Заступник міністра економіки: Україна зосередиться на створенні ракетного озброєння

5 січня 2017, 09:00
Юрій Бровченко розповів, яку роль сьогодні відіграє ОПК

В умовах російської агресії значення оборонної промисловості для України стає набагато більш істотним, ніж це було багато років тому. Але навіть і тоді, і зараз потрібно сказати, що оборонна промисловість є локомотивом розвитку будь-якої економіки, у тому числі і української.

Відео дня

На думку президента Петра Порошенка ОПК може стати одним із драйверів нашого економічного зростання. За його словами, короткостроковий ефект від галузі бажано перетворити на мультиплікативний, який вплине не лише на сферу, а й на розвиток виробництв із подвійним призначенням.

Такий ефект має бути спрямований на виробництва сучасної зброї та військової техніки. Безумовно, українська оборонна промисловість має великий потенціал. Ми можемо розвивати ряд сегментів, як те, що нам дісталося від часів розвалу Радянського Союзу, так і те, що було побудовано в період незалежності.

Сьогодні Україна може добре розвивати надалі такі сегменти, як радіоелектроніка, системи зв'язку, бронетанкова галузь, суднобудування, високоточна зброя. Це низка сегментів, де Україна вже встигла себе зарекомендувати.

Тож у якій бік ми рухаємося на цьому терені НВ Бізнес вирішило запитати заступника міністра економіки, якій відповідає у тому числі за ОПК, Юрія Бровченка.

– Наскільки в нас потужний ОПК? Наскільки ми можемо забезпечити себе необхідною зброєю?

– Ми повинні розуміти, що протягом останніх десятиліть ми були більше країною експортно-орієнтованою. З цієї причини розвиток оборонно-промислового комплексу проводився і фінансувався за залишковим принципом. Збройна агресія Російської Федерації дала нам поштовх, і було розуміння, що ми повинні розвивати власне виробництво. Тим паче, що держава надала підтримку як з розвитку озброєння і військової техніки, так і на підготовку виробництва. Про що свідчать останні пуски ракет, які розроблені українськими підприємствами. По-перше, вони є конкурентоздатними, по-друге – вони мають потужне протистояння російським засобам ураження.

– Якщо говорити про те, чого в нас не вистачає. Які виробництва України варто було б розвивати в першу чергу, для того щоб забезпечити внутрішній ринок, внутрішнє замовлення озброєння?

– В першу чергу, ми повинні говорити про літакобудування і розвиток двигунобудування. Приклад показав, що в нас зберігся єдиний завод на Україні, який здатний виробляти двигуни до танків. Він розташований у місті Харкові. Зараз ми розробляємо державну програму розвитку оборонно-промислового комплексу до 2021 року, в якій передбачається підтримка двигунобудування на підприємствах у місті Харкові. Це одна складова. Друга – це авіабудування. Третя – це розвиток БТРів і танків. Танки в нас дуже потужні. Наш танк Оплот один з найкращих у світі. Так, є певні недоліки в ньому, але зараз Харківський завод імені Малишева дуже потужно над цим працює. І ми повинні розуміти, що розвитком оборонно-промислового комплексу перш за все є експортна складова. І завоювання тих ринків, які на сьогодні нами були частково втрачені, в тому числі через неможливість експортувати озброєння протягом останніх двох років, коли спрямування всього оборонно-промислового комплексу – як Міністерства оборони, так і Міністерства економічного розвитку – були спрямовані на забезпечення Збройних сил та інших військових формувань, які задіяні в збройному конфлікті на сході нашої країни.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Сьогодні проходить міжвідомче погодження закон про виробництво озброєння і військової техніки, яким ми плануємо відійти від старої моделі, від стандартів Радянського Союзу, і перейти на нові стандарти

– Можна часто почути такі оцінки, що не обов'язково робити свою зброю, можна купити за кордоном. Чому важливо розвивати всю галузь в цілому?

– В імпорті озброєння нам багато країн відмовляють. Європейські країни відмовили від постачання озброєння і військової техніки. Тому було прийнято рішення щодо розвитку власних виробничих потужностей, які б забезпечили повністю потреби всіх силових органів і дали змогу виконати ті завдання, які стоять перед Збройними силами та іншими військовими формуваннями.

– Що можна зробити на рівні законодавчої бази? Що взагалі держава може зробити, щоб полегшити роботу ОПК?

