За допомогою енергетичної капсули автомобілі будуть заправлятися воднем,- власник Tokmak Solar Energy

1 листопада 2017, 18:35
Олександр Репкін, власник компанії Tokmak Solar Energy, пояснює переваги альтернативних видів енергії

В Україні з початку року введено в експлуатацію 200 МВт потужностей відновлюваної енергетики - це в чотири рази більше, ніж за весь попередній рік. У Єврокомісії вважають, що Україна може збільшити частку альтернативної енергетики з 6% до 74%.

Відео дня

Тобто альтернативна енергетика може стати таким собі драйвером не лише всієї енергетики, а й української економіки.

Загалом ринок відновлюваних джерел енергії сьогодні зрушився, він динамічний. У цьому році введено нове поняття bankable PPA, тобто це можливість закуповувати електричну енергію за зеленим тарифом до 2030 року. І це та можливість, відповідно до якої банки починають кредитувати такі проекти.

Чому цей ринок став таким привабливим та чи потрібна Україні альтернативна енергія поряд з традиційною, НВ Бізнес запитав у одного з гравців ринку, який володіє декількома сонячними електростанціями, пана Олександра Репкіна, власника компанії Tokmak Solar Energy.

Як ви оцінюєте розвиток сонячної енергетики в Україні? Що трапилось на цьому ринку останні роки?

– За останні роки ситуація, яка триває на ринку відновлюваної енергетики, була дуже суперечлива. У нас було близько двох років, коли ми взагалі нічого не будували. Це було обумовлено певними чинниками, факторами, які дуже впливали на інвесторів. Всі боялись вкладати гроші в проекти відновлюваної енергетики у зв'язку з тим, що не було вирішено питання з тарифом. Ніхто не знав, як це може бути, як буде надалі, чи буде ретроспективний перегляд. Зараз ситуація дуже змінилась. Ми почули чіткі посили від держави, що держава це буде розвивати. І для всіх інвесторів, які зайшли в цей ринок, правила гри змінюватися не будуть.

Саме тому за 2017 рік ми бачимо приріст проектів з відновлюваної енергетики. Більше всього будується проектів сонячної енергетики. Протягом 2017 року на всю державу було введено в експлуатацію десь близько 200 МВт нових потужностей. І проекти з вітроенергетики теж зараз активно вводяться в експлуатацію. Тому що наступне зниження тарифу буде за два роки. Тобто умови, які ще приваблюють інвесторів, в Україні будуть тривати десь цей час.

– Як реформа ринку електроенергії вплине на ринок сонячної енергії?

– Зараз йде дуже багато дискусій стосовно цього питання і стосовно закону Про ринок електричної енергії. По-перше, тут слід сказати, що ми все ж таки переходимо на європейську модель. Але для того, щоб це зробити, нам необхідно довести до ладу наше внутрішнє законодавство. Це не тільки один закон. Це досить багато різних нормативно-правових актів. Це і функціонування всіх виробників з державною компанією Енергоринок, тобто тією установою, яка викуповує повністю весь об'єм згенерованої енергії.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Як будуть формуватись розрахунки при цьому? Це окрема дискусія – це перехід від стимулюючого зеленого тарифу до так званих аукціонів, коли за європейською моделлю продається певний обсяг потужностей і гарантується викуп генерації. Але ж в Україні це питання потребує глибинного опрацювання. Що буде лотом у цьому випадку? Що може держава запропонувати інвестору? Може запропонувати певний обсяг. Але ж треба певна земельна ділянка, але ж треба купу дозволів, які необхідні для роботи станції. Це дуже кропітка робота протягом, я думаю, не менш ніж року, для того щоб все привести до європейської моделі.

– Навіщо взагалі потрібна сонячна та альтернативна енергія?

– Зараз ми знаходимось на межі третьої індустріальної революції, коли кожну годину суспільство розвивається, наша цивілізація, наша наукова база йдуть вперед. І ми знаходимо все більш і більш ефективні шляхи отримання енергії, ніж вони були 10-15 років тому. На мою думку, зараз одна з найпровідніших галузей у світі – це відновлювана енергетика. Це галузь, яка створила за останні роки найбільшу кількість нових робочих місць. Це галузь, в яку було інвестовано мільярди доларів. І в таких провідних країнах, як США, Китай, Японія.

Японія після Фукусіми взагалі перейшла на державну підтримку і протягом двох років майже 5 ГВт тільки сонячної енергетики було встановлено. Але ж ми маємо розуміти, що до певних джерел відновлюваної енергетики не можна ставитись як до постійних. Ту ж енергію від сонця ми отримуємо тільки протягом дня. Що нам робити вночі? Ми маємо замислитись над тим, не тільки як отримати енергію від відновлюваних джерел, а ми маємо замислитись над тим, як її вірно акумулювати і потім видавати до споживача у той час, коли вона саме потрібна – це і вдень, і вночі, щоб відновлювані джерела енергії стали постійними джерелами енергії.

