вибирають партнерів, у яких Аграрний фонд буде купувати або продавати продукцію.
А ось чи дійсно Аграрний фонд зможе вплинути на ринкові процеси буде залежати від того, як вони будуть діяти. Якщо вони будуть працювати як трейдери і купувати продукцію за мінімальною ціною, а продавати за максимальною, це нічого не змінить, каже Левицький. А у разі виходу на ринок з інтервенціями в період дефіциту або для того, щоб збити спекулятивні ціни, ефект буде позитивний.