– Протягом останнього періоду нами була глибоко проаналізована нормативно-правова і законодавча база, що стосується розвитку оборонно-промислового комплексу. Так, за нашої ініціативи завершується розробка згаданої програми ОПК до 2021 року. У розрізі цієї програми ми розробили програму освоєння та виробництва боєприпасів в Україні, якою передбачається створення майже всієї лінійки освоєння виробництва. Зараз вже направлено на розгляд Верховної Ради закон України про військово-технічне співробітництво, який нещодавно схвалив Кабінет Міністрів. Також сьогодні проходить міжвідомче погодження закон про виробництво озброєння і військової техніки, яким ми плануємо відійти від старої моделі, в тому числі від стандартів Радянського Союзу, і перейти на наші стандарти, на нашу нормативно-правову базу, яка дозволить нам більш ефективно розвивати виробництво і наукову діяльність створення виробництва всієї лінійки. Це як озброєння і військова техніка, так і боєприпаси до неї.

– Якщо говорити про пошук партнерів на Заході для розвитку нашого ОПК - чи має сенс це робити? Як це може бути?

– Наш оборонно-промисловий комплекс був досить закритий до останнього часу. І зараз ми працюємо над пошуком інвесторів. Якщо ми візьмемо авіабудування, то дуже мало країн, які мають повністю закритий цикл виробництва. Тому сьогодні Верховною Радою прийнято низку законів, які дозволяють нам сьогодні створювати спільні підприємства і розвивати літакобудування. Що стосується корпоратизації підприємств, то наразі проходить міжвідомче погодження закону України про корпоратизацію підприємств. У тому числі було запропоновано 67 підприємств державного концерну Укроборонпром, для того щоб залучити інвесторів на ті підприємства, які сьогодні діють і здатні виробляти потужне, якісне озброєння і військову техніку. Крім того, є підприємства, які можуть разом з інвестором відродити ту лінійку продукції, яка буде користуватись попитом на зовнішніх ринках.

– Йдеться про створення спільних підприємств чи приватизацію?

– Це комплексне питання. Ми розглядаємо як корпоратизацію, як залучення інвестора, так і приватизацію підприємств.

– Якщо ОПК розвиватиметься успішно, що це дасть економіці?

– Ми наразі бачимо, що тільки в кооперації з державними підприємствами, які входять до Укроборонпрому, працює біля 400 підприємств України. І це виготовлення продукції. А наша продукція вже і на сьогодні є конкурентоздатною. Це надходження валюти в країну, це ріст ВВП, це зайнятість населення, це заробітні плати, це соціальна стабільність у країні.

Ми розглядаємо як корпоратизацію із залученням інвестора, так і приватизацію підприємств

– У нас весь час говорили про те, що в нас розвалюють ОПК. Розвалили чи ні? У нас ще щось залишилося?

– Дуже багато підприємств було знищено. Вони не були ефективними. При тому замовленні, яке робили силові органи на продукцію оборонно-промислового комплексу, вони не могли вижити. Тому що і закупка озброєння, і модернізація озброєння завжди фінансувались за залишковим принципом. Тільки у 2014-му, 2015-му і 2016 роках були виділені відповідні кошти з державного бюджету. Чому йдеться про розвиток ОПК і державну підтримку? Тому що на початковому етапі це повинна бути державна підтримка тих підприємств, які здатні сьогодні працювати і забезпечувати збройні сили. Основні фонди зношені від 60 до 80%. Тому тільки за рахунок державної підтримки ми зможемо зробити відновлення виробництва. Крім того, ми повинні розуміти, що корпоратизація підприємств дозволить залучити інвесторів на ті підприємства, які будуть привабливими і зможуть відродити ту роботу в повному обсязі. Якщо ми говоримо про набої до стрілецької зброї, то, проводячи консультації з підприємствами, в тому числі з-за кордону, замовлення розписані приблизно на п’ять років вперед. Це цікавий ринок і його треба розвивати.

– Скільки потрібно було б державного фінансування, для того щоб ОПК розвивався більш якісно? Скільки закладено в бюджет на цей рік фінансування?

– Якщо ми говоримо про розвиток ОПК – це, в тому числі, підготовка виробництва, створення виробництва, то за пропозицією державних замовників ця сума складала десь приблизно від 8 до 11 млрд грн. На жаль, у бюджеті передбачено тільки 785 млн грн. Тому ми плануємо зосередитись на найбільш проблематичних питаннях – це створення ракетного озброєння і підготовка виробництва з двигунобудування на заводі Малишева.

Показати ще новини
Радіо НВ
X