Ми ще побачимо біткоїн по $50 тисяч, – голова криптовалютної інвесткомпанії

26 січня 2018, 08:25

Керуючий партнер компанії з торгівлі криптовалютами розповів чому трясе біткоїн і чого очікувати на цьому ринку у 2018 році.

Криптовалюты все більше входять в наше життя. Для одних вони стають альтернативою звичайним грошам. Для інших — це спосіб заробити на інвестиціях або так званому майнінгу.

Відео дня

Але криптовалюта — справа ризикована. Ще в середині грудня минулого року за один біткоїн давали $20 тис., сьогодні – всього $11 тис. А в Україні до цього ще додається невизначеність правового статусу криптовалюти. Без державного регулювання ринок наповнюється різними шахрайськими схемами.

Проте в країні, як і в усьому іншому світі, триває криптовалютна "золота лихоманка". Як довго вона триватиме і чи не час виходити з біткоіни в реальні гроші НВ Бізнес розповів керуючий партнер LegalBlockBit Сергій Калінін.

– Для початку розкажіть про свою компанію, чим ви займаєтеся?

– Компанія утворилася в цьому році. Це сталося на хвилі того, що нам необхідно було формалізувати наші послуги. Ми займаємося класичним консалтингом. Мій досвід інвестиційної фінансової діяльності 18 років. Ми надаємо рекомендації клієнтам, що робити, а найголовніше - чого не робити. В цілому, все, що притаманне інвестиційному ринку, точно так же може бути застосовано і до криптовалюта.

Біткоїни – дуже ризиковий інструмент. Безризикових у світі немає

– А як давно ви займаєтеся біткоїни?

– Перший раз про біткоїни я почув три роки тому. Для мене це був легкий шок, тому що я не розумів, де утворюється додана вартість. Тоді він існував для дуже вузького кола людей – так званих комп'ютерних гіків. Але, коли минулого літа я побачив, що почав утворюватися Ethereum Enterprise Alliance, до якого увійшли IBM, Microsoft, Oracle, тобто найбільші світові компанії, то зрозумів, що сама технологія має велике майбутнє. Тоді я й почав розбиратися, як працюють криптовалюти.

– На фондовому ринку є такий принцип: якщо якісь акції почали купувати домогосподарки або сантехніки, значить треба їх продавати. А з біткоїном так не відбувається зараз?

– Ми ще навіть близько не підійшли до такої ситуації. Є такий показник, як крива залученості, де є піонери, тобто ранні послідовники. Зараз криптовалютою користуються менше 1% світового населення. З точки зору маркетингу ранні послідовники – це 2,5% людей. Тобто ми знаходимося на дуже ранній стадії, коли формується тільки ставлення людей до цього явища.

Зараз дійсно проривною технологією став блокчейн. З точки зору управління грошима багато хто говорить, що такого прориву не було близько 300 років.

Для мене, як для фінансиста, нічого незвичайного в цьому немає. Приблизно кожні 10-15 років з'являються нові похідні фінансові інструменти в тому чи іншому вигляді. Наприклад, заставні облігації, які використовуються на ринку нерухомості, а років 20-25 назад їх не було в принципі. Або такі інструменти як CDO-облігації, через які в 2008 році сталася фінансова криза.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Дехто каже, що вже пора виходити з цих інструментів, а деякі навіть не ризикують заходити. Воррен Баффетт заявляв, що він ніколи не відкриє позицію в біткоїнах, і вважає, що рано чи пізно вони призведуть до фінансового краху.

– Такі слова треба ділити на два. Одна справа – сказати, а інша – зробити.

– Тобто ви хочете сказати, що він купує їх таємно?

– Особисто Воррен Баффетт ні. Але його компанія Berkshire Hathaway за якоюсь інвестиційною угодою може купувати. І ніхто цього не знатиме.

З точки зору управління грошима, такого прориву не було близько 300 років

Такі речі можна розцінювати як маніпуляцію ринком. Раніше так зробив Джеймі Даймон – СЕО одного з найбільших інвест-банків в США JPMorgan Chase – шанована мною людина. Близько півроку тому він сказав, що біткоїни – це шахрайство. І ось, буквально недавно він заявив, що буде обслуговувати клієнтські потоки в JPMorgan тих, хто захоче купувати біткоїни. Тобто він легко розвернув свою позицію на 180 градусів.

– Не так давно біткоїн отримав потужний удар від південнокорейської влади. Через це він почав стрімко дешевшати. Це не показує, що він ризиковий інструмент?

– Безумовно, біткоїни – це дуже ризиковий інструмент. Безризикових в світі немає. Я завжди наводжу такий приклад: акції Amazon в 2001 році впали з $100 до $6. Адже це теж ризик. Зараз акції Amazon коштують більше $1 тис. Якщо говорити про ризики, то ринок акцій ХХ століття – це одна суцільна історія ризику. Ризик є скрізь: в будь-якому бізнесі, в будь-якій фінансовій операції.

