На жаль, держава втратила монополію на застосування сили, – голова охоронної фірми Шериф

8 серпня 2017, 11:09
Дмитро Стрижов, гендиректор холдингу охоронних підприємств Шериф, розповів, як захистити себе від рейдерства

Захоплення бізнесу, рейдерство в Україні, за останні пару років перетворилося на справжню громадську катастрофу.

За роки незалежності воротили придумали чимало схем, щоб відбирати чуже майно. Ділки переоформляли квартири, право на землю, паї селян.

Відео дня

Зараз фермер може втратити підприємство всього за кілька хвилин, а на його повернення доведеться витратити кілька місяців або і кілька років.

У деяких випадках звичайних людей жорстоко б'ють, в тому числі із залученням працівників Нацполіціі. А то і зовсім вбивають, як це сталося з власником ФГ Сім вітрів на Дніпровщинi Іваном Великим.

Як з цим боротися і чи можна себе захистити від крадіжок і рейдерства, НВ Бізнес розпитав Дмитра Стрижова, генерального директора холдингу охоронних підприємств Шериф.

З чим пов'язаний сплеск рейдерства в країні останнім часом?

На жаль, держава втратила монополію на застосування сили. Реформа поліції старі пішли, нові не прийшли. Немає жорстких, чітких правил гри, немає жорсткої позиції держави. І в цій ситуації ряд структур відчувають свою безкарність. Відповідно, ту монополію на фізичну силу, на застосування сили, яка завжди була у країни, зараз перехоплюють ті чи інші або структури, або напіввійськові формування, або формування, які себе такими називають. Відповідно, сильна держава, сильна поліція не дозволять цього робити.

Як компанії захиститися, якщо вона стає об'єктом рейдерських атак? Що робити, куди звернутися, як поводитись?

В першу чергу, звернутися в поліцію. Ця ситуація повинна отримати максимальний розголос. Такий об'єкт повинен залучати засоби масової інформації. Сама по собі рейдерська атака з ранку не починається. Вона починається задовго до того моменту, коли відбулося фізичне насильство. Чому так? Тому що для того, щоб заволодіти чужим майном, треба отримати документи на право розпоряджатися цим майном, або документи на право розпоряджатися якимось підприємством. Тому в першу чергу треба себе захищати юридично. Юристи таких компаній повинні регулярно перевіряти реєстр на наявність реєстрацій або перереєстрацій майна. Якщо є якісь наміри в цю сторону, то це перша ознака того, що до вас стукають рейдери.

Другий напрямок це фізична охорона бізнесу. Повинен бути укладений договір з охоронним підприємством, яке має матеріально-технічну базу для забезпечення безпеки вашого об'єкта. І третій момент це повинен бути мобілізаційний план. Якщо, не дай Бог, відбувається ситуація, коли ваш бізнес піддається рейдерській атаці, всі ваші співробітники повинні знати, що робити. Блокувати, виходити, закривати, хто зв'язується з пресою, хто зв'язується з друзями, знайомими, підтягує додаткові сили. Чим більший розголос матиме це питання, тим менше шансів у рейдера захопити ваш бізнес.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Наскільки сьогодні українське законодавство захищає від рейдерських атак суб'єктів підприємництва?

В українському законодавстві є стаття, яка передбачає відповідальність шляхом позбавлення волі за рейдерство. Тому з точки зору законодавства, якщо факт рейдерства буде доведений, відповідно, підприємець захищений. Але ті лазівки, які з'явилися на сьогоднішній день в частині перереєстрації підприємства дистанційно, без участі власників, дали рейдерам можливість незаконно заволодівати власністю.

Що варто було б змінити для того, щоб зробити бізнес більш захищеним?

Давайте розглянемо, хто бере участь в цих рейдерських атаках. Беруть участь якісь фірми, умовні "Рога і копита", які мають охоронну ліцензію, і під виглядом охорони вони здійснюють охорону захопленого майна. Чому це відбувається? Тому що на сьогоднішній день дуже легко отримати охоронну ліцензію. Для цього достатньо мати головного спеціаліста з питань охоронної діяльності, у якого є вища юридична освіта. Кількість людей в Україні, які отримали вищу юридичну освіту, в тому числі заочно, обчислюється сотнями тисяч. Тобто фактично охоронне підприємство може бути відкрито за місяць без будь-яких зусиль. Відповідно, користуючись цим, відкриваються сотні тисяч охоронних підприємств, відповідно, вони беруть участь в рейдерстві.

