Україна навряд чи зможе розраховувати на відновлювальні джерела енергії– президент Westinghouse

15 травня 2017, 20:31
Хосе Гутієрес розповів, за рахунок чого Westinghouse збільшує свою частку в Україні і тим самим скорочує її у Росії при поставках паливних елементів для атомних реакторів

У 2016 році Україна імпортувала паливних елементів для атомних енергоблоків з Росії близько 70% від потреб на суму $350 млн. Решта була придбана в американської компанії через шведську Westinghouse. Це близько $150 млн.

Відео дня

На сьогодні відомо, що паливо Westinghouse завантажено в три реактора. Це другий і третій Південно-Української АЕС і п'ятий - Запорізької АЕС. І компанія планує завантажити ще на три реактори - перший, другий, четвертий Запорізької АЕС - під час планового ремонту.

Якщо дивитися на річне завантаження, то вийде, що частка річного завантаження підживлювальних партій становитиме 40% у Westinghouse.

Американське паливо до останнього часу Україна могла використовувати тільки в обмежених обсягах. Тому що для ширшого використання потрібно було провести випробування. Але зараз вони завершилися.

Експерти одностайні в одному: у будь-якому разі ми будемо закуповувати паливо в Росії. Але якщо при цьому у нас буде ще й альтернатива домовитися з нашим північним сусідом, то буде легше. Тут багато залежатиме від того, яку ядерну стратегію обере наша держава.

Утім не останнє слово матимуть і постачальники палива. Зокрема Westinghouse. Які у компанії плани щодо України, НВ Бізнес спитав у її голови Хосе Гуттієреса.

– Як давно ви працюєте в Україні і чого ви досягли за цей час?

– Ми працюємо в Україні понад 15 років. Це дуже довго. Протягом цього часу ми тестували наше паливо. Але до останього часу ми не могли постачати його у значній кількості на українські АЕС. У 2016 році ми поставили об'єм, для п'яти завантажень. Цього року ми плануємо його збільшити до шести. Наше паливо застосовується у трьох реакторах. Зараз в Україні працює 15 реакторів. Ми постачаємо паливо для шести з них. Тобто наша частка приблизно 40%. Але у нас є можливість завантажити всі українські реактори. Адже зараз ми збільшили потужності нашого заводу у Швеції. А також зросла потужність нашого виробництва в США для того, щоб ми могли постачати більше комплектуючих у Швецію.

– Раніше в Україні були певні проблеми з вашими паливними елементами. Що то були за проблеми?

– Так… Мені здається то був 2013-й рік. У нас виникла проблема на одному з реакторів. Наш клієнт переміщував паливо. І воно мало механічну взаємодію з російським паливом. Тоді було багато дискусій, зпештою ми вирішили зробити деякі невеличкі зміни у дизайні наших елементів. І зараз ми можемо вас запевнити, і факти говорять про це, що наше паливо показує дуже добрі результати. Зараз паливо працює у трьох реакторах і в нас немає жодних питань чи проблем. Все добре. Минулого тижня завершилася робота інспекції на Південно-Українській АЕС. І результати показали, що паливо працює дуже і дуже добре.

– А чи є у вас обіцянки, або зацікавленність від українського уряду, щодо використання вашого палива на інших українських АЕС?

Знову ж таки. Ми можемо поставити більше палива. А наше паливо може бути завантажене в інші ВВР-реактори в Україні. Але остаточне рішення має приймати Енергоатом. Ми обговорюватимо це питання, і запропонуємо збільшити поставки палива.

– Нещодавно ми відзначали річницю аварії на Чорнобильській атомній станції. Як фахівець, чи не могли б ви нам сказати, наскільки сьогодні є безпечними українські АЕС?

– Після аварії на японській станції Фукусіма, майже всі реактори у світі пройшли стрес-тести. І всі регулятори запровадили норми, які гарантують, що системи безпеки працюють так, як вони мають працювати. У деяких випадках регулятори в окремих країнах вимагають встановлення нових систем безпеки. Деякі зробили це раніше. І все це робить реактори більш безпечними, аніж вони були до цього. Ось що важливо пояснити. Чи означає це, що реактори не були безпечними? Не реактори були безпечними. Просто сьогодні вони безпечніші.

– Та все ж є країни, наприклад Німеччина, які планують відмовитися від атомної енергетики? На вашу думку, це хороша стратегія?

– Я мушу з великою повагою ставитися до рішень, які приймають уряди. Але на мою думку, Німеччина припустилася помилки. І вона платитиме за наслідки. Адже для такої індустріальної країни, дуже важко замістити атомну енергетику завдяки відновлювальній. Що зараз робить Німеччина, так спалює більше вугілля і газу. Це призводить до підвищення цін на електроенергію, та збільшення викидів в атмосферу. Я не розумію, яким чином узгоджуються рішення про закриття АЕС і нові регуляторні норми щодо охорони навколишнього середовища. Це не спрацює, рано чи пізно, країни запровадять нові енергетичні політики, які поєднають у собі безпеку, охорону навколишнього середовища, це важливо, а також економічні чинники. І рішенням цього рівняння стане поєднання атомної енергії, як основи, газу, вугілля застосовуватися не буде, і звісно ж відновлювальних джерел.

– Близько 60% української енергії сьогодні виробляється атомними станціями. Як ви вважаєте, це хороша стратегія? Хороший портфель?

– Я думаю, що так, для таких країн, як Україна. Не можна сказати, що це хороший портфель для будь-якої країни. Я щойно приїхав з Великої Британії, там обговорювалася енергетична політика. І ви знаєте, що британський уряд вирішив розвивати атомну енергетику і відновлювальні джерела, та відмовитися від вугілля та газу. Це хороший мікс для Британії. Я не впевнений, що Україна може дуже розраховувати на відновлювальні джерела. У вас є багато вугілля. Але вугілля – це проблема. Тому що це не дуже добре для навколишнього середовища. Та зрештою, кожна країна мусить вирішити, яке поєднання джерел найкраще для неї.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X