Успішний досвід заразливий. Як Фонд держмайна має намір регулювати роботу ріелторів
Фонд держмайна пропонує створити Державний реєстр брокерів з нерухомості і кожні три роки перевіряти кваліфікацію фахівців. Чому ріелтори проти?
Правила роботи на ріелторському ринку можуть змінитися. Фонд державного майна України (ФДМУ) розробив законопроект Про брокерську діяльність у сфері нерухомості, повідомив в.о. голови Фонду Віталій Трубаров. «Нині немає жодного законодавчого регулювання брокерської діяльності, немає нормативної бази, яка встановлювала б загальні правила діяльності у цій сфері», — вважає він. Державне регулювання брокерської діяльності ФДМУ пропонує покласти на себе. Ріелтори проти і наводять як приклад досвід оцінювачів, які платять за право внести звіт про вартість об'єкта нерухомості в реєстр 2300 грн.
Неорганізований ринок
Скільки ріелторів працює в Україні — невідомо, розповідає НВ Бізнес віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал. «Називають цифри від 40 000 до 80 000 осіб», — говорить він. Топал каже, що ріелтори беруть за свої послуги від 3% до 5% від вартості угоди при продажу квартири і 50% від вартості оренди за місяць.
Діяльність ріелторів, дійсно, не врегульована. Профільні спільноти ініціювали кілька законопроектів, які б регулювали діяльність брокерів. Але жоден з них навіть не був розглянутий парламентом. «Зараз на ріелторському ринку хаос і багато непрофесіоналів. Люди втрачають роботу і влаштовуються ріелтором. Зі 100 брокерів професійні послуги надає тільки 5», — розповідає керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. Як правило, брокери не несуть ніякої відповідальності у разі виникнення проблем після укладення угоди і навіть не можуть пояснити, за що отримують гроші. Тому після першого перегляду покупець прагне укласти з продавцем угоду безпосередньо, минаючи ріелтора.
Нові правила
Регулювати цю діяльність планує Фонд держмайна, який спільно з ріелторами розробив законопроект Про брокерську діяльність у сфері нерухомості. У законопроекті прописані поняття «Брокер» і «агент з нерухомості» (фахівець з нерухомості),
У законопроекті зазначено, що займатися ріелторською діяльністю зможуть ті компанії, в штаті яких є хоча б один брокер з нерухомості. Щоб отримати таке звання необхідно хоча б три роки пропрацювати агентом з нерухомості, успішно скласти кваліфікаційний тест і отримати відповідний сертифікат.
Інформацію про всіх брокерів буде вноситися у відповідний реєстр. «Фонд зможе анулювати дозвільні документи за порушення законодавства на підставі рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії. Вона буде контролювати діяльність брокерів з нерухомості», — написав Трубаров. Кожні три роки брокеру потрібно буде підтверджувати свою кваліфікацію, здаючи іспити. Для ринку передбачений бонус — нові вимоги почнуть діяти тільки через рік після набуття законом чинності.
Ріелтори розкритикували ініціативу Фонду держмайна. «У такому вигляді регуляція ріелторського ринку не потрібна. Це просто викачування грошей з ринку і споживачів», — говорить директор АН Брок-Ріелті Дмитро Корчев. За словами ріелторів, нові стандарти не дозволять поліпшити якість послуг, оскільки незрозуміло які питання будуть на тестах. Крім того, фахівці з нерухомості як і раніше не зможуть легально перевірити історію квартири — в законопроекті не передбачено їх доступ до всіх державних реєстрів, а також у них немає права запитувати інформацію в держорганах про третіх осіб. Спостерігатиметься така ж ситуація, як і з оцінювачами, говорить Анатолій Топал.

З липня минулого року оцінювачі не можуть самі вносити інформацію в єдину базу, але змушені робити це через платформи-посередники. Спершу вартість послуги становила по 390 грн для оцінювачів та нотаріусів (в базу треба було увійти двічі). Потім плату для оцінювачів підвищили до 1320 грн, а для нотаріусів знизили до 1,2 грн. «Зараз плата становить вже 2300 грн», — говорить Дмитро Корчев. За його словами, всі ці платежі лягають на плечі клієнтів.