Україна компенсує збитки від шкоди за рахунок арешту російського майна на території інших країн – міністр юстиції

22 березня 2017, 19:10
Павло Петренко пояснює, яким чином змусити Росію відповідати за свої дії проти України

Минулого тижня влада так званих ДНР і ЛНР взяла під контроль українські активи, які зареєстровані і платять податки на українській території, але потужності яких розташовані на окупованій частині Донбасу.

Відео дня

В результаті Україна втратить близько 32 млрд грн податків, які збиралися з цих підприємств щороку. А також майже $2 млрд валютної виручки.

Це означає, що забезпечити фінансову стабільність держави стане ще важче, ніж передбачалося. Для підтримки економіки на цей рік очікувалось зовнішнє фінансування близько $5 млрд. З урахуванням нових обставин цієї суми може виявитися недостатньо.

Чи можливо компенсувати ці збитки? З цим питанням НВ Бізнес звернувся до міністра юстиції Павла Петренка.

– Нещодавно влада так званих ДНР та ЛНР оголосила про «націоналізацію» української власності, яка працювала на окупованих територіях. Як бути власникам цих активів? Чи можуть вони якось компенсувати збитки?

– Моя чітка рекомендація до приватного бізнесу, звичайно, відпрацьовувати механізм звернення з відповідними позовами до міжнародних арбітражів і компенсації цих збитків з Російської Федерації. Це будуть складні справи, я це розумію. Не було ще прецедентів на території сучасної Європи після Другої світової війни, коли одна країна не тільки використовувала такого роду гібридні способи впливу на іншу країну через своїх підконтрольних бойовиків, проте ще й порушувала б масово права громадян та бізнесу. Але ці справи будуть прецедентні.

І я думаю, що є всі шанси компенсувати і домогтися відповідальності саме Російської Федерації як тої країни, яка підтримує терористичні організації на території України і несе пряму відповідальність за такого роду дії їхніх ручних бойовиків.

Минулого тижня проходили слухання в Гаазі щодо спору між Україною та Росією. Як іде цей процес? Як ви оцінюєте перші слухання?

– Це міждержавний спір, де Україна вимагає від міжнародного суду ООН, як найбільш авторитетного судового органу у світі, встановити низку фактів. Факт перший – це протиправні дії Російської Федерації щодо незаконного фінансування терористичних організацій і терористів на території України.

Друге – це протиправні дії Російської Федерації, пов’язані з дискримінацією українських громадян. Українських громадян, які проживають на території Криму, кримських татар, це заборона української мови, закриття українських шкіл, українських церков, це переслідування кримських татар і українських громадян тільки за тією ознакою, що ми є українцями. Це заборона Меджлісу, масові утиски і переслідування громадян за їхньою національністю.

Тобто це велика справа, яка повинна дати відповіді на ті питання на рівні судового рішення, які ми протягом трьох років піднімали. Що Росія дійсно масово порушує права людини, підтримує і фінансує терористів. І це вже буде не просто заклик тої чи іншої міжнародної організації до Росії, а рішення суду, яке зобов’яже Росію відповідати за вчинені дії.

– Давайте поговоримо про підприємства в Криму. Деякі підприємці взагалі втратили свої активи, а щодо інших об'єктів влада Криму вимагає примусовий викуп. Чи є тут можливість відстояти свої інтереси в суді? Як взагалі можна діяти?

Що стосується самої держави Україна, її інтересів, то Міністерство юстиції звернулось до Європейського суду з прав людини. Там великий блок, пов'язаний з порушенням прав власності. Мова йде про 4,5 тис. державних підприємств, які втратили там об'єкти нерухомого майна, виробничі активи тощо. Ми ставимо питання, щоб суд встановив з боку Росії протиправні дії і здійснив компенсацію збитків.

Наскільки мені відомо, приватний бізнес, який втратив там майно, яке було фактично експропрійоване так званими місцевими органами влади, теж звернувся в комерційні арбітражі, в тому числі в Стокгольм. І ставиться питання щодо порушення з боку Російської Федерації прав інвесторів, які вклали кошти в ті чи інші об'єкти. І Росія фактично здійснила незаконне відчуження цих об'єктів.

