На ринку морських перевезень колапс. Що від цього Україні?

0 коментувати
З середини минулого року вартість фрахту в світі впала на 76%, а в лютому досягла історичного мінімуму

З середини минулого року вартість фрахту в світі впала на 76%, а в лютому досягла історичного мінімуму

Збитки морських транспортних компаній зростають, вартість фрахту падає, а перевізники вперше за багато років отримали можливість заощадити

Сьогодні датська транспортна компанія Moeller-Maersk A/S, світовий лідер у сфері контейнерних перевезень, заявила, що завершила четвертий квартал зі збитком через сильне падіння вартості фрахту.

Як повідомляється в прес-релізі компанії, чистий збиток в жовтні-грудні склав $2,51 млрд проти чистого прибутку в $189 млн, отриманим за аналогічний період 2014 року.

Збитки найбільшої контейнерної компанії світу пояснюються рекордним падінням ставок на фрахт у світі і триваючими проблемами у всіх перевізників.

Так, 5 лютого індекс Baltic Dry, що показує вартість морських перевезень товарів, вперше в історії впав нижче показника 300.

Baltic Dry Index - індекс середньої вартості фрахту, що відслідковує зміну цін на морські перевезення насипних та навалочних вантажів у світі. Це особливий показник, що розраховується Балтійською біржею в Лондоні. Він показує зміну цін на фрахт суден для перевезення сухих вантажів: вугілля, залізної руди, цементу, зерна, стали. Індекс показує середню ціну для перевезень по 20 головним світовим морським маршрутам.

Раніше мінімум був досягнутий у 1986 році в розпал енергетичної кризи, але тоді індекс впав до всього 556. Нинішній мінімум особливо переконливо виглядає, якщо враховувати, що в 2008 році, коли економіка була розігріта до максимуму, він досяг максимуму на рівні 11612 пунктів.

Старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква зазначає, що з середини минулого року вартість фрахту впала на 76%. «Ще п'ять років тому безліч судновласників порахували, що через високі ціни на нафту старі, енергетично неефективні судна підуть з ринку. Тому багато компаній вклалися в будівництво нових суден. А зараз ціни на нафту впали і старі менш ефективні судна продовжують працювати. При цьому з'явилося багато нових. Все це призвело до обвалу цін на фрахт», - зазначає Саква. Ще більше ситуацію підігріло загальне падіння товарообігу в світі. А також те, що багато які судна змогли робити більше ходок, розвиваючи велику швидкість та не рахуючись з витратою палива.

Він зазначає, що від усього цього виграють українські перевізники руди і зерна, збитки яких від падіння цін на товари на світовому ринку дещо компенсує фрахт, який значно подешевшав.

Втім, як вважає Дмитро Чурін з Eavex Capital, нинішня ситуація вдарить по українським суднобудівникам, які в найближчі роки навряд чи можуть розраховувати на замовлення торговельних суден. «В умовах надлишку потужностей на ринку фрахтів корабели можуть розраховувати хіба що на військові замовлення», - зазначає він.

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Рітейл/Нерухомість ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: