На митниці великий переділ: поліція, СБУ, інші, – власник великого порту про корупцію

5 листопада 2018, 19:09

Андрій Ставніцер розповів про те, навіщо Укрзалізниці потрібен конкурентний ринок залізничних перевезень, про переділ на митниці і про розвиток портової галузі.

Морські порти з січня по вересень 2018 року перевалили 95,9 млн т вантажів, що на 1,7% менше, ніж за аналогічний період роком раніше. Зниження обсягу обробки зафіксовано за двома основними групами товарів: зерну – на 8,9% (26,9 млн тонн), залізорудною сировиною – на 3,5% (20,4 млн тонн).

Відео дня

Однак не все так погано. За 9 місяців перевалка імпортних вантажів зросла на 19,6% – до 16,4 млн тонн. Позитивну динаміку за імпортом показували руди кольорових металів – зростання на 18,8% і вугілля – зростання на 3,4%.

Також у морських портах країни зросла перевалка вантажів у контейнерах – до 591,3 тис. TEU, що на 40,6% перевищує показник за аналогічний період попереднього року. При цьому, вантажообіг транзитних вантажів зменшився на 6,9% у порівнянні з роком раніше, і склав 8 млн тонн.

Власник порту ТІС Андрій Ставніцер розповів НВ Бізнес, чому морпортам потрібен закон про концесію, що зараз відбувається із захистом прав власності, і що буде з інвестиціями.

- Що наразі відбувається в портовій галузі?

- Цього року є певне падіння за всіма портами України, десь на рівні 10-12%. Це стосується абсолютно всіх вантажів, крім контейнерних. Вони навпаки зростають і їхнє зростання може скласти 15%.

В цілому ситуація в портах, звичайно, складна. В першу чергу, позначається недолік законодавчої бази. Тому дуже потрібен закон про концесію, який сьогодні обговорюється.

- Що цей закон дасть?

- Очікується, що він дозволить нарешті регламентувати відносини між інвесторами в портовій галузі і державою.

- З чим пов'язано те зниження, що ми маємо зараз?

- Падіння загального вантажопотоку – це світова кон'юнктура в першу чергу вугільно-рудної групи. Зростання контейнерних вантажоперевезень говорить про зростання ВВП і добробуту. Це означає, люди заробляють більше грошей, вони більше купують імпортних товарів. Це хороша ознака одужання економіки.

Транзит за останні 5 років впав в 3,5 рази, і це при унікальному географічному розташуванні країни

- Чи цікава ця галузь для інвестицій зараз?

- Ні. Без закону про концесію великі гравці в портову галузь не прийдуть. Також потрібно створити легальне поле для інвестування в Україну. Очікую, що цей закон дозволить великим портовим операторам почати вкладати великі суми.

- А що зараз відбувається із захистом інвестицій, із захистом прав власності? Наскільки це взагалі розвинено?

- Ми відчуваємо себе впевнено, тому що те, чим ми володіємо, ми побудували на своїй землі за свої гроші. Ті, хто сьогодні мають власність в портах на базі договорів спільної діяльності, оренди і так далі, відчувають себе не так комфортно. Вони розуміють, що в будь-який момент держава може розірвати з ними відносини в силу того, що ця форма взаємодії не перспективна. Вона має масу мінусів і масу слабких сторін.

- Цей закон врегулює ці проблеми?

- Думаю, так. Крім того, ЄБРР допомагає його проштовхнути, допомагає профінансувати консалтинг з розробки цього закону.

- Що ще має зробити держава, для того щоб якось полегшити вашу працю?

- Основною проблемою є залізниця, її потрібно реформувати. Також потрібно пускати приватну тягу на колії загального користування, приватні локомотиви. Без цього Україна не зможе розвинути свій ні транзитний, ні транспортний потенціал. Тому Укрзалізниця повинна стає більш гнучкою, впускати приватні інвестиції.

- Якщо говорити про розмір портових зборів, зборів за екологію і всього іншого. Колись їхній розмір був значним, і він відлякував певним чином прихід нових операторів на ринок. Що зараз?

- Портові збори в Україні дійсно великі, але їхнє зменшення не дасть швидкого припливу вантажопотоку. Це комплексне питання, потрібно дивитися на конкретні вантажопотоки, які ми можемо собі забрати. Що стосується екологічних проблем, то зараз на візуванні у президента Петра Порошенка знаходиться закон, який повністю вирішить проблеми екологічного характеру в портах і закриє корупційну лавочку по баластових водах, по радіологічному контролю і так далі. Сподіваюся, що це в найближчі буквально кілька тижнів буде вирішено.

- Питання з приводу корупційних моментів. Митниця досить активно працювала негативно, багато хто скаржився. Як зараз йдуть справи?

- Зараз великий переділ на митниці. Там все перемішалося: поліція, СБУ, всі інші. Одеська митниця нічим не відрізняється від будь-якої іншої в Україні. Це один і той же орган по всій країні.

- Ви плануєте якісь інвестиції найближчим часом?

- Інвестуємо в залізницю. Уже підписано меморандум про днопоглиблення, яке зробить більш привабливими для вантажовласників порт Південний. Глибина в частині лиману буде збільшена до 19 метрів. Це означає, що стивідорні оператори, що працюють у Південному – а це держпідприємство МТП Південний, Одеський припортовий завод, все термінали ТІС, Бориваж, Дельта Вілмар, Рісойл, Олсідз, Сісайд, Термінал Стівідорінг і Ко, Укртранснафта, тобто 10 великих платників податків – зможуть нарешті опинитися в рівних умовах з державним портом, у якого вже 4 роки є глибини в 19 метрів, а скоро вони будуть збільшені до 21 метра.

Потрібно пускати приватну тягу на колії загального користування, приватні локомотиви. Без цього Україна не зможе розвинути свій ні транзитний, ні транспортний потенціал

- Що потрібно зробити Україні для того, щоб ми стали конкурентними в порівнянні з іншими країнами?

- Укрзалізниця повинна вирішити питання з тягою. Потрібно замінити близько 500 локомотивів. 20-30 локомотивів General Electric не вирішить цю проблему. Також потрібно вирішити питання з митницею. Справа в тому, що транзит в Україні де-факто є реекспортом. Він дуже складний з документальної точки зору, тому транзитні вантажі йдуть в інші країни. Транзит за останні 5 років впав у 3,5 рази, і це при унікальному географічному розташуванні країни.

Повинні зайти приватні інвестори, які відбудують вбиту інфраструктуру портів і залізниці. Потрібно прийняти адекватний закон про трансшипмент, спростити екологічний і митний контроль. Прийняти економічно обґрунтовану методику портових зборів і побороти корупцію.

Показати ще новини
Радіо НВ
X