У України значні поклади газу на великій глибині — глава НАК Надра України

7 вересня 2017, 11:52
За перше півріччя цього року видобуток газу в Україні виріс на 3%. Сталося це на тлі лібералізації і реформи ринку газу, зниження ставок рентної плати на видобуток палива, а також зростання цін на нього на внутрішньому ринку

Втім, для того, щоб забезпечити себе в найближчі роки паливом, Україні потрібне зростання не на 3, а на 10-15% щорічно. Домогтися його неможливо без інвестицій в розробку нових родовищ.

Відео дня

З 2014 року сферу буріння нових газових свердловин в Україні лихоманило. Скандали з видачею ліцензій і з активами, які належали представникам минулої влади, не дозволяли відновити успішну роботу держкомпанії НАК Надра України.

З 2017 роки ситуація змінилася. Мінприроди прийняло ряд рішень спрямованих на відновлення видачі ліцензій здобувачам. А у активів, що належать оточенню Януковича, з'явилися нові власники, з якими держава, схоже, готова мати справу.

Про те, що чекає розвідку і видобуток газу в Україні НВ Бізнес розпитало голови правління НАК Надра України Ярослава Климовича.

Що сьогодні взагалі відбувається з розвідувальним бурінням у країні?

Сьогодні значна увага приділяється розвідуванню родовищ вуглеводнів. Нажаль, за останні роки різко знизилися обсяги пошукових робіт, параметричного буріння та в наслідок цього знизився приріст запасів. Запаси традиційного природнього газу в Україні освоєні лише на 25%. Тому, перш за все, стратегічним напрямком з нарощування видобутку газу в Україні є залучення інвестицій великих іноземних компаній.

Існує державний та приватний сектор, хоча й ті, і інші стикаються зі схожими проблемами: моральне та фізичне зношення основних фондів, величезні інвестиції та людський фактор. Зрозумійте, ця галузь має низку об’єктивних ризиків, геологія не алгебра, вона не може бути точною, і як квантова механіка припускає низку не освоєних людиною таємниць. Підприємства і державного, і приватного сектора, коли пробурюють розвідувальну свердловину, ризикують величезними фінансовими внесками, так вартість буріння свердловини варіюється в межах 250-350 млн грн. і це за сприятливих умов, уникаючи різноманітних аварій та маючи якісний інструмент. В Україні, як правило, лише кожна третя пробурена свердловина дає позитивний результат. Тому залишається суттєвий ризик не отримати продукцію з нової свердловини. Ані держава, ані приватний сектор не можуть собі дозволити свердлити 60 розвідувальних свердловин на місяць, тому кожна нова точка вивчається за допомогою дуже дорогих технологій 3D сейсміки та роботи найдосвідченіших геологів.

Але вже сьогодні відкриття продуктивних горизонтів на рівні 5,5-6 тисяч метрів дозволяє припускати гіпотези про поклади більшої кількості надр. Саме ця глибина цікавить компанії-добувачі різних форм власності. На сьогоднішній день спеціалісти Надра України виділили кілька перспективних ділянок, першочергових для проведення ГРР як на традиційні поклади вуглеводню, так і на нетрадиційні. ГРР компанія планує проводити як власними силами, так і з залученням інвестицій. З цією метою на перспективні ділянки надр розроблено відповідні бізнес-проекти.

Сьогодні існує низка іноземних та вітчизняних компаній, які зацікавлені в інвестуванні значних коштів у енергетичний сектор економіки України. Перспективу інвестицій у видобуток газу в Україні досліджує міжнародний фонд SigmaBleyzer і американська компанія Henry Petroleum. Представники зазначених компаній продемонстрували зацікавленість у бізнес-проектах, представлених у НАК Надра України.

Також, тривають переговори з іншими компаніями щодо інвестицій у нафтогазовидобувну галузь.

Зважаючи на те, що ви розповіли, яку саме стратегію з нарощуванню видобутку газу має обрати Україна?