Який вихід із ситуації? В першу чергу, це збільшення сили нашої поліції. Повинен тріумфувати закон. Монополія на застосування сили повинна бути тільки у поліції, більше ні в кого. Потрібно шляхом зміни законодавства підвищити поріг входу на ринок охоронних послуг, щоб вони не брали участі в рейдерстві. Для цього треба мати необхідну матеріально технічну базу, підготовлений персонал, певні страхові гарантії на випадок, якщо клієнтові, який охороняється, буде завдано шкоди. Таким чином кількість підприємств-одноденок на ринку охоронних послуг скоротиться. І те підприємство, яке дійсно надає послуги реальному сектору економіки, реальним споживачам, а не бере участі в рейдерстві, воно буде цінувати свою ліцензію і не братиме участі в незрозумілих темних схемах.

Давайте поговоримо більш широко про ринок охоронних послуг. Що зараз на ньому відбувається, які зараз тенденції намічаються і як ви його оцінюєте?

На українському ринку охоронних послуг сьогодні присутні більше 5 тис. гравців. Якщо дивитися на місто Київ і Київську область це півтори тисячі гравців. Насправді цифри ще менше, тому що реальний сектор по Україні це не більше 600 охоронних компаній. По Києву не більше 70-80 охоронних компаній. Всі інші компанії це компанії-одноденки, які з себе нічого не представляють, а охороняють один окремо взятий об'єкт. Або охоронні компанії, які спеціально створені для так званих сумнівних заходів. Для захоплення чужого майна, протидії правоохоронним органам, надання фізичного впливу в тих чи інших конфліктах.

Як вирішити цю проблему?

Повторюся. Найпростіше рішення проблеми це підвищувати поріг входу на ринок охоронних послуг. Другий варіант посилювати відповідальність за рейдерство. Ця відповідальність вже є. Вона передбачає від 5 до 7 років позбавлення волі. При кожній державній адміністрації створено антирейдерський комітет. Це все є. Але цей інструмент до кінця не працює, він не до кінця ефективний.

Останнім часом сильно почастішали розбійні напади, крадіжки щодо юридичних осіб, щодо бізнесу. З чим це пов'язано? І яким чином цю проблему можна вирішити підприємцю?

В першу чергу, проблема крадіжок пов'язана з важкою соціально-економічною ситуацією в країні. Якщо три-чотири роки тому ми могли констатувати факт, що якщо об'єкт обладнаний охоронною сигналізацією, він практично не піддається крадіжкам. То на сьогоднішній день я повинен констатувати факт, що навіть об'єкти, обладнані охоронною сигналізацією, піддаються крадіжкам, якщо вони не дуже технічно укріплені. Відбуваються так звані ривкові крадіжки. Розбивається скло, крадуться ноутбуки, крадуться планшети те, що лежить на столах. Або ламаються двері, виносяться фотоапарати, мобільні телефони, вино-горілчані вироби, сигарети. Виносяться буквально за хвилину, фактично в лічені секунди. Який тут вихід для бізнесу. На сьогоднішній день найдешевший і найефективніший спосіб захистити своє майно це встановити охоронну сигналізацію. Тому що якщо до вас проникли, то виїжджає озброєний наряд реагування, який озброєний, має засоби індивідуального захисту і може локалізувати цю ситуацію.

Але, крім того, потрібна обов'язково технічна укріпленість приміщення. Тобто у вас повинні бути гарні двері, в ідеалі двоє дверей. Якщо у вас встановлені сейфи, то повинні бути встановлені хімічні пастки на відрив цих сейфів. Якщо сейф намагаються якимось чином відірвати, а такий досвід на сьогоднішній день ми бачимо, коли зловмисники в магазинах від торгових мереж розкривають металопластикові двері, ломом надривають сейф і відвозять. І у них на це йде 30-45 секунд. Відповідно, коли встановлена хімічна пастка на відрив сейфа, то людина, яка це робить, тут же уражається хімічною речовиною. Вона на якийсь час втрачає дієздатність і у наряду реагування з'являється шанс її затримати. Чим більше технічних засобів охорони і рубежів охорони встановлено на об'єкті, тим більше шансів зберегти і захистити своє майно, свій бізнес.