У Південній Кореї – одному з найбільших криптовалютних ринків у світі – заявили, що забороняють реєстрацію на біржах нерезидентів, а також забороняють анонімну торгівлю. Причиною цього стало те, що величезна кількість операцій проходить повз біржі: люди торгують між собою, кудись вкладають свої активи. На цьому тлі з'явилося чимало шахрайських схем. А біржа – це хоч якось регульований інструмент.

– Зараз деякі законодавчі ініціативи в Південній Кореї призводять до того, що біткоїн падає.

– Це лише новинний фон. Є гравці: одним потрібно опустити ринок, іншим – підняти. Є досить велика кількість китів, тобто великих власників монет. Вони використовують всі ці моменти для того, щоб ринок просадити, скупити дешевше, комусь збити позиції. Але рівно те ж саме присутнє і на ринку акцій.

– А що зараз відбувається з біткоїном?

– Зараз йде консолідація. Тобто він збирається навколо певного рівня, після якого буде зрозумілим його рух.

Я вам наведу один маленький приклад з фінансової практики. Дві компанії уклали між собою опціон – це право купити якийсь фінансовий інструмент в майбутньому за заздалегідь визначеною ціною. Одна з компаній купила опціон, який коштував їй $990 тис. на покупку 500 біткоїнів за ціною $50 тис. в 2018 році. Вони можуть використовувати цей опціон, тобто можуть купити, якщо їм буде вигідно, а можуть не купити. Але у всякому разі в своїх розрахунках вони закладають таку цифру. І я думаю, що $50 тис. за біткоїн в 2018 році ми побачимо.

Повністю нерегульовані ринки ніколи добре не закінчували

– Зараз можна побачити багато оголошень: якщо хтось хоче займатися майнінгом біткоїнів, то він може це зробити. Що таке Майнінг і чому його пропонують широкому загалу, а не фахівцям?

– Майнінг – це процес виробництва біткоїнів. Вони не беруться з повітря. Для того, щоб отримати біткоїни, потрібно вкласти великі гроші в техніку, в електрику, в охолодження і так далі. Влітку собівартість виробництва одного біткоїна була близько $600-700.

– А що саме робить людина при майнінгу?

– Для того, щоб зрозуміти, що таке біткоїн, потрібно зрозуміти, звідки він з'явився. Сам по собі біткоїн – це не монета і навіть не файл. Це запис в мережі. Коли людина майнить, вона забезпечує підпис транзакцій в мережі. Тобто майнінг – це підпис кожного переказу криптовалюти, включення його в так званий блок і випуск цього блоку в мережу.

– Фактично це якась маніпуляція, яку людина робить на своєму комп'ютері, і за це вона отримує комісію в біткоїнах?

– В цілому – так. І таким чином, чим більшою стає кількість біткоїнів, тим більше ускладнюється його майнінг, і тим більш стійкою стає безпека мережі до зовнішніх впливів.

– А чому залучають пересічних громадян до майнінгу?

– Тому що це можливість купити обладнання, поставити у себе вдома і майнити. Але з точки зору прибутковості приватний майнінг біткоїна вже не вигідний. Тому що біткоїн-майнінг сконцентрований в руках дуже великих підприємств – великих майнінгових пулів в Китаї, Росії і США. Це цілі фабрики. Тільки тоді він може бути прибутковим.

У домашніх умовах, якщо купити стандартне обладнання для майнінгу, яке коштує в середньому $2,5 тис., можна намайнити в кращому випадку 1,7 біткоїна за рік. Але складність весь час підвищується, все більше комп'ютерів приєднуються до мережі. І тому можна й не заробити ці гроші.

– Зараз в Китаї зосереджено близько 80% майнінгових потужностей. Але влада країни хоче це якимось чином контролювати і навіть припинити майнінг. Чому це відбувається? І чи можлива в Україні ситуація, що майнінг заборонять?

– В Україні проблема з криптовалютою знаходиться ще на законодавчому рівні. Досі у нас не врегульовано це питання. Ніхто не хоче на себе брати відповідальність і прийняти якесь рішення. В Ізраїлі їх вважають активом, в штаті Нью-Йорк – криптовалютою, в Сінгапурі – грошовими коштами.

Якщо криптовалюту в Україні визнають валютою, то за це повинен буде відповідати Нацбанк, оскільки в його віданні знаходиться регулювання обігу грошових коштів та іноземних валют. Якщо визнають товаром – то вже Комісія з цінних паперів і фондового ринків.

