Пропав будинок. Як вибори президента і курс долара заморозили київський ринок нерухомості

28 травня 2019, 09:10

Кількість угод на київському ринку нерухомості цієї весни не виросла. Президентська гонка і зміцнення гривні змусили споживачів почекати з купівлею житла

Вибори президента України, які пройшли цієї весни, не порадували продавців нерухомості. Раніше, навесні і восени, в Києві традиційно росли продажі житла. «Але в цьому році після другого туру виборів почався Великдень, потім — травневі свята і поступово переходимо в літо», — розповідає НВ Бізнес віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал. Тепер у продавців вся надія на активізацію продажів восени.

Відео дня

Зростання немає

Щорічно кількість угод на київському ринку нерухомості зростає приблизно на 10%, говорить Анатолій Топал. «Але в цьому сезоні активності не спостерігалося. Продажі за чотири місяці 2019 року залишилися на рівні минулого року», — говорить експерт. За чотири місяці минулого року в Києві продано 5837 квартир на первинному і вторинному ринках нерухомості, сказано в дослідженні консалтингової компанії SV Development. Стільки ж, за оцінками ріелторів, було реалізовано і в цьому році.

«За три тижні, що минули з другого туру президентських виборів, кількість квартирних угод у корпорації Укрбуд в Києві приблизно дорівнює показникам трьох тижнів, що передували голосуванню. Помітної активізації ринку поки що не відбулося», — говорить прес-секретар корпорації Укрбуд Гліб Шемовнєв. Він додає, що в цілому показники продажів за чотири місяці 2019 року приблизно відповідають показникам аналогічного періоду минулого року. Загальна кількість угод збільшилася, але незначно — на 4,5%, говорить Шемовнєв.

Договори укладалися в звичайному режимі, говорить директор з продажу девелоперської компанії ENSO Сергій Саліхов. «При цьому ми помітили, що єдине, чого побоювалися люди — це нерозуміння курсу валют», — говорить він.

Сильна гривня, яка спостерігалася в цьому році, теж негативно відбилася на ринку нерухомості. Більшість потенційних покупців житла зберігають свої заощадження в доларах, а після девальвації національної валюти у клієнтів будкомпаній є два-три тижні для укладення угоди. Після завершення цього періоду гривневі ціни на квартири в новобудовах ростуть відповідно до зростання курсу долара. На ринку вторинної нерухомості спостерігається інша закономірність. «Гривня зміцнилася і ціни на квартири в порівнянні з попереднім зимовим сезоном зросли на 10% в доларовому еквіваленті», — додає Анатолій Топал.

Боротьба за клієнтів

Щоб стимулювати продажі, забудовникам доводиться використовувати все більше маркетингових інструментів. Продавці в Київській області просто утримали попит, відмовившись від об'єктивного збільшення вартості житла в зв'язку з подорожчанням будматеріалів, розповідає НВ Бізнес керуючий партнер AVM Development Group Владислав Кононов. «У першому кварталі 2019 року вартість будматеріалів виросла в середньому на 6-8%, а будівельно-монтажні роботи подорожчали до 15%. На сьогодні ми можемо говорити про те, що до початку червня вартість приміського житла може збільшитися в ціні до 3-4% саме через підвищення собівартості будівництва», — говорить він. Експерт каже, що практика стримування цін виявилася найбільш ефективною для приміських забудовників.

Компанії, які працюють в Києві, діють таким же чином. У квітні в порівнянні з аналогічним місяцем 2018 року медіанна ціна на житло в новобудовах зросла на 2,4% і склала $856 за кв м, говориться в дослідженнях Address.ua. Курс долара за останній рік практично не змінювався.

Київські забудовники роблять акцент на знижки при повній (10%) і частковій оплаті (8%) вартості квартири, розстрочки платежу і можливості отримати кредит від банку-партнера. Серед маркетингових прийомів у останні місяці дуже добре себе показує довга розстрочка, яку «Укрбуд» пропонує клієнтам з березня, говорить Гліб Шемовнєв. Це програми розстрочки на 50 місяців, а також на 20 і 30 місяців з 8%-ою знижкою на перший внесок. «Завдяки їм число угод з розстрочки з початку березня до середини травня виросло на 21% в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року. Частка розстрочки в загальній картині продажів за цей період становить 69%, в той час як в минулому році розстрочка займала лише 43%», — говорить він.

Київміськбуд, як і інші великі забудовники, пропонує кредит від банку-партнера на термін від 1 до 20 років і першим внеском від 30%. У перші 15 місяців ставка становить 7% річних, на всі наступні — 24% річних у гривні. У Крісталбанку кредит на рік дають під 5% річних, а на 20 років — під 6% річних (перший рік) і під 21,5% річних (всі наступні роки).

Продавці нерухомості розраховують на активізацію продажів цієї осені, що пов'язано з перенесенням парламентських виборів з 27 жовтня на 21 липня. До цього часу курс долара може почати сезонне зростання (до 31 грн за долар, за прогнозом Morgan Stanley) — девальвація гривні може активізувати ринок первинної нерухомості.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X