Чому попит знижується, а ціни зростають. Що відбувається з ринком квартир у Києві
Зростання цін на столичну нерухомість спостерігається в усіх сегментах, однак динаміка суттєво відрізняється. Найбільш швидкими темпами дорожчає бізнес-клас — на 22,1% з початку 2021 року.
Про це свідчать результати дослідження, яке провели аналітики компанії M4U — проптех-стартапу, що спеціалізується на інтелектуальних рішеннях у сфері нерухомості. Вони проаналізували, як змінилася її вартість у новобудовах Києва з початку 2021 року та основні причини такої динаміки.
Так, за даними M4U, з січня по вересень 2021 року середня вартість квадратного метру в новобудовах Києва зросла на 14,2%, й на кінець періоду склала 40 795 грн або $1517. Порівняно з аналогічним періодом минулого року середня вартість квадратного метру зросла на 19,5%.
Найбільш швидкими темпами дорожчає бізнес-клас, де середня ціна з початку року зросла на 22,1%. Квадратний метр у комфорт-класі здорожчав на 19,7%.
«Останні півтора року пріоритети покупців нерухомості на первинному ринку змінилися. Все частіше вони віддають перевагу об'єктам комфорт- та бізнес-класу, які мають якісну концепцію, сучасні публічні простори та пропонують додаткові сервіси для мешканців, — розповів засновник M4U Володимир Даниленко. — Попит на такі об'єкти забезпечує зростання цін на них на рівні, значно вищому від середнього по ринку».
Нерухомість економ-класу за цей час подорожчала на 9,6%, а класу еліт — на 4,6% у гривні. Вартість нерухомості еліт-класу часто визначається у доларах, тому зміцнення гривні справляє прямий вплив на динаміку цін. Вартість квартир класу еліт в доларовому еквіваленті з початку року зросла на 10%.
Серед основних чинників, які провокують зростання цін на нерухомість на первинному ринку, аналітики виділили наступні:
1. Зростання інвестиційного попиту, зумовлене відсутністю або відчутно нижчою прибутковістю альтернативних інструментів. «Інвестиції в нерухомість забезпечують значно вищу прибутковіть, ніж депозити», — підкреслює Володимир Даниленко;
2. Дисбаланс пропозиції та попиту. «Некоректне функціонування дозвільної системи протягом останніх двох років, коли дозволи на нове будівництво майже не видавалися, на фоні зростання попиту призвело до того, що в об'єктах, які активно будуються й продаються, розпродано в середньому 68% квартир. На початку року цей показник був на рівні 57%. Це стимулює підвищення цін на квартири, що залишилися та, відповідно, на нові проекти, які виходять на ринок» — пояснили у M4U.
3. Зростання собівартості будівництва через здорожчання сировини, будівельних матеріалів та робіт.
«До кінця року тенденція зростання цін збережеться, оскільки зазначені чинники продовжують впливати на ринок», — прогнозують у компанії.
З іншого боку, на ринку вже спостерігається скорочення попиту: загальна кількість проданих квадратних метрів у 2021 році буде на 5% меншою, ніж у 2020, при цьому їхня сукупна вартість буде приблизно на 10−12% вищою, ніж сукупна вартість квартир, проданих минулого року.