Люди знову хочуть метри. Чому в Україні почали зростати продажі квартир і до чого тут пандемія коронавірусу

3 жовтня 2020, 10:55
НВ Преміум

На ринку новобудов пожвавлення: продажі квартир йдуть у гору, тягнуть за собою ціни. Покупців не відштовхнули коронавірус, місцеві вибори і проблеми двох гігантів — Аркади й Укрбуду, пише журнал НВ.

Е кономіка будівництва проста і складна водночас. З одного боку, все залежить від попиту і пропозиції. Але є складнощі: якщо попит на нові квартири безпосередньо залежить від зростання зарплат і рівня ставок за іпотечними кредитами, то пропозиція — від політики держорганів, які видають дозволи на будівництво, і доступу компаній-забудовників до капіталу.

Відео дня

В це будівельне рівняння у 2020 році додалася ще одна змінна — пандемія коронавірусу. Спричинена нею економічна криза здійснила понижувальний тиск на ринок житлової нерухомості. Й у серпні обсяг індустрії будівництва просів на 1,1% у річному вимірі. Причиною цього, за даними НБУ, стало сповільнення ринку житлової нерухомості.

Але настільки невелике падіння свідчить не про кризу, а про стійкість цього ринку до криз. Адже, до прикладу, сервісні галузі просіли значно більше. А індустрія будівництва, якби не було пандемії, впевнено підросла б. Адже навіть за нинішньої економічної ситуації ринок житлової нерухомості готується поповнитися тисячами квадратних метрів у нових квартирах.

Менеджери з продажів провідних забудовників оцінюють осінню динаміку продажів позитивно. Столичний ринок відновлюється, і паралельно дуже активно відроджується споживчий попит і подекуди вже розвивається динамічніше, ніж торік.

Водночас починають домінувати нові компанії. У нинішній версії щорічного рейтингу 20 найактивніших забудовників столичного регіону, який склав для НВ портал ЛУН, опинилося одразу сім нових гравців. Андрій Мартинов із сім'єю, який останні 10 років успішно забудовує західне передмістя Києва — Софіївську Борщагівку, вперше очолив цей список.

Його недорогі житлові комплекси (ЖК) приваблюють покупців. Від січня 2019-го до 31 серпня 2020-го Мартинов ввів у експлуатацію приблизно 4,3 тис. квартир, що, наприклад, у 2,6 раза більше проти Київміськбуду (КМБ) — старожили ринку і компанії з найсильнішим брендом у київському регіоні.

До речі, позиції самого Київміськбуду ослабли: в нинішньому рейтингу він опустився на чотири позиції, ставши восьмим. За 20 місяців компанія здала трохи більше ніж 1,6 тис. квартир, тоді як на етапі будівництва перебуває у десятки разів більше — приблизно 24,6 тис. житлових приміщень. Такий великий розрив не характерний для інших забудовників — кількість введених у експлуатацію і споруджуваних квартир у них практично не відрізняється.

У КМБ кажуть, що більшість об'єктів перебуває на стадії будівництва, і спочатку їх планували вводити в експлуатацію пізніше. Мовляв, результати роботи будуть помітними вже до кінця року — за цей час забудовник розраховує здати близько 300 тис. кв. м житла. Настільки амбітних планів немає більше ні в кого.

Рік, який перетрусив рейтинг лідерів столичного ринку житлової нерухомості, виявився непростим для будівельної індустрії не тільки через коронавірус. Неплатоспроможність банку Аркада, бізнес-модель котрого повністю орієнтувалася на будівельний ринок, і скандальний фінал компанії-забудовника Укрбуд стали негативним новинним фоном для багатьох проєктів.

Але навіть це не відлякало киян, які планують придбання житла: населення столиці зростає, а тому попит на нові квартири жвавий і навіть демонструє непогану позитивну динаміку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X