Благий намір президента Зеленського. Як ліквідація ДАБІ вплине на ринок нерухомості

16 березня 2020, 12:01
NV Преміум

Державну архітектурно-будівельну інспекцію ліквідують, а замість неї створять три нових органи. Чому це не допоможе викорінити корупцію і поставить ринок на паузу — розбір НВ Бізнес

«Скажу зараз три слова, яких чекав весь чесний будівельний бізнес України: ми ліквідуємо Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ)», — заявив у п'ятницю президент Володимир Зеленський під час виїзного засідання уряду.

Відео дня

Замість нього буде створено три нові органи, які будуть займатися реєстрацією нерухомості, оновленням Державних будівельних норм і наглядом за роботою галузі. Дозвіл на початок будівельних робіт буде скасовано, відповідальність всіх учасників процесу — від архітектора до виконроба посилена, а кожен забудовник зможе працювати через свій електронний кабінет.

Великий ринок корупційних послуг

Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) донедавна займалася видачею дозволів на початок будівельних робіт та на введення об'єкта в експлуатацію. Державний орган вже реорганізовували, і частину функцій передали місцевим адміністраціям, але це не дозволило вирішити всі проблеми.

За оцінками депутата від партії Слуга народу і екс-керівника напряму «Будівництво» Офісу ефективного регулювання (BRDO) Олени Шуляк, потенційний корупційний оборот цього органа складає близько 3 млрд грн на рік. «У інспекції було багато важелів впливу на забудовників. Відмовити в отриманні дозволу на початок будівельних робіт можна було з формальних причин. Наприклад, документи могли повернути тому, що ім'я та по батькові архітектора проекту вказані не повністю, а прописана лише абревіатура», — розповідає НВ Бізнес директор девелоперської компанії, який побажав залишитися неназваним. Зупинити будівельні роботи також можна було з будь-якого приводу, тому багато забудовників погоджувалися платити. Корумповані чиновники могли розраховувати на 10-15% від вартості проекту, розповідають НВ Бізнес два директори девелоперських компаній.

Володимир Зеленський на виїзному засіданні уряду назвав будівельну галузь однією «з найбільш корумпованих». «За ці роки чиновники побудували в цій сфері хмарочос з різних схем і договірняків. Найбільшим джекпотом була видача дозволів у сфері містобудування... У грудні минулого року ми почали це з новим урядом руйнувати, запрацював електронний кабінет забудовника. Тепер автоматизовані послуги надаються миттєво і, що найважливіше, без участі чиновників. За цей час електронним кабінетом українці скористалися вже більше 2 тисяч разів. Але найболючішими залишаються зловживання при будівництві саме великих об'єктів. Тому ми ліквідуємо монополію в сфері містобудування. Процес отримання державних послуг буде прозорим, зручним і з мінімальним впливом чиновників на прийняття рішень»,—- сказав президент.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Суть реформи: що змінюється і якими будуть нові ризики

Уряд має намір ліквідувати ДАБІ, а її функції розділити між трьома органами — Державною сервісною службою містобудування (буде виконувати реєстраційні функції в галузі будівництва), Державним агентством техрегулювання (займеться питаннями технічного регулювання, наприклад, оновленням Державних будівельних норм) і Державною інспекцією містобудування (буде виконувати функцію нагляду і контролю в будівництві). Уряд скасує дозвіл на початок будівельних робіт, а контролювати будуть тільки введення об'єкта в експлуатацію.

Показати ще новини
Радіо NV
X