Я вважаю, що перспективи нашого державного позову і перспективи комерційних справ, які зараз розпочаті, є дуже хороші. Вже є перші рухи у напрямку того, щоб почати розгляд цих справ по суті. Що стосується нашого міждержавного позову, то перший позов України проти Росії стосовно Криму зараз перебуває на стадії обміну відповідних позицій України і Росії. Росія поки що, крім того, що вони вважають, що ніяких порушень не вчиняли, ніяких аргументів навести не може.

Ми вважаємо, що справи, які зараз порушені, дадуть результат, коли перший міжнародний суд – чи це Європейський суд з прав людини, чи якийсь комерційний арбітраж – прийме рішення і це рішення стане пілотним. Воно встановить низку фактів, які потім будуть для інших справ із схожими обставинами обов’язкові.

Зараз у нас є рішення суду Амстердама щодо скіфського золота. Це перший іноземний суд, який розглядав питання, пов'язане з тим, кому належить майно, що залишилось на території Криму. Цей суд дав однозначну відповідь, що музейний фонд і колекція належать Україні. І це повна юрисдикція української держави.

– Добре, виграємо ми всі суди, а що далі? Росія не буде виконувати ці рішення.

– Будемо компенсувати ці збитки за рахунок арешту майна Росії, яке знаходится на території інших країн.

– Арештовувати їхні посольства або літаки, чи що?

– Є прецеденти в історії взаємовідносин Росії з приватними інвесторами, коли маленька шведська компанія виграла комерційний арбітраж на кількасот мільйонів доларів, при цьому російська влада розповідала, що ніколи з цим не погодиться. Після декількох ефективних арештів активів на території інших країн Росія розрахувалась. Я вважаю, що у нас є всі перспективи стягувати ці кошти з Росії. Це лише питання часу. Чинне керівництво Російської Федерації рано чи пізно зміниться.

Якщо Росія захоче повернутись якимось чином у коло цивілізованих країн і перегорнути цю чорну сторінку в їхній історії, то їй доведеться виконати свої зобов’язання перед Україною за ті збитки, які вона спричинила. Інакше в історичній перспективі Росії як цивілізованій країні не буде місця за столом з іншими країнами світу.

– Якщо говорити про останні рішення Росії щоб паспорти жителів «ДНР» і «ЛНР» визнавати як документи. І особливо, якщо говорити про те, що ряд російських банків, які працюють на території України, вони почали визнавати ці документи. Як тут Україна повинна діяти?

– На це реагувати тільки шляхом посилених санкцій проти Російської Федерації. Росія розуміє тільки мову сили. Якщо вони втрачають свої економічні можливості, то для них це болісно. Що б там не розповідало російське керівництво про те, що їм байдуже до тих санкцій, які вводяться. Але ті санкції, які були введені проти Росії за останні декілька років, – це сотні мільярдів доларів збитків для Росії. З урахуванням специфіки побудови економіки Російської Федерації, яка є сировинною, такого роду санкції рано чи пізно приведуть до економічного колапсу на території Російської Федерації. Для них це мотивація схаменутись і перестати займатись відвертим загарбанням чужих територій.

Поки що всі ці рішення приймаються в одному кабінеті однією людиною. Але збільшення санкцій і тиск на Росію через економічні санкції все ж таки примушує найближче оточення Путіна приходити до нього і з ним говорити, що рано чи пізно ця війна закінчиться повним крахом Російської Федерації. Я в цьому глибоко переконаний.

Я вважаю, що всі проблеми, які накопичуються на сході України, потім перекинуться на територію Російської Федерації. Коли в Росії почне більш переконливо діяти «порожній холодильник над телевізором», тоді в них розпочнуться незворотні процеси. На жаль, ці процеси торкнуться мільйонів невинних людей, які живуть на території Росії, які не причетні до того, що відбувається зараз. Але це станеться.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X