На 5% за рік. Чому в Україні подорожчала нерухомість

29 січня 2019, 17:13

В Україні за 2018 рік виросли ціни на квартири на первинному та вторинному ринках нерухомості.

На "вторинці" у 2018 році квартири подорожчали у порівнянні з 2017 роком на 5%. Зростання цін на первинному ринку склало майже 5,5%, повідомляє Державна служба статистики України.

Відео дня

Дані подані без урахування тимчасово окупованої території Криму, Севастополя та частини зони проведення Операції об’єднаних сил.

Ринок стабільний

Офіційна статистика показує зростання цін на житло через те, що розрахунок проводиться в гривнях, а ціни номінуються в доларах, зазначив в коментарі Радіо НВ представник Асоціації фахівців з нерухомості України Едуард Бразас.

Суттєвих змін на ринку нерухомості не відбулося

За словами експерта, насправді, суттєвих змін на ринку нерухомості у 2018 році не відбулося. Ринок стабільний.

"За нашою статистикою ріелторської, за минулий рік в доларовому обчисленні на "вторинці" ціни по країні в цілому були стабільні, може бути, навіть трохи знижувалися – на пару відсотків. Зростання, як такого, ще немає, і в 2019 році навряд чи він почнеться. "Первинка" у гривні переважно працює. Долар же стрибав туди сюди, і "первинники" підняли ціни, і так десь і залишилися. Невелике зростання є", – зауважив Бразас.

Флагман змін

Якщо говорити про ціни на житло у гривні, то вони виросли більше ніж на 5% на вторинному ринку. В доларому еквіваленті ціна залишилася на тому ж рівні, зазначив в коментарі Радіо НВ експерт з питань нерухомості SV Development Сергій Костецький.

Зростання цін на первинці пов'язано також зі зростанням собівартості будівництва, пояснив він. При цьому, по регіонах, за його словами, ціни на нерухомість зростають більш-менш однаково.

Ціна в гривні зростає симетрично

"Сама рентабельність забудовників та інших об'єктів нерухомості залишається на одному і тому ж рівні. Але за рахунок того, що зростає собівартість будівельних матеріалів, мінімальна заробітна плата, податок на нерухомість та інше, то ціна змушена у гривні зростати. Ринок в Україні ідентичний: матеріали використовуються у всіх регіонах плюс мінус одні й ті самі, законодавство скрізь однакове, податок на нерухомість сплачується за єдиною шкалою, мінімальна заробітна плата та ж сама. Ціна якщо в гривні зростає, то вона росте симетрично", – зазначив Костецький.

Флагманом змін цін на житло, звісно, є Київ, додав аналітик. Якщо ціна піднімається у столиці, через пару тижнів те саме відбувається в містах-мільйонниках, через місяць – в обласних центрах, через пару місяців – в менших населенних пунктах.

З'явився попит

Основне зростання цін на ринку первинної нерухомості відбувалося з травня по грудень, зазначив в коментарі Радіо НВ консультант з купівлі нерухомості, засновник Kudoyar&Co Іван Кудояр.

Не кожен забудовник ділиться інформацією

Причина – з'явився попит. На ринок вийшло більше системних гравців, які беруть по кілька квартир для подальшої їх здачі в оренду тощо. Проте офіційні дані по ринку нерухомості – це "середня температура по палаті", додав він. Вони не відображають реальної картини.

"Не кожен забудовник ділиться інформацією, раз. По-друге, він спотворює інформацію. По-третє, за скільки продає ми не знаємо, тому що є акції, є якісь персональні знижки. Четверте – частина квартир у багатьох забудовників – до 60% – продається за 50% вартості, щоб потім перепродавати і заробляти готівкові долари, тобто інформація, як така, офіційна відсутня", – зазначив Кудояр.

Читайте також: Якими будуть ціни на житло у 2019 році

Показати ще новини
Радіо НВ
X