$1,5 мільйона на день. ЗМІ детально вивчили нафтовий бізнес терористів Ісламської держави

15 жовтня 2015, 10:55
Терористи Ісламської держави продають нафту прямо на родовищах за $20-45/бар. Це дозволяє їм заробляти в середньому $1,5 млн на день, пише газета Ведомости

На підконтрольних ІД територіях в Іраку і Сирії знаходиться щонайменше дев'ять нафтових родовищ. Видобуток нафти там становить 34 тис. - 40 тис. барелів на день.

"Можна сказати, що чорний прапор ІД просочений нафтою: чорне золото дозволяє терористам фінансувати свою діяльність і забезпечує перевагу - економічну і на полі бою - перед сусідами", - сказано в публікації.

Відео дня

Один з командирів сирійських повстанців в Алеппо заявив, що йому доводиться купувати дизельне паливо у ІД, хоча його сили борються з угрупованням на лінії фронту

"Це одночасно і смішно, і сумно. Але у нас немає вибору, ми бідні революціонери. Хто-небудь ще пропонує нам паливо?", - сказав він.

Місцеві госпіталі, магазини, трактори і машинне устаткування працюють на генераторах завдяки нафті ІД (у багатьох регіонах немає електрики).

За даними видання, ІД довго розробляла свою нафтову стратегію. Відтоді як угруповання з'явилася в Сирії в 2013 році, її керівники розраховували, що нафта буде служити опорою їх Ісламській державі. Рада (шура) ІД визначила, що нафта буде відігравати фундаментальну роль у будівництві цієї держави у фінансуванні амбіцій створити халіфат.

Стратегія ІД спиралася на імідж держави, яка створюється, і вона намагається керувати нафтовою галуззю так само, як це роблять національні нафтові корпорації. За словами сирійців, яких намагалося завербувати ІД, групування шукає досвідчених інженерів, пропонуючи їм конкурентоспроможну зарплату, і закликає потенційних співробітників звертатися у відділ кадрів.

Як розповідає один з фахівців, емір ІД йому писав у WhatsApp і "обіцяв, що я можу вибрати будь-яку посаду і сам сказати, скільки хочу заробляти". Але той відхилив пропозицію і втік до Туреччини.

Також ісламісти шукають співробітників серед своїх прихильників за кордоном. Після взяття Мосула лідер ІД Абу Бакр аль-Багдаді закликав вступити в їхні лави не тільки бійців, але і інженерів, лікарів та інших професіоналів. Так, новим менеджером НПЗ в місті Кайяра став єгиптянин, який жив у Швеції, розповів іракський інженер з Мосула, який попросив не називати його ім'я.

Найбільший пункт продажу нафти - родовище Аль-Омар на сході Сирії. За словами трейдера, який регулярно купує там нафту, система працює дуже повільно (черга з автоцистерн розтягується на 6 км), але учасники ринку пристосувалися до неї.

Отримавши нафту, трейдери везуть її на місцеві нафтопереробні заводи або перепродують з націнкою посередникам. Ті на менш великих транспортних засобах везуть її в західні міста, наприклад Алеппо або Ідліб, де на підконтрольних сирійській опозиції територіях найчастіше діють кустарні потужності, що виробляють бензин і мазут невисокої якості.

Хоча основний прибуток структури ІД отримують саме від продажу нафти на родовищах, вони в деякій мірі також займаються переробкою. Цій меті служать розгорнуті ними мобільні НПЗ, а останнім часом ісламісти почали купувати заводи у їх власників.

Видобута ІД нафта або нафтопродукти можуть потрапляти в сусідні країни – але контрабандою займаються вже заповзятливі сирійці та іракці.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X