Важливо прийти до незалежності від політичного впливу - страховик про реформу ринку

11 січня 2017, 14:19
Голова міжнародної страхової компанії про своє бачення реформування вітчизняного страхового ринку

У 2017 році влада повинна прийняти рішення про долю регулятора ринку небанківських фінансових послуг – Нацкомфінпослуг. Якщо депутати ухвалять у другому читанні законопроект про розподіл функцій комісії, то страхові компанії перейдуть під управління Національного банку.

Відео дня

Близько 10 років тому таким же шляхом пішла фінансова система Бельгії – центральному банку передали функції у тому числі страхового регулятора. Бельгієць Філіп Вотле, голова правління страхової компанії АХА Страхування, розповідає НВ Бізнес, що Україні необхідно зробити, щоб ефективно реформувати страховий ринок.

- Як змінився український страховий ринок за останні рік-два?

- Якщо охарактеризувати український ринок страхування в загальному, то він все ще залишається дуже маленьким, відсоток його проникнення становить менше 1% у загальному ВВП країни. Якщо порівняти, наприклад, з Європою – там, в залежності від країни, страхова галузь впевнено займає 6-9% ВВП.

Україні потрібно реорганізувати страховий ринок, переглянути механізм його управління і організувати ефективну роботу в цій сфері діяльності як можна швидше. Без розвиненого ринку страхування ми не зможемо побудувати повноцінний фінансовий ринок, змінити медичну та пенсійну систему.

- Як ви оцінюєте дії держави в цьому напрямку?

- Давайте будемо відвертими, державні інститути та органи в Україні перебувають на стадії становлення. Для ефективного розвитку ринку необхідний державний регулятор, який володіє трьома якостями: який має достатньо мотивації, який є незалежним і в якому працюють професіонали.

Так, у Нацкомісії з регулювання ринків фінансових послуг є професійна команда. Але вона складається з п'яти осіб – такої кількості явно недостатньо для проведення істотних змін. Команда повинна бути набагато більше і сильніше, тоді ми зможемо рухатися вперед.

- Чого не вистачило новому керівництву комісії, щоб побороти корупцію і реформувати ринок?

- Необхідна незалежність, оскільки будь-який орган, що знаходиться під політичним впливом, ніколи не зможе досягти успіху у реформах.

Один орган або два, немає великого значення. Люди повинні бути замотивованими

- Чому комісії не дали цю незалежність, не вистачило політичної волі? Чиї інтереси там лобіюються?

- Я не знаю відповіді на це питання. Але банк завжди був більш сильним, усталеним інститутом, саме з ним потрібно працювати в першу чергу, коли країна впроваджує більшу кількість реформ.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

- Досвід Бельгії цікавий для України. Уряд планує ліквідацію Нацкомфінпослуг, страховий ринок перейде під регуляцію Нацбанку. Що нам потрібно врахувати в перехідний період?

- Один орган або два, немає великого значення. Спільний знаменник всіх подібних органів у всіх європейських країнах зводиться до хорошого менеджменту. Люди повинні бути замотивованими, вони повинні бути професіоналами і, звичайно ж, незалежними.

- Якщо і коли НБУ стане регулятором, ви очікуєте, що він повинен «очистити ринок від відмивних компаній, як було і в банківському секторі? Чого ви очікуєте від НБУ?

- Мені не подобається слово «очистити», тому що не в цьому полягає мета. У фокусі змін повинен бути ринок, на якому працюють сильні компанії з солідним капіталом і з міцною структурою, які можуть надати добрі послуги клієнтам.

- Як дізнатися сьогодні, чи є страхова компанія сильною і надійною?

- Це робота регулятора. Він повинен контролювати ринок, регулювати його. Що стосується страхування життя, важливо дивитися на ліквідність компанії, наскільки компанія може дійсно оплатити свої зобов'язання перед клієнтами.

- Але регулятор погано працює.

- Тому вам потрібно самим переконатися, що компанія дійсно солідна і міцна. Рекомендації дуже прості. У компанії повинно бути достатньо капіталу, і повинна бути правильна політика забезпечення резервів. Це означає, що якщо компанія отримала заяву від клієнта про настання страхової події, то у неї повинен бути резерв, звідки миттєво взяти гроші. Якщо компанія відповідає цим параметрам, їй можна довірити свої заощадження.

