Потрібно використовувати насіння з високою генетикою – керівник Syngenta в Україні

9 березня 2017, 17:00
Гебхард Рогенхофер розповів, як Україні підвищити врожайність удвічі і досягти «блакитної мрії»

Про Україну часто говорять, що вона має настільки родючу землю, що досить увіткнути палицю і вона проросте. Однак при цьому, середня врожайність багатьох культур у нашій країні становить 50-60% від тієї, що показують агрогосподарства в країнах Європейського союзу та на інших розвинених ринках.

Відео дня

Вся проблема полягає в тому, що українські фермери мало інвестують в насіння, добрива, засоби хімічного захисту. Часто вони не бачать причин це робити, оскільки навіть з мінімальними інвестиціями вони можуть непогано заробляти. Особливо зараз, коли ціни на світовий аграрний ринок низькі.

Але так довго тривати не може. Україна відіграє і продовжить відігравати ключову роль на світовому продовольчому ринку. І щоб грати цю роль, їй необхідно вирости з пострадянських штанців і повністю реалізувати свій сільськогосподарський потенціал.

Як це зробити, НВ Бізнес поцікавився у генерального директора дочірньої структури швейцарської компанії Syngenta в Україні Гебхарда Рогенхофера, який з 2001 року працює в нашій країні.

– Наскільки серйозно сьогодні у світі стоїть питання продовольчої безпеки?

– Якщо говорити глобально, то на світовому ринку ситуація хороша, – нам є чим годувати світ. На складах дуже багато кукурудзи, сої, пшениці, і це позитив. Але негатив у тому, що через великі складські запаси ціни на ці культури впали. І в цьому сезоні фермери в Україні, США, Німеччині, Бразилії інвестуватимуть дуже обережно.

– Це зараз. А які є довгострокові виклики для світових виробників аграрної продукції? І України зокрема.

– Україна відіграє одну з найважливіших ролей на глобальному ринку. І так буде в перспективі найближчих 5-10 і навіть 20 років. Країні ще є куди рости. Якщо порівнювати середню врожайність зараз з тим, що було в 2001 році, коли я сюди приїхав, то звісно, є прогрес. Але якщо подивитися на кращі агрогосподарства країни, то стає очевидно, що врожайність всіх культур може збільшитися ще вдвічі.

– У нашого уряду є блакитна мрія – довести врожай зернових до 100 млн тонн на рік. Наскільки це реально?

– Це реально! Якщо буде правильне законодавство та інвестиції, то все це дуже навіть реально. Перше, що для цього знадобиться, – це насіння. Потрібно використовувати насіння з високим генетичним потенціалом урожайності.

– Це ГМО?

– Це не ГМО. В інших країнах є ГМО, в Україні законодавчої бази для використання ГМО в сільгоспвиробництві немає. Але досягти 100 млн тонн можна і без ГМО. У 2001 році, наприклад, частка насіння з високою генетикою була дуже маленька. Наприклад, по соняшнику вона не перевищувала 2-3%. А минулого року вона була вже 55%. Це насіння коштує дорого, але і врожайність при його використанні дуже висока.

– В чому полягає суть вашого бізнесу в Україні?

– Ми займаємося виробництвом і продажем насіння кукурудзи, соняшнику, цукрових буряків та зимового ріпаку, а також засобів захисту рослин для великих, середніх і дрібних сільгоспвиробників. У компанії працюють також підрозділи з продажу насіння овочевих культур та засобів захисту рослин у дрібній фасовці спеціально для дач і присадибних ділянок.

– В Україні ви більше торгова чи виробнича компанія?

– Все залежить від культури. В цьому році до 90% наших насіння кукурудзи – місцевого виробництва. А ось по соняшнику у нас 70% імпортного посівного матеріалу. Чому так? Бо в Україні 6 млн га соняшнику. А нам, щоб виростити насіння, необхідно ізолювати рослини від інших посівів, щоб гени не змішувалися, а для цього необхідно, щоб поля розташовувались мінімум на відстані 2 км одне від одного. А цього досягти часто не вдається. Що стосується насіння цукрових буряків, ріпаку та засобів захисту рослин, то це на 100% імпорт. Хоча у нас є деякі ідеї для локалізації виробництва хімічних препаратів в Україні.

– Що необхідно зробити уряду, для того, щоб ви більше виробляли в Україні, а не завозили з-за кордону?

