Українці дешево літатимуть в Європу навіть з невеликих міст – Омелян

24 лютого 2018, 10:00

Міністр інфраструктури розповів, як будуть розвиватися українські аеропорти у 2018 році та коли чекати Ryanair в Україні.

Минулий рік ознаменувався позитивними зрушеннями для української авіації: усе більше іноземних компаній почали літати в Україну. Це сприяло збільшенню пасажиропотоку аеропортів. Найбільший з них – Бориспіль – закінчив 2017 рік з новим рекордом і став одним з найбільш швидкозростаючих в Європі.

Відео дня

Однак, в країну так і не вдалося залучити лоукостера Ryanair. Переговори виявилися невдалими, й компанія відмовилася від своїх планів літати в Україну. Цього року перемовини відновилися, а лоукостер пообіцяв почати польоти вже восени 2018 року.

Чи стане 2018-й для України роком нових рекордів та лоукостерів, розповів НВ Бізнес міністр інфраструктури Володимир Омелян.

– Минулого року українські аеропорти показали велике зростання пасажиропотоку. З чим ви це пов’язуєте?

Перший крок, який ми зробили, – повна дерегуляція і можливість всім авіакомпаніям отримати призначений маршрут прозоро і чесно. Нас багато за це критикували, але ми бачимо, що завдяки цьому пішов ріст авіаперевезень.

Наша політика – це створення великого сегменту бюджетних авіакомпаній для того, щоб максимальна кількість українських громадян (а їх подорожує менше 5%) мали змогу придбати авіаквитки. Ми хочемо, щоб мінімум 25% українців змогли літати. Це буде можливо, якщо економіка України матиме добрий ріст – не у 2-3%, а 10-15% щорічно. І це стане можливим, якщо буде гарна географія польотів з України, в Україну і всередині України, над чим ми і працюємо.

Набагато краще працювати у конкурентному середовищі, ніж в зарегульованому

Як ми анонсували, цей рік повинен бути роком лоукостів, щоб великі авіакомпанії почали літати в Україні. Більше того, минулого року була анонсована українська авіакомпанія, бюджетний авіаперевізник Join Up. Це теж складе гідну конкуренцію на ринку.

Крім того, важливо відкривати нові летовища.Наразі ми працюємо над регіональними аеропортами. Уряд виділив 800 млн грн на відновлення злітної смуги в Одеському аеропорту, у Вінниці та Чернівцях. Ми також активно працюємо з громадою Дніпра, Запоріжжя, Кривого Рогу для того, щоб вирішити питання зручних авіаперевезень з цього регіону.

Що потрібно, аби освоїти ці кошти і не чекати якихось законів чи актів?

Нам треба робити ставку не на кредити, а на іноземні компанії. База для будь-якої нормальної цивілізованої країни – щоб інвестор приходив в Україну і працював спокійно. Власне, над цим ми і працюємо, розробляючи закон про концесію, який уже в парламенті, та низку інших законів.

Можливість приватизації і концесії великих стратегічних об'єктів в Україні потрібна для того, щоб була приватна конкуренція – не зарегульована державна монополія, яку політичні сили використовують як власний ресурс для збагачення, а ефективна модель сучасної компанії.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Ви як міністр взагалі задоволені, як працює наш головний аеропорт Бориспіль?

Я бачу певні покращення. У червні цього року ми нарешті запустимо парковку в аеропорт Бориспіль, буде продумана абсолютно нова логістика, і ми матимемо суттєвий ріст пасажиропотоку.

Ми ставимо собі за мету за найближчі декілька років мати 20 млн пасажирів в аеропорту Бориспіль. А це вже вимагає абсолютно іншого підходу і до транспортних потоків до цього летовища. Це означає, що повинне бути метро, яке поєднає місто Київ і місто Бориспіль один з одним, а також з аеропортом Бориспіль і багато інших речей.

– Ви не виключаєте, що Бориспіль можна віддати в концесію стратегічному інвестору?

Ми не відкидаємо зараз цієї думки. Наразі розпочато процес корпоратизації летовищ Борисполя і Львова. Але Бориспіль – прибуткове державне підприємство, тож якщо воно буде управлятись ефективно, то повинне залишатися у державній власності.

Ми готові розглянути пропозицію від приватного концесіонера, але це має бути мережевий світовий оператор, а не якийсь no name, але наразі занадто рано про це говорити.