– Ціна сонячної та інших альтернативних енергій дуже висока. Багато критики стосовно цього.

– Якщо ми говоримо про Україну, яка йде шляхом європейського досвіду. Там теж спочатку були великі тарифи, які були обумовлені вартістю обладнання. Зараз тарифи зменшено стосовно відносної вартості обладнання. Науковці постійно працюють над тим, щоб збільшити ефективність того обладнання, яке є. А комерційна частина цих корпорацій працює над тим, як зробити ці технології більш доступними, тобто знизити ціни.

Я вважаю, що зі зниженням ціни на обладнання повинно бути автоматичне зниження самого зеленого тарифу. Або будь-якої іншої підтримки, яка дозволяє створювати нову генерацію. Коли ми говоримо про традиційну енергетику, то все це було збудовано ще за радянських часів. Зараз у тарифі дуже багато закладено таких речей, як ремонти, вдосконалення, переоснащення. Коли ми говоримо про зелений тариф, ми розуміємо, що об'єкти будуються з нуля. Тобто у відкритому полі з'являється об’єкт, який отримує певні дозволи і починає генерувати електричну енергію. Мабуть, тут треба розрізняти собівартість виробництва для традиційної, де дійсно є собівартість в класичному розумінні. Це витрати, це спалені вуглеводні, на яких вони працюють. І коли ми говоримо про об'єкти відновлюваної енергетики – це повернення інвестиційної складової. Тобто сама собівартість виробництва.

Це фізичний процес або явище природи, як вітер або як отримання електричної енергії з напівпровідників, коли вони втрачають електрони зі своєї структури атома під дією сонячного випромінювання. Я вважаю, що треба чітко відслідковувати загальні світові тенденції стосовно обладнання. І розуміючи, що вартість обладнання знижується, у такій же самій пропорції знижувати державну підтримку, але залишаючи цей сектор привабливим, для того щоб була можливість для інвесторів вкладати гроші і отримувати назад свої інвестиції за 5-7 років, як у розвинутих країнах.

– А що необхідно зробити, щоб виробництво сонячної енергії зростало?

– Я думаю, що треба піднімати питання розвитку не тільки сонячної енергії. Треба говорити про відновлювану енергію взагалі. Тому що у ніхто особливо не говорить про зношеність наших традиційних джерел енергії. Тобто у нас є блоки атомних електростанцій, експлуатацію яких продовжували вже двічі. Досхочу продовжувати експлуатацію цих блоків, на жаль, неможливо. І ми маємо розуміти, що закрити атомний енергоблок – це не просто його вимкнути. Це треба вжити низку заходів, які теж будуть вартісними. Маємо розуміти, що не створивши нові джерела енергії, ми можемо повторити досвід тих країн, які орієнтувались тільки на атом, а зараз від нього поступово відмовляються.

– Які ще види енергії потрібно розвивати?

– Ті відновлювані джерела електроенергії, які є зараз, вони не є вичерпними. Науковці постійно шукають те джерело енергії, яке може бути, по-перше, екологічно чистим, по-друге, безпечним. Одним з таких джерел є воднева енергетика. Перші пілотні проекти вже починають з'являтись, адаптуючи водень не тільки для того, щоб використовувати як балансуючу можливість для енергосистеми, але і стосовно глобального замінення двигунів внутрішнього згорання на двигуни, які будуть використовувати як паливо енергетичну капсулу, наповнену воднем.

– Як це працює?

– Система аналогічна. Але тобі не треба, як в електромобілі, заряджати протягом певного часу акумуляторну батарею. Воно бере певний час для того, щоб зарядитись. Не можна пришвидшувати заряджання батареї, тому що буде автоматично знижуватись термін її дії. Як ви заправляєте звичайну машину бензином і їдете, так само буде мінятись енергетична капсула, яка буде наповнена воднем.

– На скільки її вистачає?

– Нещодавно я на власні очі бачив два зразки. Перший зробила компанія Toyota. За їх анонсами, вони планують пустити це в серію вже через 3-4 роки. Одна така заправка автомобіля, наприклад, – це 700-800 кілометрів. Заміна триває не більше 5 хвилин. Тобто як заправити машину бензином. І в Торонто після проведення енергетичного форуму була прийнята за державної підтримки міська програма, коли замість метро будуть обладнані потяги, які будуть працювати на тому ж самому виді палива.

Показати ще новини
Радіо NV
X