Забудовників зрівняють інтернетом. Налагоджені зв'язки в Київраді замінять єдиною формулою

27 вересня 2016, 20:42
Міська влада запропонувала новий порядок укладання договорів пайової участі

Кожен забудовник у Києві зараз зобов'язаний сплачувати пайовий внесок в розмірі до 10%. Ці кошти повинні йти на фінансування будівництва міської інфраструктури: доріг, комунікацій, дитячих садків і шкіл.

Відео дня

Такий порядок діє в Україні ще з незапам'ятних часів. Хоча у світі така практика – рідкість. Схожі механізми є у Великобританії, Естонії та Австралії. Але там схема сплати, на відміну від української, прозора.

В українській же столиці, за словами одного зі співавторів розробки нового порядку, першого заступника голови Київської міської адміністрації Геннадія Пліса, сплата пайового збір – це одна з основних корупційних схем.

Існуюча формула розрахунку дуже складна, кінцева сума до сплати залежить від безлічі коефіцієнтів, розмір яких визначають чиновники з бюджетної комісії Київради. Тому рідко хто сплачує повну суму, а чиновники отримують можливості для «відкатів», занижуючи коефіцієнти. При цьому всі паперові роботи розтягуються на строк від 3 до 6 місяців.

Також розмір збору може бути зменшений на суму, яку забудовник витратив на будівництво інфраструктури. Були випадки, коли ці витрати завищувалися на 35-95%. Київрада своїм рішенням може взагалі звільняти від сплати внеску окремих забудовників.

За словами Пліса, новий порядок вносить кілька важливих змін: ставка пайової участі знижується до 4%, бюджетна комісія Київради більше не буде встановлювати знижувальні коефіцієнти, оцінка комунальних мереж буде перевірятися департаментом аудиту КМДА.

За словами ініціатора розробки нового порядку, депутата міськради від фракції Самопоміч Ольги Балицької, IT - співтовариство Kyiv Smart City розробило програмне забезпечення, яке дозволить визначати розмір внеску онлайн і без участі чиновників. Зниження розміру внеску буде можливе тільки у чітко визначених законодавством випадках. Вся процедура буде практично миттєвою.

Також буде розроблена онлайн-система звітності. За словами керівника Kyiv Smart City В'ячеслава Новохатського, вона буде інтегрована з системою Відкритого бюджету. «Можна буде заходити і бачити всю інформацію про забудовника та його платежі, а також на що вони спрямовані», – говорить Новохатський.

Новий порядок високо оцінюють представники бізнесу та громадянського суспільства. За словами Балицької, його підтримують Європейська бізнес Асоціація, Американська торгівельна палата, а також в Антикорупційній раді при КМДА та особисто Віталій Кличко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Втім, яким би прогресивним не був порядок, експерти вважають його половинчастим рішенням. «Карфаген повинен бути зруйнований. Пайовий внесок потрібно повністю скасувати. 10% сплачуються, а люди не бачать навколо будинків ніякої інфраструктури», – каже проектний менеджер некомерційної організації EasyBusiness Сергій Петров. Він зазначає, що такого збору немає в більшості країн світу, а це робить Україну менш привабливою для інвесторів. Крім того, коли замість грошей місту передається майно, то це можна назвати "останнім рудиментом бартерних операцій".

З цим погоджується Пліс: “Найбільш цивілізованим підходом було б включати плату за комунікації у вартість ділянки. Але зараз, через відсутність генерального плану не можна точно порахувати її розмір. Тому пайовий внесок слід зберігати якийсь час".

Нова система потребує схвалення бюджетної комісії Київради. А потім вона буде винесена на голосування.

Поки члени комісії нововведення заблокували. За словами Пліса, для її затвердження не вистачило всього одного голосу.

Втім, чиновник переконаний, що після усунення деяких спірних моментів, порядок все ж таки вступить в силу.

За словами Балицької, це може статися вже в цьому році.

Показати ще новини
Радіо NV
X