Великий вибух. До чого призведе скандал з ZTE

25 червня 2018, 19:59

Минулого тижня американська влада відновила санкції проти китайської телекомунікаційної компанії ZTE.

Історія почалася з того, що влада США звинуватила компанію в поставках обладнання, що містить американські компоненти, до санкційних Ірану і Північної Кореї. Покаранням мала послужити заборона на поставки в ці країни і звільнення учасників угоди. Однак в ZTE ці вимоги проігнорували.

Відео дня

У квітні поточного року Сенат США ввів семирічні санкції, які забороняють американським компаніям співпрацювати з ZTE. В результаті можливості експортувати комплектуючі втратили такі компанії, як Dolby і Qualcomm. Через скандал з ZTE може позбутися своїх поставок і ліцензії Android.

Пізніше президент США Дональд Трамп виступав за повернення ZTE в бізнес, однак Конгрес США вчинив досить сильний опір ініціативам президента і відновив санкції проти компанії.

Від поставок обладнання ZTE залежать не тільки американські компанії, але й українські. Так, за даними Українського державного центру радіочастот, зараз мобільний оператор Київстар використовує в своїх GSM-мережах більше третини обладнання оператора. Частка ZTE в техніці Vodafone досягає 20%.

НВ Бізнес дізнався у радника першого віце-прем'єр-міністра з питань цифрової економіки Олени Мініч, чого коштуватиме торгова війна між Китаєм і США світовому телеком-ринку і які потрясіння чекають на українські компанії.

– Кілька днів тому Сенат США знову відновив санкцій проти китайської компанії ZTE, яка має бізнес в більш ніж 160 країнах, зокрема й в Україні. Як заборона вплине на Україну?

– Закриття ZTE вплине на ринок телекомпанії з різних боків. Першими зазнають втрат самі постачальники компонентної бази, ті ж американські компанії, які поставляли китайській компанії компоненти на суму $2,3 млрд щорічно.

Оператори будуть змушені замінити мережеве обладнання, адже за таких форс-мажорних обставин ніхто не зможе здійснювати техпідтримку обладнання ZTE. Це стосується всіх операторів, і українських теж.

Слід очікувати, що, якщо президенту США Дональду Трампу не вдасться домовитися з Сенатом, і санкції залишаться, це практично знищить китайського гіганта, для якого вже санкції обернулися падінням акцій на Гонконгській біржі на 27%.

Перші санкції проти компанії були введені в травні цього року. Тоді ще повідомлялося, що ZTE припиняє продаж смартфонів...

– Оператори, які мають обладнання цієї компанії, вже при введенні перших санкцій почали планувати його заміну. Що стосується споживчого ринку смартфонів, то вихід компанії не принесе втрат. Адже він більш гнучкий і бракк поставок одного з вендорів з радістю заповнюється поставками іншого вендора, тим більше що частка ZTE в ринку смартфонів не дотягувала й до 1%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Якщо Китай введе санкції у відповідь проти американських компаній, забороняючи або обмежуючи виробництво для них, ринок може залишитися без Apple, можливо і без Android. Це може призвести до зростання цін на смартфони і скорочення вибору?

– Такий сценарій малоймовірний, адже Китай останні 20 років відбудовував «Made in China» бренд і такими діями уряд Китаю тільки вб'є свою ж економіку. Більш вірогідною є експортна тарифна війна зі США.

– Два з трьох українських операторів використовують обладнання ZTE у своїй мережі. Яких втрат можуть зазнати компанії через заміну обладнання?

– Якщо китайська компанія припинить своє існування, то замінювати обладнання життєво необхідно. Справа в тому, що оператори рано чи пізно не зможуть надавати послуги абонентам, оскільки технічної підтримки такого обладнання ніхто не зможе забезпечити. Відповідно, втрати операторів будуть дорівнюють витратам на своє обладнання у іншого постачальника. Але найгірше, що витрати відіб'ються на собівартості послуг мобільних операторів, а значить і на тарифах для споживачів.

– Серед ключових постачальників для українських операторів також Huawei. На адресу цієї компанії санкцій поки що немає, але США почали розслідування. Яка ймовірність введення заборон проти неї?

– Якщо Департамент Юстиції США доведе, що компанія порушила експортний режим, а також продавала обладнання Ірану, а прийнятий недавно Національний Акт Безпеки не буде видозмінений, то на Huawei очікують такі ж санкції, як і ZTE, і з тими ж наслідками.

Якщо це станеться – це буде серйозне потрясіння для ринку телекому у всіх країнах і в Україні зокрема. Якщо відсутність ZTE на ринку ще можна компенсувати іншими вендорами, то виведення з гри Huawei, постачальника устатковання зі світовою з часткою ринку 28%, в короткі терміни компенсувати не вдасться.

Для обох компаній перспективи зростання, навіть при скасуванні санкцій, стають дуже «туманними» в світлі посилення порядку національної безпеки великих світових гравців.

Крім того, уряди Австралії, Англії і США дебатують допускати чи не допускати компанії Huawei і ZTE до будівництва мереж 5G через побоювання, пов'язані з національною безпекою. Спецслужби цих країн повідомляють про ризики, пов'язані з кібершпигунством критичної інфраструктури, і зв'язками цих компаній з правлячою партією Китаю.

Показати ще новини
Радіо NV
X