Україна багата країна з чудовою природньою базою, а покладів газу у надрах землі достатньо, аби забезпечувати не лише власні потреби, але й експортувати газ. І щоб дійсно стати енергонезалежною, Україна має наростити власний видобуток газу. Зараз наша країна споживає близько 32 млрд кубів газу на рік, а відповідно до даних Держстату, видобуток власного газу складає на сьогодні близько 20 млрд кубів. Український уряд відповідно до «Стратегії 2020» планує збільшити власний видобуток газу на 8 млрд кубометрів.

Наростити видобуток газу – дуже складна задача, що потребує багато роботи. Я впевнений, якщо ми свідомо поставимося до тієї наукової та сировинної бази, що стала нашим скарбом, то Україна буде спроможна не лише забезпечувати себе власним газом, але й відновить практику експорту. Були б світлі голови та гроші.

Також потрібні інвестиції, які сьогодні є великим дефіцитом.

Раніше ми розробили план з реліквідації вже пробурених свердловин, які були законсервовані. В результаті аналізу та вивчення матеріалів ми визначили 190 свердловин для реліквідації, що збільшить видобуток вуглеводню за менші кошти, ніж потрібно для буріння нових.

Що скажете про вашу компанію. Які у вас результати роботи?

Перше півріччя 2017 року для «Надра України» у фінансовому плані дало позитивний результат. Ми отримали фактичний прибуток у сумі 373 тисяч гривень, що в 4 рази більше запланованого. Це менше, ніж за аналогічний період минулого року, враховуючи витрати на буріння власних свердловин, проте у дохід держави перераховано на 50% (чи на 11,2 млн грн.) більше, ніж за аналогічний період минулого року (I півріччя 2016 року – 22,2 млн грн.). Чистий дохід становив 22,9 млн грн., що свідчить, в першу чергу, про активізацію діяльності дочірніх підприємств.

Що сьогодні являє собою компанія Надра України?

НАК «Надра України» лишається одним з найбільших в Україні підприємством, що виконує весь комплекс геологорозвідувальних робіт на різні види корисних копалин. Створена державою Національна акціонерна компанія Надра України активно бере участь в інвестиційних нафтогазових проектах України та реалізації Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року.

Компанія суттєво збільшила обсяги сплати обов’язкових платежів до державного бюджету та фонди соціального страхування. За 2014-2016 роки до бюджету ми заплатили податків і обов’язкових платежів на суму близько 150 млн грн. Щороку направляємо частину чистого прибутку на виплату дивідендів до державного бюджету.

Також у нас розроблена модель співпраці, коли материнська компанія направляє власні кошти на підтримку діяльності дочірніх підприємств, які є самостійними юридичними особами. За 2014-2016 роки у вигляді фінансової допомоги дочірнім підприємствам було виділено близько 30 млн грн. Це дозволило зберегти дочірні підприємства та стабілізувати їх діяльність, скоротити заборгованість перед працівниками за попередні роки.

Ми постійно шукаємо додаткові джерела надходження коштів. Наприклад, після перегляду умов договорів оренди майна компанії майже вдвічі збільшилися доходи НАК від оренди майна, не задіяного у господарській діяльності. Останнім часом доходи від оренди складають 30% від загального обсягу доходів.

Компанія цього року виділила власні кошти на буріння пошукової свердловини № 17-Ретичинська, зберігаючи при цьому курс на беззбиткову діяльність. Сьогодні пошукова свердловина завершила буріння, експлуатаційну колонну спустили на глибину 1346 метрів. Для випробування в експлуатаційній колонні виділено 8 перспективних об’єктів для оцінки промислової продуктивності. Свердловина знаходиться на дослідженні. При періодичному витравлюванні свердловини полум’я газу сягало 7-10 метрів, після витравлення горить постійний факел 1,5-3 метра.

Велику увагу приділяємо залученню інвесторів для спільної розробки та геологіческого вивчення надр. Залучаємо інвесторів для участі у конкурсі на геологічне вивчення надр, проведення пошукових, геологорозвідувальних робіт, у тому числі дослідно-промислову експлуатацію родовищ корисних копалин на тих ділянках, на користування нардами яких наша компанія має спеціальні дозволи.

