Світ бачить Україну країною-годувальницею - екс-міністр АПК

3 жовтня 2018, 17:36

Екс-міністр аграрної політики України про те, як зміниться агроринок після продажу Мрії, наскільки зросте український АПК і що шукають інвестори.

Український агроринок на піку своєї популярності у інвесторів. Нещодавно саудівська інвесткомпанія The Saudi Agricultural & Livestock Investment Co. (SALIC) придбала український агрохолдинг Мрія. За даними видання The Financial Times його продали за $242 млн.

Відео дня

До сих пір найбільші M&A угоди в нашій країні все ж відбувалися серед компаній, які вже давно працюють на місцевому ринку. Втім, купівля агрокомпанії Мрія саудівським інвестором це тільки перша, але далеко не остання подібна угода, адже український АПК бурхливо розвивається. Тому прихід в країну великого світового інвестора дасть нові можливості. В першу чергу це потужний сигнал всім світовим інвесторам.

Також на руку АПК грає міжнародна криза продовольчої безпеки. Єдиним вирішенням цієї проблеми є збільшення обсягів сільськогосподарського виробництва. Україна в цьому плані унікальна, адже вона має потенціал найбільшого нетто-експортера зерна в світі.

Втім, для того щоб виробництво продукції АПК в країні збільшилася потрібно розвивати не тільки технології, але і інфраструктуру і відкрити ринок землі.

НВ Бізнес розпитав про зміни, які мають відбутися на агроринку після купівлі Мрії саудівською інвесткомпанією у екс-міністра аграрної політики України Олексія Павленко.

– Що означає для ринку транзакція з продажу Мрії?

– Це дуже потужний сигнал всім інвесторам, адже в Україні все ж таки працює правова система, є захист інвесторів. Всі пам'ятають жахливу історію, коли 5 років назад з компанії просто зникли майже $1 млрд. І компанія вернулась до кредиторів на стадії банкрутства, у дуже важкому стані. За ці роки їм вдалося компанію вивести на нормальний прибутковий стан. Влітку вдалося зробити реструктуризацію заборгованості і знайти великих інвесторів-стратегів.

У нас є величезні перспективи і по податкам, і по інвестклімату, і по всім ресурсам стати світовим лідером в агровиробництві

Зараз в Україну заходить один з дуже великих фондів, який саме фокусується і спеціалізується на інвестиції в агро по всьому світу. Фонд знаходиться в Великобританії, гроші Саудівської Аравії. Тобто заходить великий стратег, який готовий не просто купувати, а й розширювати земельний банк. По попередній інформації, фонд планує інвестувати в техніку, в елеватори, в інфраструктуру компанії біля 4 млрд грн наступні 2 роки.

– З чим взагалі пов'язана така зацікавленість інвесторів в Україні? Я маю на увазі в українському аграрному секторі.

– Можна зробити крок назад і подивитись загальну картину. Зараз у світі голодує 750 млн людей, також є велика проблема з нестачею води, з нестачею їжі. Зростають доходи в тому числі. При цьому, в Китаї зараз є велика проблема із зростанням доходів. І тільки по курятині не вистачає майже 2 млн тонн. Однак, Україна займає п'яте місце у світі по експорту курятини, але експортує тільки 250 тис. тонн. Тобто майже в 9 раз менше, ніж зараз є нестача тільки в одному Китаї. Зауважу, що проблема з продуктами харчування є і вона буде тільки збільшуватись.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

При цьому, Україна є єдиною країною у світі, яка завдяки природним ресурсам, унікальному клімату, родючим землям, може при наявності технологій, достатнього фінансування на гектар землі легко подвоїти врожайність. Ми зараз уже годуємо половину світу. Продукція йде в 180 країн. Ми займаємо лідируючі позиції по зерновим.

Однак, коли кажуть, що Україна – це країна, яка тільки зерно експортує, сировину, це трошки не так. Україна експортує менше половини чистих зернових. Решта – це продукти переробки. Це не соняшникове насіння, а це соняшникова олія, це молоко, це інші продукти переробки. Тому Україна саме є тією країною, яку світ бачить годувальницею. У нас є величезні перспективи і по податкам, і по інвестклімату, і по всім ресурсам стати світовим лідером в агровиробництві.

– Наскільки взагалі може зрости український АПК?

– 15 років назад, коли я починав працювати в компанії Райз, виступав на форумах, мені говорили, що 20 млн тонн це велика цифра для загального виробництва, а 30 млн тонн - це взагалі недосяжна. І взагалі були часи, коли Україна була не нетто-експортером, а нетто-імпортером, ми купували зернові на світових ринках. В це ніхто не вірив. Але завдяки технологіям, саме інвестиціям в аграрну сферу Україна зробила шалений прорив. Зараз виробляється 60-65 млн тонн і ми є в лідерах, в першій трійці, п'ятірці по різним культурах світового експортеру. Цифра в 100 млн виробництва уже не є для нас потолком. Ми можемо легко подвоїти виробництво при наявності ресурсу.

Україна має пройти серйозний шлях на конвертацію пострадянських стандартів якості процесів на європейські стандарти. Без цього неможливо відкривати нові ринки

Наприклад, у Польщі на гектар інвестується в 2,5 рази більше, ніж у нас. Тому що є наявність кредитних ресурсів, 2-3% річних на 10-15 років. В тому числі це дає можливість робити довгі інвестиції в інфраструктуру, в обігові кошти і давати урожай. Урожай також у Польщі майже у 2 рази більший, ніж у нас. Тут така ж сама пряма залежність. Інвестицій потребує річкова логістика. Можна дуже легко з доріг перенести на водну логістику майже 10 млн тонн. Потрібно інвестувати у залізницю. Це також великий додатковий плюс у розвантаженні і перевалці. Взагалі інвестиції йдуть не тільки в агро, але й пов'язані сектори з агробізнесом. В тому числі продукти переробки, це порти, залізниця, річкова логістика. Наприклад, компанія Нібулон зараз створює робочі місця, будує баржі, які перевозять зерно по Дніпру. Тільки на заводі в Миколаєві це близько тисячі робочих місць, плюс український метал. Ось це потихеньку тягне й інші сфери ефектом мультиплікатора.

– Що повинна зробити держава для того, щоб зробити ще більш цікавим для інвестицій наш аграрний сектор?

– Однакові правила для всіх. Це має бути верховенство права. Україна має пройти серйозний шлях на конвертацію пострадянських стандартів якості процесів на європейські стандарти. Без цього неможливо відкривати нові ринки. Тому що наступним кроком є допомога країні відкривати нові ринки, нові можливості розвиватись. Знаєте, як кажуть зараз аграрії. Просто нас не чіпайте і все буде гаразд.

Також важливим є наявність фінансування. Але воно можливе тільки завдяки тому, що в країні має бути стабільність, економічне зростання. В результаті це дасть також поштовх банківській системі. Мають бути і хороші історії, які були зараз з Мрією, коли є нормальний вихід інвесторів, прихід стратегів. Це показує інтерес іншим інвестфондам заходити і пропонувати дешеве гарне фінансування на довгі терміни в агросфері.

Показати ще новини
Радіо NV
X