Це спосіб загнати в тінь чистий бізнес - глава великої пивної корпорації в Україні про вплив заборон на алкогольний ринок

21 червня 2018, 18:05

Президент президент AB InBev Efes розповів, що принесе українському ринку об'єднання двох світових гігантів, чому бізнес боїться податку на виведений капітал і як заборони знищують ринок.

Потроху виробництво пива в Україні починає відроджуватися після дев’ятирічного занепаду. Так, за даними компанії Nielsen, за підсумками 2017 року в Україні спожито на 1,8% пива більше, ніж в 2016 році. Крім того, ринок пива зріс до 164,5 млн дол.

Відео дня

Учасники на ринку відзначають, що позитивний вплив на розвиток напряму здійснив прийнятий в Україні закон, який знижує вартість ліцензії на оптовий продаж пива для міні-пивоварень з 500 тис. грн до 30 тис. грн.

Чи стане 2018-й для виробників пива роком нових рекордів, розповів НВ Бізнес президент AB InBev Efes Дмитро Шпаков.

– Нещодавно стало відомо, що AB InBev і Efes в Україні об'єдналися. Яку частку ринку нова компанія буде займати в Україні?

– Частка компанії за підсумками 2017 року склала 30,52%. Оскільки бізнесу у компанії Ефес в Україні практично не було, то й частка компанії на ринку колишня.

Партнерство компаній в Україні дозволить зміцнити конкурентні позиції і його зростання. Сказати, що об'єднана компанія отримає якусь моментальну перевагу на ринку не можна. Але якщо відродити успішні бренди, можливе й лідерство.

Звичайний роздрібний бізнес втрачає свою вагу. Причиною є економічна ситуація й інвестиції в промо.

– Ви говорите, що будуть відроджені бренди, які? Нові будуть створені?

– До кінця 2013 року досить істотну частку українського ринку займала турецька компанія, і портфель брендів був дуже сильний і з великим потенціалом. Припускаю, що об'єднання компаній зміцнить конкурентні позиції на ринку, і сприятиме подальшому зростанню і розвитку бізнесу. Також плануємо запустити новинки і будемо відроджувати бренди виробника, з яким об'єдналися. Деталі таких планів розкрити поки що не можу

– Яку суму інвестуєте в бізнес?

– За час роботи на українському ринку компанія інвестувала в розвиток виробництва і ринку більше $1,5 млрд. Так, наприклад, з 2012 року компанія інвестувала $30 млн у будівництво очисних споруд на пивоварнях в Україні.

– Ціна продукції зросте після об'єднання компанії. Як збираєтеся конкурувати на ринку?

– Український ринок з виробництва пива займає 23-є місце серед світових. Тому, насамперед зацікавлені у виробництві наймаржинальніших марок. Розглядаємо марки середнього цінового сегмента. Зокрема розглядається кілька опцій можливого перезапуску середнього цінового сегмента, але фінальне рішення ще не прийнято.

– Наскільки ваші потужності зараз завантажені саме в Україні?

– Потужності підприємств завантажені на 50%. Але, запуск нових сортів вимагає додаткових інвестицій у виробництво, адже існуючі потужності вимагають адаптації. Зокрема, мова йде про переобладнання ліній для виробництва нових брендів на існуючих потужностях.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Тобто буде розширення? Ви плануєте побудувати новий завод?

– Або розширення, або перепрофілювання. Потужностей поки що достатньо, тому будувати новий завод немає сенсу.

– В Efes залишився завод на Донбасі, який знаходиться на непідконтрольній території. Що ви будете з ним робити?

– Юридична особа компанії та її виробничі активи не входять в угоду, лише торгівельне обладнання і портфель брендів.

– У минулому році за даними компанії Nielsen в Україні зріс експорт пива. Наскільки це відчула ваша компанія?

– Експортна частина бізнесу нашої компанії не така велика - всього лише 2%, оскільки це не основна частина бізнесу. Ми більше працюємо з країнами ближнього зарубіжжя (Білорусь, Грузія, Вірменія, Казахстан). Ми не розглядаємо як експортний напрям країни, де у нас є бізнес-підрозділи, зокрема вся західна Європа.

Галузь також зазнає втрат від обороту нелегального алкоголю.

А виробництво зросло?

– Виробництво пива трохи впало. За підсумками 2017 року в портфелі компанії більше 97% займає локальне виробництво, трохи більше 2,5% - припадає на імпорт. Також в минулому році був збільшений обсяг імпортної продукції в своєму портфелі на більш ніж 20%.