Як довго це все триватиме, на вашу думку? Поки буде йти війна?

Війна це як наслідок. В Україні відбулися дуже великі процеси міграції людей зі східних регіонів. На жаль, не всі люди, які роз'їхалися, благонадійні. І за рахунок створеної міграції інститут дільничних, який і до цього в мегаполісах практично не контролював ситуацію на закріпленій території, повністю перестав контролювати цю ситуацію. Відповідно, злодії, кримінальний елемент відчувають себе безкарними. Вони скоюють крадіжки та слідом за цим не відбувається ніякого впливу. На прикладі Києва. У місті Києві близько 800 тис. квартир. Обладнані охоронною сигналізацією тільки 50 тис. квартир. За статистикою, в Києві щогодини відбувається квартирна крадіжка. Поки ми зараз з вами розмовляємо, якусь квартиру грабують.

Щомісяця в Києві грабують від 700 до 800 квартир. Чому? Тому що квартири не захищені. Часто люди говорять, що ми поставимо замки і ніхто не відкриє. Я завжди людям задаю питання: а якщо ви ключі втратите, то значить ви ніколи в житті в свою квартиру не потрапите? Є організація, яка вам розкриє ці замки. Точно так само є люди, які не перебувають в цій організації, і приїдуть і розкриють вам ці замки. Хороші замки це вихід. Так, вони дійсно затримають зловмисника, можливо, на 10 хвилин. Але якщо у нього є ці 10 хвилин безперешкодно копирсатися в вашому замку ваші двері будуть відкриті. Тому є необхідність обов'язково встановлювати охоронну сигналізацію. Охоронну сигналізацію обдурити досить складно, майже неможливо.

Чи є у нас компанії, які страхують майно від крадіжок? Наскільки у нас взагалі розвинений цей сектор?

На сьогоднішній день і страхові компанії страхують майно від крадіжок, і провідні охоронні компанії, укладаючи договір на охорону об'єкта, беруть на себе готовність відшкодовувати збиток на певну суму. Ця сума може бути до одного мільйона гривень. Якщо ми говоримо про сегмент страхових компаній, то досить складно довести суму вкраденого. Тому що має бути все описано, внесено в певний страховий опис. Повинні бути чеки на покупку безпосередньо цих виробів. І в подальшому слідчі органи повинні зафіксувати, що у вас це вкрали. Цей шлях дуже довгий. Раніше ми як суб'єкт ринку працювали зі страховими компаніями, але зрозуміли, що для клієнта це не цікаво. Він не хоче роками чекати відшкодування збитку.

Ми створили внутрішній страховий фонд. З усіх платежів, які надходять в компанію Шериф, формується страховий фонд. І по кожному об'єкту є матеріальна відповідальність. Починається вона від 5 тис. грн і закінчується мільйоном гривень. Відповідно, якщо відбувається крадіжка і ми фіксуємо факт крадіжки, ми з власного страхового фонду відшкодовуємо матеріальну відповідальність. Відповідно, до об'єктів, де є матеріальна відповідальність, висуваються додаткові вимоги.

Наприклад, цінні вироби повинні зберігатися однозначно тільки в сейфі, цей сейф повинен однозначно бути обладнаний охоронною сигналізацією, він повинен бути прикручений до залізобетонних конструкцій, що ускладнить його відрив від землі. Якщо приміщення знаходиться на першому, другому, третьому поверсі, однозначно повинні бути або ролети, або решітки. Відповідно, повинні бути двері, а краще, якщо це двоє дверей. Щоб, коли відкрили перші двері, пішов сигнал тривоги і у нас був час доїхати, поки відкривають другі двері. Зрозуміло, є ще додаткові засоби охорони, наприклад, віддалені системи відеоспостереження, які дають можливість фіксувати весь рух, який відбувається біля об'єкта.

Показати ще новини
Радіо NV
X