Стабілізація цін і зміна законодавства, яке регулює будівництво – огляд ринку нерухомості

28 квітня 2017, 17:42
Найголовніші події ринку нерухомості від НВ Бізнес

1Ціни на первинну нерухомість стабілізувалися

Середня вартість квадратного метра однокімнатної квартири в готовому будинку (площею приблизно 45 кв. м) у березні 2017 року склала 13,9 тис гривень.

Відео дня

«Порівняно з лютим 2017 року ціни знизилися на 0,5%. Таке відхилення перебуває в межах статистичної похибки, тому можна стверджувати, що в березні, порівняно з лютим, ціни залишилися на тому ж рівні», – пояснюють стабілізацію пропозицій експерти «Альянс Новобуд».

За їхніми словами, для одержання об'єктивних результатів були досліджені 210 житлових комплексів найближчого столичного передмістя. При цьому в структурі пропозиції 54% припало на комплекси економ-класу, 35% – комфорт-класу, 11% – бізнес-класу.

2Готельний ринок демонструє зростання

Ринок готелів Києва пожвавився напередодні Євробачення, ціни поповзли вгору, а кількість вакантних пропозицій за два-три тижні до початку конкурсу скоротилася практично до нуля.

Взагалі перший квартал для київських готелів був досить успішним. За словами Тетяни Веллер, керівника департаменту готельного бізнесу компанії JLL, показники якісного готельного ринку столиці України у перші три місяці цього року свідчать про його поступове відновлення.

«Завантаження в 1-му кварталі значно збільшилося, перевищивши 40%, проти 34% роком раніше і 31% у 2015 році. Поточний показник навіть перевершує результат останнього стабільного на українському столичному ринку періоду – 2013 року: тоді було зайнято 39% якісних номерів».

Середній тариф (ADR) продовжує демонструвати різну динаміку в гривнях та іноземній валюті: якщо в першому випадку він зростає, то у другому знижується.

«Так, показник ADR у доларовому вираженні скоротився з 151 дол. в 1-му кварталі 2015 року до 148 дол. у 2016-му і 141 дол. в поточному періоді. У місцевій валюті в період з січня по березень цього року він збільшився на скромні 8 грн у порівнянні з попереднім роком і більш ніж на 600 грн з 2015 року – до 3,8 тис. грн. При цьому зростання в гривнях, ймовірно, зумовлене тривалою слабкістю національної валюти, а не реальною зміною кон'юнктури ринку», - наголосила Тетяна Веллер.

3Прийняті законодавчі ініціативи змінюють ситуацію в секторі

У квітні була прийнята ціла низка нормативних актів, головна мета яких – покращення позицій України у світовому рейтингу ведення бізнесу. Мова йде про законопроект № 5587 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення умов ведення будівельної діяльності», який був прийнятий 13 квітня поточного року. Серед головних нововведень законопроекту – скасування необхідності отримання технічних умов від Держслужби з надзвичайних ситуацій та запровадження обов'язкової вимоги вищої профільної освіти для архітекторів, проектувальників, інженерів технічного нагляду тощо. Перше положення автори і апологети законопроекту підносять як скорочення бюрократичних процедур і корупційної складової в будівельній галузі, а друге – як підвищення якості робіт.

Ще одне законодавче нововведення квітня – Закон № 1817-VIII. Згідно з цим нормативним актом, з 10 червня 2017 року, коли він набере чинності, відповідальність за законність будівництва та його відповідність державним будівельним нормам буде нести не замовник, як це було досі, а Державна будівельна інспекція. З одного боку, норма цілком закономірна. З іншого – забудовники і сьогодні скаржаться на зволікання в отриманні дозволів на будівництво, а під приводом посилення відповідальності чиновників ці зволікання можуть стати ще більшими. Іншими словами, закон посилює вже існуючі корупційні ризики.

Серед інших законодавчих нововведень – зміни державних будівельних норм. Перша – ДБН Ст. 2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель», яка встановлює мінімально допустимі вимоги до теплоізоляції будівель – почала діяти з 1 квітня. Як ми вже писали, введення енергетичних паспортів будівель вплине на ринок нерухомості, підсиливши його розшарування. Будівлі з високим класом енергоефективності навіть якщо і не подорожчають, дешевшати будуть повільніше, в той час, як низький клас ефективності сприятиме стрімкому зниженню ціни квартир в будинку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X