Український газовий ринок більш ліквідний, ніж деякі східноєвропейські ринки – топ-менеджер іноземної газової компанії

Вілем Копполс розповідає про зміни на газовому ринку України

Вілем Копполс розповідає про зміни на газовому ринку України

Вілем Копполс розповів, які проекти можуть зацікавити його компанію в Україні

Зростання цін на природний газ підвищило інтерес до видобутку газу в Україні. Це допомогло в минулому році збільшити видобуток блакитного палива вперше за багато років.

Інтерес до цієї галузі підтверджує і кількість інвесторів, яких можна було побачити на нещодавньому Українському газовому інвестиційному форумі в Києві.

Втім, не все так безхмарно на цьому ринку. Державні органи ігнорують рішення судів, ринок палива досі не демонополізований, а на всіх рівнях процвітає корупція.

Якщо розв'язати ці проблеми, Україна цілком може стати набагато цікавішою для інвестицій і перестати залежати від імпорту.

Про те, що на газовому ринку почалися позитивні зрушення, говорить і вихід на нього в кінці минулого року найбільшої європейської газової компанії Engie.

Як європейські корпорації оцінюють роботу в українському газовому сегменті, НВ Бізнес розповів голова представництва Engie в Україні Вілем Копполс.

– Як ви оцінюєте стан газового ринку в Україні? Чи привабливий він для європейських компаній?

– Український газовий ринок сильно змінився за останні три роки. Перш за все, через конфлікт з Газпромом і той факт, що Нафтогаз розвиває практику придбання газу на Заході. Ми дуже раді бути партнером Нафтогазу щодо постачання газу в Україну.

Зрозуміло, ситуація на газовому ринку така, що дуже сильно знизилося споживання промисловими споживачами з огляду на різні причини – економічну кризу, конфлікт на сході. Також знизилося споживання населенням, побутовими споживачами, передусім завдяки економічним заходам, ефективному споживанню і зростанню цін. Це само по собі добре для української економіки, адже чим менше імпорту, тим менше грошей витрачається на газ.

Минулого року Engie заснувала торговельну фірму в Україні, у жовтні ми святкували з прем'єр-міністром вихід нашої компанії на ринок. Тепер ми розгортаємо невелику діяльність з продажу газу українським споживачам. Ми імпортуємо в невеликих кількостях, робимо запаси, тестуємо українську газову систему, вона відрізняється від тієї, з якою ми стикалися і знайомі в європейських країнах і на ринках, де ми активно працюємо. Але ми хочемо бути учасниками реформ і змін на ринку України.

– Як Україна має змінити свій ринок, які мають бути проведені реформи, щоб він став схожим на європейський?

– Ще багато чого треба зробити. І це цілком нормально. Європейський ринок газу став відкритим у 2004 році, і навіть через 13 років там ще багато чого необхідно робити. У деяких аспектах український газовий ринок вже більш відкритий і ліквідний, ніж у ряді східноєвропейських ринків, на яких ми працюємо. Тож у вас є багато чого хорошого, але і є куди вдосконалюватися. Звичайно, необхідно провести анбандлінг (відокремлення діяльності з транспортування і зберігання, закачування та відбору природного газу - НВ). На це потрібен час, і це потрібно зробити добре. Добре, що цей процес вже йде.

Думаю, одна з основних проблем на українському газовому ринку – це неплатежі. А також відсутність дешевих кредитів, які могли б залучити газові трейдери і добувачі. Тому компанії з Європи часто не поспішають приймати рішення, оцінюючи ризики в Україні.

– В Україні досить зарегульоване законодавство в цій сфері. Багато рішень судів не виконуються. Через це і невисокий інвестиційний клімат. Що потрібно зробити, щоб іноземним газовим компаніям було цікаво в Україні торгувати газом і здійснювати його видобуток?

– Підвищення цін на газ для побутових споживачів стало одним з важливих, але важких рішень. Але, через це пройшли і інші європейські країни, де ціна на газ була пільговою. Тому суттєве підвищення цін на газ було дуже сміливим рішенням прем'єр-міністра. Ми бачимо, що це дуже болісно для багатьох дрібних споживачів. Але, я думаю, що Україна зробила правильний крок. Газ має продаватися за ринковою ціною. Оскільки це приваблює інвестиції, і ми бачимо, що український видобуток зростає. І це дуже добре.

Якщо інвестиції потечуть у видобуток, то майбутнє українського газового ринку за розвитком місцевого газовидобування, що через кілька років зробить вас самодостатніми і вільними від впливу Газпрому і імпортерів.

– Було би вашій компанії цікаво займатися не тільки торгівлею, але і газовидобутком в Україні? Якщо так, то за яких умов?

– Раніше Engie працювала у трьох напрямках бізнесу: закупівля, продаж газу і виробництво енергії та супутніх послуг. Також ми трохи займалися видобутком газу. Нова стратегія чітко орієнтована на поновлювані джерела енергії, енергоефективність у поєднанні з послугами та цифрове поєднання даних, а також спроби змусити дані працювати на оптимізацію енергосистем, і навіть за рамками енергосистем. Тому нова стратегія чітко вказує, що енергія, особливо з горючих копалин і з вугілля – це не наша мета. Ці галузі дуже капіталомісткі, тому в Engie вирішили припинити виробництво енергії з вугілля, ми повільно продаємо наші активи в цій сфері. Видобуток газу і нафти ніколи не були нашими основними напрямами діяльності, і абсолютно очевидно, що вони не стануть такими і в майбутньому. Ми зосередилися на виробництві без CO2, ефективності і послугах, бо ми вважаємо, що за цим майбутнє.

– Чи могли б вас зацікавити якісь активи в Україні? Ті ж облгази?

– Ще занадто рано говорити. Наразі ми розвиваємо бізнес з продажу газу Україні. Зараз ми намагаємося зрозуміти, як взагалі працювати у вашій країні, подивитися на бізнес-клімат, умови ведення бізнесу. І звичайно, якщо ви поглянете на стратегію Engie, то зрозумієте, що нас можуть зацікавити тільки такі проекти, як енергоефективність, відновлювані джерела енергії, але про це ще занадто рано говорити.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Бізнес. Інтерв'ю ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: