Очільник МОЗ каже, що медичне страхування вже не за горами

4 січня 2017, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Уляна Супрун розповідає про важливі зміни в системі охорони здоров'я

Міністерство охорони здоров'я одна з найбільш проблематичних державних структур нашої країни. За роки після Революції гідності її очолювали вже два керівники, але так і не змогли вилікувати хронічні хвороби української медицини.

Відео дня

Зокрема, так і не було знайдено рішення, як зробити послуги доступними українцям і найголовніше якісними, а також як здійснювати державні закупівлі ліків більш прозоро.

Зараз міністерством опікується американка з українським корінням Уляна Супрун. Чи зможе вона подолати цю неприємну ситуацію?

НВ Бізнес поговорив с головою МОЗ про те, як вона бачить рефому медичної галузі.

– Якщо можна, для наших читачів у дуже простих словах, що ви намагаєтесь зробити з українською медициною?

– Мета нашої команди – створити такі умови, щоб в Україні був вільний доступ до якісних медичних послуг для всіх громадян. У 2017 році ми почнемо реформу системи на первинній ланці. Так організуємо фінансування, щоб кожен громадянин України мав лікаря первинної ланки або сімейного лікаря, терапевта або педіатра.

За кожного пацієнта лікар буде отримувати певну кількість фінансування. І замість того, щоб гроші йшли на якісь будинки або на якісь поліклініки, де оплачуємо комуналку, будуть іти саме за пацієнтами до лікарів. У 2018 році розпочинається система державного страхування. Ми беремо медичну субвенцію, яка зараз вже вкладена в бюджет, передаємо на агенцію страховки, яка тоді буде оплачувати послуги на вторинній і третинній ланці.

Як пацієнт піде в лікарню, бо він захворів? Ось за ці послуги буде платити державне страхування. Але не буде додаткових податків, не буде додаткових вимог на роботодавців. Те, що вже закладено в бюджеті, буде заповнювати агентство фінансуванням.

І фінансування буде йти за пацієнтом. Така система буде нам краще показувати, як ми фінансуємо лікування або ті медичні послуги, які надаються кожному пацієнту.

Зараз ми даємо якусь кількість грошей від бюджету на обласну раду або на міську раду, або на районну раду. Вони тоді спускають на якусь лікарню. Оплачуються стіни, оплачується комуналка, медпрацівники. Але коли вже пацієнт приходить, немає фінансування, щоб оплачувати лікування пацієнта.

Мета нашої команди – створити вільний доступ до якісних медичних послуг для всіх громадян

– За цієї системи, що платитимуть люди, а що платитиме держава?

– Люди платять податки й ті податки йдуть у державний бюджет. Державний бюджет тоді оплачує всі медичні послуги, які є на первинній ланці і в екстреній медичній допомозі. І певний гарантований пакет послуг, який буде на вторинній або третинній ланці. Доплата буде або пацієнтом, або державною, або приватною страховкою, якщо хтось захоче її купити.

– Зараз багато говорять про те, які закупати ліки – вітчизняні чи закордонні. Як ви вважаєте, в Україні є взагалі виробники, які б могли виробляти нормальні ліки?

– В Україні є дуже багато хороших виробників і є багато ліків, також якісних ліків, доступних по ціні. Так само як з іноземними ліками завжди можуть бути якісь проблеми. Але є і Державний експертний центр, і Державна служба з лікарських засобів, які слідкують за цими питаннями. Дуже важливо, щоб і лікарі, і пацієнти розуміли, якщо є якісь питання, проблеми, вони повинні звертатись до цих державних установ.

Це називається жовта картка. Якщо є якісь побічні реакції або є якась підозра, що ліки не працюють, є жовта картка, або на сайті згаданих відомств, де пацієнти або лікарі можуть надавати інформацію. І тоді робиться дослідження, робиться експертиза і ми слідкуємо за тими ліками. На жаль, зараз дуже мало звернень.

– Є інформація про те, що збільшилась кількість ліків, які держава має за державні кошти закуповувати за кордоном. А чому ми більше закуповуємо за кордоном, якщо у нас є свої?

– Це застаріла інформація. Ми змінили систему закупівель. Сьогодні закуповуємо ліки через міжнародні організації. Бо дотепер через тендерні процеси, які відбувались в Україні, були дуже великі корупційні схеми, і дуже багато грошей було витрачено на ліки, які були за завищеними цінами. Зараз ми передали ці закупівлі міжнародним організаціям. Але в Україні виробники і дистриб’ютори мають доступ до тих тендерних процесів.

У 2015 році 40% українських виробників і дистриб’юторів брали участь у тих тендерах вперше для себе. В Україні закуповуються ліки через державні закупівлі як українських виробників, так і міжнародних виробників. Але є дуже специфічні речі, як вакцини, які не виробляються в Україні.

Ми закуповуємо більшість вакцин через ЮНІСЕФ або ПРООН. І вони закуповують на міжнародному ринку, світовому ринку. В Україні не виробляються такі вакцини, тому серед цих закупівель не буде українських виробників. Але багато інших ліків ми закуповуємо також в Україні.

– Ваш попередник казав, що дуже багато не приймалось законів, чинились всякі перешкоди для реформ. Ви вважаєте, що необхідні закони вже прийняті, які потрібні для того, щоб втілити ваші плани, чи щось треба прийняти?

– Ми зараз маємо гарну співпрацю з комітетом Верховної Ради з питань охорони здоров'я, з її очільником Ольгою Богомолець, та інші члени з нами співпрацюють і підтримують план реформ, які подали з МОЗу. Закони, які зараз чекаємо, щоб проголосували у Верховній Раді, – це закон про автономізацію, закон про трансплантацію. Новий закон пишеться щодо державного страхування медичних послуг.

Наша команда разом співпрацює з Комітетом, щоб підготувати новий закон. І ми підтримуємо закон щодо автономізації, трансплантології, бо це дуже важливо для наших пацієнтів. Процес іде. Трохи повільно йде через прийняття законів. Але ми зараз діємо через наші внутрішні накази та інші розпорядження.

В Україні є багато хороших виробників, але є дуже специфічні речі, такі як, наприклад, вакцина, яка не виробляється в країні, тому її закуповують на світовому ринку

Ми також працюємо через уряд, через Кабмін, щоб постанови були прийняті, які можуть вже допомогти нам завершити і розпочати роботи за багатьма з наших реформ. Нещодавно були прийняті постанови щодо референтних цін, які допоможуть з доступністю ліків по ціні.

Сподіваємось, що також нам сприятимуть й прийняті постанови щодо концепції реформи фінансування системи охорони здоров'я. Госпітальні округи та інші постанови щодо громадського здоров'я, які нам допоможуть, щоб завершити ті реформи, які вже чекаємо дуже довго в Україні.

25 років Україна не реформувала свою систему охорони здоров’я. Реформи мусять іти вперед, і ми готові їх робити.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X