– Він повинен буде нам гарантувати безпеку, що не буде рейдерства, як раніше, що судова система буде працювати нормально. Якщо буде створена така база, то я думаю, що ми зможемо говорити про значні інвестиції в Україні. Ми вже вклали в український агробізнес близько $30 млн. Наша компанія інвестувала в три науково-дослідних центри, Інститут захисту насіння, дві польові експериментально-дослідницьких станції і чотири діагностичних лабораторії у різних регіонах України. Цьогоріч плануємо відкрити селекційну станцію, потенційно інвестиції складуть близько $1 млн. Наш бізнес в Україні починався в 2001 році з 24 співробітників. Зараз їх більше 300.

– Наскільки кадри, які готують в Україні, готові до роботи в таких компаніях, як ваша?

– В принципі, кадри в Україні хороші. Існуюча система освіти тут непогана, єдиний недолік – низький рівень англійської мови у випускників. Спочатку, коли людина працює у відділі продажів, англійська може бути і не дуже потрібною. Але для подальшого зростання в компанії вона просто необхідна. Кар'єру без неї не побудуєш.

– А ви запрошуєте співробітників з-за кордону?

– Рідко. Зараз у компанії Syngenta Україна працюють двоє іноземців, включно зі мною. Іноземні співробітники коштують компаніям, як правило, дорожче. Ми ж охоче просуваємо українські кадри. Тому у нас є програма стажування для кращих студентів ВНЗ. Вони проходять навчання, наприклад, на базі селекційних станцій і в центральному офісі в Києві. Досить багато нинішніх співробітників потрапили в компанію саме через програму стажування.

Чи може Україна стати таким місцем, де Syngenta матиме свій великий бізнес і звідси експортуватиме свою продукцію за кордон?

– Кілька років тому ми відкрили тут новий напрям, який називається «Фінансові рішення». Спочатку це були лише бартерні операції. Пізніше ми запропонували фермерам інші інструменти, наприклад, вони можуть придбати насіння та засоби захисту рослин компанії і при цьому розплатитися за товар грошима або врожаєм. У минулому сезоні ми отримали від наших клієнтів близько 380 тис. тонн сільгосппродукції. І у нас є й інші ідеї, як ми можемо допомагати українським фермерам. Наприклад, впроваджуємо програми форвардних контрактів, аграрні розписки. Прогрес є. Отриману від фермерів продукцію ми експортуємо або самі, або через наших партнерів.

– А яких інструментів не вистачає? Що потрібно було б зробити з фінансової точки зору?

– Наприклад, поки що система аграрних розписок працює не у всіх областях країни. А ми б хотіли, щоб була можливість використовувати їх по всій Україні, оскільки це відкриває фермерам доступ до додаткового фінансування. Вартість кредитів сьогодні дуже висока. Ну і нарешті, приватизація землі – політичне питання, яке ніяк не може вирішитися протягом багатьох років. Це допомогло б фермерам брати кредити під заставу землі на більш вигідних умовах, ніж зараз.

– Про що ви мрієте?

– Я вже давно працюю в Україні. Я ще наполовину австрієць, але наполовину вже став українцем. І тому мрію про те, щоб Україна розкрила свій потенціал протягом наступних 10 років. Результат тут буде тільки один – ми будемо задоволені, фермери будуть багаті, і країна буде багата.

– А чи потрібно Україні боятися стати аграрною країною?

– Я вам скажу так, коли після школи я говорив своїм друзям, що буду агрономом, вони з подивом запитували: а що ти будеш там робити? Після цього я працював, працював, працював. А потім у 2008 році, в розпал економічної і фінансової кризи, до мене на день народження приїхали друзі і сказали: Гебхарде, напевно, ти все передбачав. Тому що в 2008 році в агробізнесі було трошки важко, але не так страшно. А ось в автомобільній індустрії, де працює один мій друг, – там дійсно була криза. Девальвація і все таке. Жах! А у нас все нормально!

– Як людина може стати багатою в Україні?

– Є два підходи. Перший – стати політиком. Другий – почати свій бізнес. У мене є один великий партнер. Багато років тому він приїхав і запитав: Гебхарде, ти можеш дати мені кредит? Я сказав: добре, спробую. І сьогодні він вже в списку найбагатших людей у країні. Отже, в агробізнесі це можливо.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X