Крім того, ми впорядковуємо ті спірні ситуації з нашими афілійованими компаніями, які виникали у попередні роки. Ви знаєте, що просувається проект по Надра Юзівська. Також у нас є частка статутного капіталу в Голден Деррик. Там змінився інвестор, і ми вітаємо їх бажання інвестувати в українську енергетику. І звісно, НАК Надра України стане надійним партнером в цьому проекті.

Розкажіть про Ваші взаємовідносини з Голден Деррік та прокоментуйте отримання компанією ліцензій?

Ми, як міноритарний учасник, врегулювали частину спірних питань, які у нас були в минулому з Голден Деррік. На основі мирових угод, які затвердили українські суди, НАК Надра України отримує щомісяця кошти, які спрямовують на ГРР. Тобто ситуацію з нашим внутрішнім взаєморозрахунком ми врегулювали. Так, у нас лишаються спірні питання за договорами про спільну діяльність, за якими тривають суди. Проте, якщо говорити про про видачу дозволів, то звісно, ми зацікавлені в їх видачі, оскільки наша компанія лишається учасником Голден Деррік. А ми переконані, якщо сьогодні інвестор бореться за ці активи, відповідно, він бачить перспективи в інвестуванні. Крім того, видача цих спецдозволів ще на шаг наближує нас до реалізації Стратегії 2020. А враховуючи наш досвід, кадровий потенціал, технічні можливості, геологічний фонд, то треба розуміти, що ми можемо бути надійним партнером та виконавцем при реалізації будь-яких проектів. В Голден Деррік свого часу НАК Надра України вклало достатньо ресурсів. Ми сподіваємося, що прийшов новий цивілізований інвестор. І як учасник Голден Деррік, ми зацікавлені у видачі спеціальних дозволів.

Хто є власником компанії Голден Деррік?

Наскільки мені відомо, підприємець Анатол Статі. Ми вітаємо починання Анатола Статі, який є сьогодні акціонером Голден Деррік, інвестувати в українську енергетику. Ми залишаємося учасниками товариства, і свого часу вклали достатньо ресурсів в цей проект, тому, звичайно, як будь-який акціонер ми розраховуємо отримувати прибуток. Освоєння родовищ Голден Деррік допоможе істотно скоротити закупівлю газу в Євросоюзі і максимально використовувати власні ресурси. Ми бачимо, як зараз запрацював Голден Деррік, вони націлені на отримання результату. Ми вже співпрацюємо, виконуючи певні договірні роботи. Враховуючи що підприємство отримало ліцензії, то, по-перше, ми можемо бути повноцінним підрядником на виконання робіт, по-друге, як акціонер, ми розраховуємо отримати прибуток. Звичайно, НАК Надра України всіляко співпрацюватиме, і буде надійним партнером молдавському бізнесменові на паритетних умовах.

Розкажіть про ситуацію з проектами СРП з видобутку газу на Юзівському родовищі сланцевого газу. Що там зараз відбувається?

Надра Юзівська і Юзгаз Бі.Ві. звернулися до Міжвідомчої комісії з проханням продовжити розгляд запиту про згоду на поступку Надра Юзівської частки в правах і зобов'язаннях інвестора щодо Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах ділянки Юзівського, на користь компанії Юзгаз Бі.Ві. За результатами засідання Міжвідомчої Комісії 17 серпня була створена відповідна робоча група.

22 серпня відбулось перше засідання робочої групи в складі представників Міжвідомчої комісії, народних депутатів України, Надра Юзівської, компаній Юзгаз Бі.Ві. і NAFTA, на якому нарешті почався розгляд запиту Надра Юзівської і Юзгаз Бі.Ві.

У ЗМІ було багато спекуляцій на тему інвесторів цього проекту. На сьогоднішній день ми розуміємо, хто зацікавлений в розробці Юзівської площі. Зокрема, Юзгаз Бі.Ві. розкрив своїх бенефіціарів, а представники компанії NAFTA заявили, що компанія стане учасником проекту, як його фактичний оператор і акціонер Юзгаз Бі.Ві з часткою 50% після отримання згоди уряду на поступку на запропонованих умовах. Хочу зазначити, що зі словацькою NAFTA ми співпрацюємо з 2014 року, а в на початку 2015 року, між нашими компаніями був підписаний меморандум про співпрацю. Ми представили їм, зокрема, перспективні об'єкти в Карпатському регіоні. При цьому я особисто презентував Юзівський проект, після виходу Shell, ще до моменту оголошення конкурсу.