В цілому, український ринок пива вперше за останні 10 років припинив падіння. Крім того, зростання ринку в 2017 в порівнянні з 2016 склало 1,6%. Це дає надії очікувати, що ринок не просто стабілізується, а буде показувати позитивну динаміку, враховуючи, що акциз не піднімали в 2018 році.

– Після об'єднання компаній ви ризикнете вийти на міжнародний ринок?

– Компанія вже експортує на ринки, які нам цікаві/підходять з урахуванням глобальної присутності материнських компаній. Ситуація з експортом за останні майже півроку досить непогана, він росте. Пріоритетом компанії є внутрішній ринок, великий потенціал розвитку має онлайн-торгівля.

Зараз важче вести бізнес, ніж раніше?

– Труднощі завжди були різними. У 2000-х роках ринок був стихійний, було багато незалежних операторів. Якісь прості комерційні практики у вигляді відкриття філій, нових партнерів, дистриб'юторів швидко приносили якийсь успіх. Останні 10 років таке неможливо, адже йде більша конкуренція на рівні брендів, ціни і інвестицій. Звичайний роздрібний бізнес втрачає свою вагу. Причиною є економічна ситуація і інвестиції в промо.

– Ви стикалися з корупційними проявами, так званими "маски-шоу"? Які у вас стосунки з Державною фіскальною службою?

– За 20 років роботи в компанію не приходили з «маски-шоу». При цьому, перевірки правоохоронними органами проходять досить часто, не завжди вони обгрунтовані, не завжди проходять за встановленою законом процедурою. Хоча, треба відзначити, їх стало менше, але ще є над чим працювати. Цього року акциз не виріс у нас перший раз в історії. Потрібно простежити, як це вплине на ринок, чи почне він рости. Упевнений, що і для держави, і для бізнесу це буде вигідніше.

– В Україні йде активна боротьба з продажем алкогольних напоїв після 22:00. Пиво також входить в цю категорію. Як ця заборона може вплинути на ринок?

– Безумовно, будь-які додаткові обмеження впливають на стан легальних гравців, але через якийсь час споживач все-одно знаходить можливість уникнути заборони. Це однозначно актуалізує питання нелегального алкоголю. За оцінками експертів, частка нелегального алкоголю на українському ринку вже перевищила 50%.

Залишати робочі гроші в бізнесі, не обкладати їх податком - хороша ідея.

Незаконне виробництво алкоголю негативно впливає як на розвиток економіки країни так і окремих бізнесів. Галузь також зазнає втрат від обороту нелегального алкоголю. Якби нелегальний ринок вдалося скоротити, від цього б виграли і пивовари, і винороби, і виробники міцного алкоголю, і держбюджет.

– Чи можна вважати, що таким чином намагаються знищити алкогольний бізнес?

– Питання в тому, чи є в цьому якийсь здоровий глузд. Пивний бізнес на 100% прозорий. Виробники сплачують податки, в пиві немає сурогатів, якість продукції перебуває під суворим контролем. Це може лише загнати в тінь чистий бізнес, щоб потім люди почали споживати дешевий міцний алкоголь. Ця заборона надмірна до слабоалкогольного продукту.

Кілька років тому в Росії закривалися заводи. Чому? Це якихось збитків вашій компанії завдало?

– За останні 10 років об'єднана компанія вимушено закрила 7 заводів у Росії, що насамперед було пов'язано з посиленням регулювання. Правда, ситуація змінюється, і останнім часом ми перебуваємо в діалозі з державою. Зокрема, була заморожена ставка акцизу, зараз обговорюються законопроекти щодо скасування деяких заборонних норм.

Зараз ДФС хоче замінити податок на прибуток податком на виведений капітал. Як ви вважаєте, який податок поліпшить ведення бізнесу?

– Залишати робочі гроші в бізнесі, не обкладати їх податком - хороша ідея. Але з іншого боку, все залежить від того, як саме цей податок імплементують. Чи будуть перегини, чи буде нормальне адміністрування. Адже в масштабах країни мова йде про дуже великі гроші, які бізнес боїться втратити.

Багато підприємств побоюються того, що вони щось втратять, зокрема, це питання переплат з податку на прибуток. Помилка це була чи навмисна річ, авансові платежі, які потрібно було платити наперед, з огляду на показники попереднього фінансового результату. В результаті колосальні суми грошей зависли зараз у ДФС, переплати з податку на прибуток.

– Чи плануєте ви в майбутньому якось ще розвиватися, крім цього розширення? Можливо, це буде вихід на якісь інші бізнеси?

– У міцний алкоголь і інший вид бізнесу, напевно, не підемо. Щодо інших пивних і безалкогольних продуктів, питання бізнес-кейсу.

Показати ще новини
Радіо NV
X