Ціни на квартири досягли межі. Чи обвалиться ринок, чи все обійдеться малою кров’ю — прогноз
З другої половини вересня активність у всіх сегментах житлової нерухомості поступово знижується. При цьому, що найважливіше, зростання цін зафіксовано лише у 10% виставлених на продаж квартир.
Про це у колонці для НВ Бізнес пише Юрій Піта, президент Асоціації спеціалістів з нерухомості (рієлторів) України.
З другої половини вересня на вторинному ринку житла у найбільших містах України спостерігається зниження активності покупців на 5−10%, пояснює експерт.
І така тенденція вже призвела до стабілізації цін: у Києві, Одесі, Дніпрі, Львові та Харкові середнє зростання вартості житла порівняно з вереснем уже не перевищує 1,5−2% у сегменті найбільш затребуваних квартир площею до 50 кв. м переважно у будинках радянської забудови.
«При цьому, що найважливіше, зростання цін зафіксовано лише у 10% виставлених на продаж квартир», — зазначає Піта.
На його думку, така тенденція пов’язана зі змінами у структурі попиту: покупці не готові до нових цін та шукають дешеві пропозиції.
На первинному ринку — схожа тенденція: зниження попиту та кількості угод Асоціація ріелторів відзначила у Львові (близько 20%), Києві, Одесі, Дніпрі та Харкові (до 10%).
«Забудовники отримали досить промовистий сигнал, що зараз попит майже повністю реалізований. Однак до кінця року середня вартість квадратного метра в новобудовах може зрости ще на 2−3%», — пише Піта.
Також експерт констатує, що у найбільших містах України орендний попит було реалізовано на понад 90% і, отже, можна стверджувати, що на найближчі 2−3 місяці вартість оренди не зазнає суттєвих змін.
«Ще зарано говорити про кризові явища на ринку житла. Радше відбувається зміна головних тенденцій […] В Україні очікується досить тривалий період стабільних цін на житло. І найголовніше: стабілізація цін — це не обвал ринку», — стверджує Піта.
Повну версію колонки На зламі. Що чекає на ринок житла до кінця року? читайте тут.