На робочій групі представники компанії NAFTA передали своє бачення Юзівського проекту і розповіли про намір провести комплексне геологічне вивчення Юзівської ділянки з метою відкриття скупчень традиційного і нетрадиційного газу. Крім того, було підкреслено, що NAFTA хоче почати діяльність з видобутку газу вже швидше.

Щодо Надра Олеська, то для належного врегулювання виходу компанії Chevron з проекту я звернувся до Міжвідомчої комісії з проханням розглянути проект додаткової угоди до Олеської СРП з метою його обробки та узгодження, і в подальшому винесення проекту на розгляд Кабінетом Міністрів України. Міжвідомча комісія прийняла рішення створити робочу групу, яка буде доопрацьовувати проект додаткової угоди між державою та інвестором Надра Олеська. Це дозволить продовжити роботу з пошуку інвестора з перспективою оголошення конкурсу про залучення нового інвестора.

Як необхідно змінити систему видачі ліцензій, щоб пішло більше інвестицій у видобуток?

Я можу сказати тільки одне - ліцензії повинні видавати на відкритих аукціонах. Чомусь у нас на цьому питанні робиться політика. Але сьогодні ми не бачимо черги із зарубіжних і внутрішніх інвесторів, які хочуть отримати спеціальні дозволи. На сьогоднішній день геологія - це лотерея. Отримання спецдозволів ще не гарантує того, що ти отримаєш ресурс, який можеш добувати з надр.

Ідеальної системи, на жаль, немає. У цьому питанні головне, щоб ніхто не заважав, щоб була всебічна допомога держави, і були компанії, які дійсно зацікавлені інвестувати в українську енергетику.

Об'єктивні ризики визначають поведінку інвесторів. Вони вміють рахувати і починають вкладати гроші ще з моменту техніко-економічного обгрунтування продуктивності площі. Додайте до цього об'єктивний ризик для країни - політичні коливання, відніміть кількість підготовлених фахівців і вік матеріально-технічної бази, в результаті отримаєте інвестора, здатного іноді йти на невиправданий ризик.

Саме тому наше ставлення до інвесторів зазнало багато змін. Ми усвідомлюємо, що газовидобуток є стратегічним напрямком для України та готові співпрацювати з тими, хто, усвідомлюючи всі складнощі, здатний знову піднімати галузь.

Так все ж таки, чому у нас не зростає видобуток газу?

Основна проблема, звичайно, стабільність. На сьогоднішній день повинні бути визначені чіткі правила цього ринку. Будь-який інвестор рахує свої кошти. Тому, якщо ми маємо високу рентну плату, бюрократію в частині видачі спеціальних дозволів, якщо сьогодні нормативно-правові акти, які регулюють роботу надрокористувачів, були написані в дев'яностих роках ХХ ст., то це говорить про те, що сьогодні залишається багато факторів, які негативно впливають на роботу нафтогазовидобувних підприємств. Разом з тим, у нас є наказ Міністерства екології та природних ресурсів України "Про затвердження Правил розробки нафтових і газових родовищ". Він створює зрозумілі правила гри в галузі. А це вже позитивна тенденція в сфері правового регулювання ринку.

Ну і звичайно, гроші. Обладнання, встановлене на свердловинах багато десятиліть тому, пережило себе. Іноземні якісні долота для буріння не адаптовані під вітчизняні насоси, труби і НКТ треба імпортувати, а в цілому процес нагадує перекачування серцем крові, якщо зупиняється якийсь процес, це може стати згубним для свердловини.

Галузь переживає складний час, чи не краще, ніж машинобудування або будь-яка інша стратегічна галузь, але ми розробляємо програми і прагнемо до вирішення тих питань, які нам підвладні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X