Біткоїн не піде з ринку, він може просто втратити пальму першості

– А за майнінг можна отримати якесь покарання? СБУ може забрати обладнання і сказати, що ти робиш щось незаконне?

– СБУ може це робити тільки з однієї причини – тому, що в криптовалюті задіяні криптотехнологіі, які відносяться до відання СБУ. Але я не володію інформацією, наскільки це перетинається.

– Це небезпечно чи ні?

– Я не бачу прямої небезпеки. Людина нічого не порушує. Вона виконує комп'ютерні обчислення. Так, можуть бути порушення, такі як незаконна підприємницька діяльність. Але з приватними особами я особливих проблем не бачу. У компаніях це може бути пов'язано з незаконною підприємницькою діяльністю, тому що як такої діяльності майнінг немає.

– Дехто каже, що біткоіни – це фінансова піраміда. Чи є ознаки фінансової піраміди і наскільки вони страшні?

– З точки зору фінансової піраміди тут все якраз навпаки. Якщо коротко описати будь-яку фінансову піраміду, перше, що там має бути – це обіцянка доходів: 2% на день, 100% на місяць або будь-яка інша цифра. Якщо вам пропонують якусь прибутковість в якомусь проекті, це однозначно піраміда.

З іншого боку, ми ж повинні розуміти, що не важливо на чому піраміда побудована. Все життя піраміди будувалися на доларі США або на гривні.

Друга ознака піраміди – це вертикальна структура. Є організатор і променева структура. Найголовніше тут те, що ти несеш гроші конкретній людині.

Принцип будь-якої криптовалюти – це децентралізованість. Те ніхто нікого не змушує нічого купувати. Це повністю розподілені кошти і тільки користувач ними керує. Більш того, система блокчейна побудована таким чином, що немає ніяких посередників. Ми можемо один одному відправити грошові кошти, якщо ми вважаємо, що вони чогось варті, і нам для цього ніхто не потрібен.

Ви можете відправляти криптовалюту або не робити цього, можете заробити на курсовій різниці, а можете втратити. Я бачу криптовалюту більше як фінансовий актив, а не як валюту.

– Ви намалювали дуже позитивну картинку. Навіть прозвучала цифра $50 тис. у 2018 році. А які є загрози, ризики? Що може статися з біткоїном, що призведе до провалу, як раніше з Amazon?

– Те, що сталося з Amazon було під час дотком-буму в 1998-2001 роках. Тоді на біржах котирувалися близько 4700 компаній технологічного сектора. Капіталізація була $4 трильйони. І все це схлопнулося. Тоді почали рости такі гіганти, як Google, eBay, Amazon і всі інші.

– Є така думка, що біткоїн може піти з ринку, але криптовалюта в цілому залишаться.

– Так, таке може бути. Вірніше, він не піде з ринку, він може просто втратити пальму першості.

– Людей більше турбує не те, у кого буде першість, а те, що зараз вони вкладають більше $10 тис. за біткоіни. Може бути таке, що через 2 роки він буде коштувати $1-2 тис?

– Може. Справа в тому, що будь-який фінансовий інструмент – це ризик, який людина на себе бере.

Я бачу криптовалюта більше як фінансовий актив, а не як валюту

– Які можуть бути причини цього?

– Що стосується біткоїна, то це можуть бути законодавчі обмеження. І вони будуть. В цілому, я вважаю, що регулювання – це добре. Повністю нерегульовані ринки ніколи добре не закінчують.

– Але ж деякі законодавчі ініціативи можуть просто заблокувати цей ринок.

– Складно заблокувати те, що ти не контролюєш. Як можна заблокувати біткоїн, якщо він децентралізований.

– А який у вас прогноз? Ви прогнозуєте зростання біткоїна чи падіння?

– У найближчі місяці він ще трохи подешевшає. Але протягом 2018 року, безумовно, подорожчає щодо сьогоднішнього рівня.

Я просто бачу фундаментальні фактори, і хто заходить в біткоїни. У листопаді я був на конференції в Нью-Йорку, де зібралися всі фінансисти, пов'язані з криптовалютами. Там я побачив, які люди включаються в гру і які суми вони вкладають. Наприклад, Майкл Новограц – відомий венчурний інвестор – збирається запустити Galaxy банк, в який вкладає всі свої гроші. А це близько $400 млн. Повірте, там не ідіоти сидять. Вони розуміють перспективи фінансової системи.

В принципі, нікого вже не дивує, що все наше життя пов'язане з діджитал: телефони, багато інших гаджетів, діджитал-економіка, діджитал-гроші.

– Тобто ризик є. Але якщо хтось хоче взяти цей ризик на себе, то може як заробити, так і втратити.

– Завжди потрібно розбиратися в тому, що робиш. Звичайно, просто так можна і втратити свої гроші.

Показати ще новини
Радіо НВ
X