– Ви казали, що у минулому році врегулювали питання щодо маршрутів. Але ж ми бачимо, що у нас зростає і транзит, тобто багато іноземних компаній привозять сюди пасажирів, а потім летять і нашими, й іноземними компаніями уже в інші країни. Чому транзит зростає?

– У першу чергу, це заслуга Міжнародних авіаліній України. Вони зробили велику роботу в цій сфері. Крім того, Україна має унікальне географічне розташування, тож ми повинні використовувати всі можливості.

Бориспіль – прибуткове державне підприємство, тож якщо воно буде управлятись ефективно, то повинне залишатися у державній власності

Не лише базові авіакомпанії, але й традиційних перевізників, так званих point to point, для того щоб брати пасажирів з Європи і далі їх перевозити в країни Азії. Ми відкрили минулого року рейси найкращої авіакомпанії світу Qatar Airways. І незважаючи на всі застереження, що це дорога авіакомпанія і нею не будуть літати, заповненість цих рейсів б'є рекорди.

– Якщо казати про лоукости, у минулому році була проблема з Ryanair. Чому не вийшло і чи можливо реально щось зробити у цьому році?

У цьому році це точно буде. Переговори завершуються, вони йдуть успішно. Не вийшло у минулому році дуже просто – тому що був опір з боку окремих людей, які вважали, що авіаційні перевезення в Україні – їхній бізнес.

Я радий, що ми переламали цей тренд, і що всі гравці на українському ринку чітко розуміють, що лоукости в Україні будуть.

У Євросоюзі лоукостери займають близько 50% у більшості країн. І це той шлях, до якого має йти Україна, адже це не лише можливість дешево літати для українців, але це й можливість туристам з інших держав дешево прилетіти в Україну, лишити свої кошти тут і рознести по всьому світу інформацію, що Україна – це чудова країна.

– На якому етапі зараз переговори?

Я не готовий це коментувати. Давайте ми підпишемо контракт. Я сподіваюсь, це буде красиво, з кульками.

– Коли ви очікуєте?

Найближчим часом. Польоти будуть здійснюватись у другому півріччі. Я сподіваюсь, що всі формальні речі ми залагодимо найближчим часом.

Я переконаний, що у другій половині цього року компанія Ryanair, а також інші лоукост-перевізники полетять в Україну. Зараз ми завершуємо формальні переговори, найближчим часом буде поставлена успішна крапка і підпис.

– Якщо МАУ зараз так успішно працює, то чи не зменшить компанія потужності, якщо вийде Ryanair або інший лоукостер?

Я переконаний, що будь-яка конкуренція, підвищення її рівня і прозорості процесу піде тільки на користь бізнес-моделі МАУ. Ми самі побачимо, що набагато краще працювати у конкурентному середовищі, ніж в зарегульованому.

– А сам Бориспіль не програє, якщо отримуватиме менше надходжень за рахунок великих знижок для таких лоукостерів?

Усі аеропорти заробляють на кількості пасажирів, це їхній основний бізнес. І коли бізнес-модель аеропорту Бориспіль буде сконцентрована на отриманні не авіаційних послуг, вони будуть тільки вигравати в цій ситуації. Я переконаний, що захід нових авіакомпаній сприятиме розвитку державної компанії, а не навпаки, буде скорочувати її прибутковість.

Був опір з боку окремих людей, які вважали, що авіаційні перевезення в Україні – їхній бізнес

– А ви задоволені тим, що у Борисполі розташовані пункти споживання – взагалі не авіаційний бізнес?

Там є багато питань. Наразі термінал D розширюється. Буде переглянута концепція багатьох закладів як харчування, так і duty free. Я сподіваюсь, що менеджмент Борисполя самостійно знайде оптимальну модель.

– Які цього року очікування від перевезень у Борисполі та взагалі в українських аеропортах?

Ми прогнозуємо, що ріст у 30% буде збережений і у 2018 році. У нас внутрішній резерв величезний. Але українці будуть самостійно більше літати виключно за рахунок бюджетних авіакомпаній – тобто коли вартість квитка буде в декілька разів дешевшою, ніж сьогодні.

– А звідки 30%? У нас економіка так сильно не буде рости.

Те, що відбувається в авіації – це яскравий приклад для всієї України.

Показати ще новини
Радіо NV
X