Що відбувається з цінами на квартири в Києві і чи варто чекати на обвал

24 листопада 2021, 06:30

За останні півтора року зростання цін на житло склало майже 40%. В результаті ситуацію стали порівнювати з 2005−2008 роком і говорити про «бульбашку» на ринку нерухомості, яка має призвести до нового обвалу цін.

З початку пандемії коронавірусу ціна квадратного метра первинної нерухомості в Києві зросла на 37% і продовжує зростати, що породило розмови про «бульбашку» на ринку, яка має призвести до нового обвалу цін.

Відео дня

Про це у колонці для НВ Бізнес пише комерційний директор SAGA Development, засновник M4U Володимир Даниленко.

Експерт зазначає, що причиною колапсу на українському ринку нерухомості в 2008 році була всесвітня економічна криза, спричинена іпотечною кризою в США.

«Розігрів ринку - або горезвісна "бульбашка" - відбувається при надвиробництві. Його забезпечують два фактори: наявність проєктного фінансування (кредитування банками забудовників) та доступна іпотека», - зазначив Даниленко.

Як пише засновник M4U, проектного фінансування на сьогоднішній день в Україні немає. Це зумовлено відсутністю механізмів відповідальності забудовника перед банком та контролю цільового використання коштів. Так, якщо забудовник не зможе виконувати свої зобов'язання, банку не буде чим відшкодувати збитки.

«Припустимо, банки заливають у будівництво гроші, і будівництво починає активно зростати. Пропозиція починає значно перевищувати платоспроможний попит. Це і є "бульбашка" - криза надвиробництва», - зазначає автор колонки.

При цьому сьогодні потреба в купівлі квартири є більш ніж у 40% людей. Тих, хто може собі дозволити купити та купує – лише 3-5%.

При цьому зниження цін на житло в гривні малоймовірне — зростання добробуту населення не встигає за зростанням цін на нерухомість. Якщо ціни продовжать зростати тими ж темпами, дедалі менше людей зможе дозволити собі купівлю квартири. При цьому в обсязі грошей ринок продовжить зростати.

За прогнозами Дениленка, найближчими роками пропозиція на ринку житла намагатиметься наздогнати попит. Ймовірно, з'являться нові гравці, які захочуть працювати на ринку, що швидко росте, навіть якщо вхід до нього складний і займає багато часу.

Повну версію колонки Чи є бульбашка на ринку нерухомості і чи варто чекати на обвал цін? можна прочитати за посиланням.

Редактор: Люба Балашова
Показати ще новини
Радіо NV
X