Ми не плануємо йти. Але, я б вважав за краще бути першим на великому ринку

- Ми вже спостерігаємо як страхові компанії з іноземним капіталом заявляють про вихід з українського ринку. Це наслідок бездіяльності комісії чи вони не бачать перспектив?

- Це набір критичної маси. Якщо страхова компанія не бачить для себе перспектив і розуміє, що не може набрати достатнього розміру на ринку, тоді вона просто тут не виживе, особливо якщо ринок дуже маленький. Страховий сектор вимагає дуже великих капіталовкладень і, якщо компанії не отримують доход від цих інвестицій, їм потрібно йти.

- Група АХА не планує йти?

- Ми не плануємо йти. Але, безумовно, я б вважав за краще бути першим на великому ринку, ніж на маленькому.

У нас тут велика ринкова частка, наприклад, у страхуванні КАСКО – це майже 20%, ми прибуткові і бачимо високий потенціал українського ринку в довгостроковій перспективі. Ми хочемо бути в топ-3 на ринку, мати не менше 10% ринкової частки, стабільний прибутковий ріст, залишатися надійними для наших клієнтів і партнерів, це наша мета.

- Чого ще страховому ринку не вистачає, щоб стати більш європейським?

- На ринку зараз недостатньо капіталу, а потрібні дійсно сильні гравці. Тому так важливо, щоб в Україні працювали ті компанії, які виконують свої зобов'язання і надають високий рівень послуг. Це повинно стати головним завданням регулятора.

Страховий ринок буде рости випереджальними темпами, якщо економіка країни буде розвиватися. За умови проведення якісних реформ у сфері охорони здоров'я, сільському господарстві, пенсійному секторі, страховий ринок буде також зростати. Питання полягає в тому, щоб дійсно впроваджувати всі ці реформи як можна швидше.

- НБУ допустив страхові компанії на міжбанківський валютний ринок для того, щоб компанії могли розраховуватися з перестрахуванням. Які ще речі може зробити для вас держава?

- Дати можливість використовувати різні фінансові інструменти.

При короткочасному страхуванні, тобто, non-life, немає особливих проблем з інвестуванням. Але якщо це страхування життя, тоді необхідні певні інвестиційні фінансові інструменти, за допомогою яких ми можемо гарантувати нашим клієнтам стабільний відсоток протягом 10, 20, 30 років.

Серед цих інструментів: можливість використовувати різні валюти, управляти бондами і іншими інструментами в портфелі. Тобто, якщо людина платить тисячу гривень, і страхова компанія повинна гарантувати процентну ставку 3-4% доходу протягом усього часу страхування, наприклад, 30 років, то компанії в свою чергу повинні мати інструменти, щоб гарантувати ці доходи.

- МТСБУ запускає бланки ОСАЦВ в електронній формі. Які ще технології може застосувати держава, щоб зробити страховий ринок більш прозорим і цифровим?

- Перше, що необхідно зробити – прийняти зміни в закон про ОСАЦВ, які наші представники разом з профільними організаціями та іншими лідерами ринку активно лобіюють. Вони допоможуть багато чого змінити, зробити сервіс більш технологічним і зручним для клієнтів.

В Україні поки що немає законодавчої бази для того, щоб впровадити зараз електронний документообіг.

Що стосується електронного поліса, ми очікуємо його введення у 2017 році.

- Деякі страхові компанії, що працюють на ринку, щоб виводити кошти холдингових груп за кордон, у тому числі використовуючи перестрахування. В НБУ, поки не офіційно, заговорили про обмеження для великих промислових груп на участь у банківському секторі. Наводять досвід Польщі, де власникам банків дозволено займатися тільки фінансовою діяльністю. Чи ви поділяєте такі погляди?

- У більшості країн стоять питання, як захистити клієнтів і як обмежити участь великих промислових груп на фінансовому ринку. І це добре. Такі обмеження є захистом інтересів інвесторів, клієнтів і просто звичайних людей.

Показати ще новини
Радіо NV
X