alt
НВ Преміум
5 карток

Ринок землі в Україні — як йде підготовка до скасування мораторію

28 квітня 2020, 15:20

1

Як приймали закон про продаж земель сільськогосподарського призначення

28 квітня президент Зеленський пвдписав закон про ринок землі в Україні.
Нагадаємо, у Верховній Раді було зареєстровано 11 законопроектів про продаж землі сільськогосподарського призначення. За словами заступника міністра економіки Тараса Висоцького, комітет Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин розробив свій проект закону 2178-10. Він був створений на основі урядового законопроекту і депутати розглядали саме цей варіант. В середині листопада минулого року Верховна Рада прийняла законопроект у першому читанні, але перед другим читанням документ суттєво доопрацювали — основні зміни були внесені в день голосування, яке проходило в ніч з 30 на 31 березня. Напередодні голосування депутати подали понад 4 тис. поправок, які розглядалися кілька місяців. Документ підтримало 259 народних депутатів.

2

Які масиви землі потраплять у вільний продаж?

Відкриття ринку землі перенесли з жовтня цього року на липень 2021 року. На першому етапі — до 1 січня 2024 року купувати землю зможуть тільки фізичні особи. Для них передбачено ліміт — не більше 100 га в одні руки. Після 2024 року угоди можуть укладати і юридичні особи, але не більше ніж на 10 тис. га. На першому етапі угод буде небагато. Тільки 7% пайовиків готові продати свою землю, розповідає голова комітету з аграрних питань та земельних відносин Верховної Ради Микола Сольський з посиланням на результати закритого дослідження. Решта хочуть і далі отримувати дохід від здачі паїв в оренду. Купити землю можна буде і в кредит — банки зараз працюють над програмами кредитування для аграріїв. В Україні налічується близько 40 млн га земель сільськогосподарського призначення, з яких близько 30 млн га — належать пайовикам. Якщо дані Висоцького правильні, то фізичні особи можуть на першому етапі впровадження ринку виставити на продаж близько 2 млн га землі, а це немало.

Банк може стати власником землі тільки в тому випадку, якщо та виступала заставним майном. Але в цьому випадку продати ділянку банк зобов'язаний за два роки з моменту набуття права власності на землю.

3

Чи зможуть іноземці купувати землю?

Спочатку планувалося, що до 2024 року іноземці не зможуть отримати право власності на землі сільськогосподарського призначення в Україні. Але якщо іноземна компанія займається в Україні аграрним бізнесом понад три роки, обробляє землю, то вона може викупити орендовану ділянку. В Україні працює понад 1 тис. іноземних компаній, які обробляють 4-5% всієї землі сільгосппризначення.

Але тепер від цієї норми відмовилися, і рішення про продаж землі іноземцям має бути прийнято тільки після проведення референдуму.

4

Скільки буде коштувати земля?

У найближчі 10 років землю можна продавати за цінами, які не нижче її нормативної грошової оцінки. Більш того, розплачуватися за покупку можна тільки в безготівковій формі. За оцінками екс-міністра економіки Тимофія Милованова, земля може коштувати $1-2 тис. за один гектар.

Купити можна буде не всю землю. На продаж не можна виставляти землі комунальної та державної власності, а також землі на тимчасово окупованих територіях. Їх можна тільки передавати у спадок. Всі землі на відстані до 50 кілометрів від державного кордону також заборонено виставляти на торги.

5

Чи наповнений кадастр, чи вся земля облікована?

Відкрити ринок землі без внесення всієї інформації в кадастр — базу даних, в якій міститься інформація про всіх землекористувачів, неможливо. Дані пайовиків внесені в кадастр, стверджує Тарас Висоцький. А ось з державними землями проблема. Інформація про третину дільниць досі не внесено до кадастру. Ліквідувати цю прогалину уряд планує до 1 серпня 2020 року. На кінець минулого року, як заявляв Тимофій Милованов, кадастр був наповнений на 73%.

Радіо НВ