Ми націлені на масштабні проекти сонячної енергії в Україні - керівник норвезької Scateс Solar

5 січня 2018, 18:18

У іноземних інвесторів немає чіткого розуміння, яким буде регулювання України в сфері поновлюваних джерел енергії в довгостроковій перспективі. Тому вони змушені пристосовуватися.

Якщо Україна створить вільний ринок електроенергії, закріпить на ньому правила гри на роки і прибере бюрократію при вході в галузь, зарубіжні компанії будуть із задоволенням інвестувати в український ринок, кажуть експерти і учасники ринку.

Відео дня

Україна поставила цілком розумні цілі, які вона хоче досягти. Якщо програму продовжать послідовно реалізовувати протягом наступних декількох років, можна розраховувати на появу нових потужностей і значне зниження витрат з поновлюваних джерел енергії.

Про це в інтерв'ю НВ Бізнес розповів Тер'є Пілског, виконавчий віце-президент компанії Scateс Solar з Норвегії, яка є великим виробником сонячної енергії в різних країнах по всьому світу.

- Навіщо в принципі необхідно розвивати сонячну енергетику в світі? Що це дає?

- Впроваджувати поновлювані джерела енергії необхідно для того, щоб знизити викиди вуглекислого газу в світі. Це перше. Друге. Що стосується сонячної енергії, то ми бачимо значну економію коштів, значного розвитку технологій та інновації. І якщо продовжити інвестувати в сонячну енергію, ми побачимо, що вона перевершить інші джерела відновлюваної енергії, стане найбільш конкурентним видом виробництва енергії.

- Але існує думка, що сонячна енергія дуже дорога. Якщо подивитися на атомну енергію, то вона набагато дешевша.

- Не думаю, що це дійсно так. Але є нюанс. Якщо ви збираєтеся будувати нові потужності у відповідності з усіма стандартами, то це буде досить дорого. Наприклад, у Hinkley Point в Британії очікується, що вона буде коштувати понад 10 пенсів за кіловат. Можливо 13 пенсів за кіловат протягом всього періоду вироблення енергії. Якщо подивитися на міжнародні розцінки, то відновлювальна енергія, і сонячна енергія зокрема, пропонується за ціною 1,8 центів США за кіловат-годину.

Зрозуміло, в Україні трохи інша ситуація. Там немає стільки сонця, як в Лімі і Мексиці, тому не факт, що ціни опустяться до такого рівня. Але все одно, з плином часу ви побачите, що відновлювана енергія буде значно дешевше, ніж атомна. Зрозуміло, якщо ви будете використовувати своє вугілля і газ.

- Чи працюєте ви в Норвегії?

- У компанії в Норвегії тільки штаб-квартира. Ми не працюємо в Норвегії з тієї причини, що ми займаємося великомасштабними проектами по сонячної енергії.

- Розкажіть, будь ласка, про влаштування ринку в країнах, де ви працюєте. Хто встановлює тарифи? Хто регулює ринок?

- Ми переважно працюємо на ринках, що розвиваються. У Латинській Америці, Бразилії, Гондурасі, в Африці. Ми встановили великі потужності в Південній Африці.

Це дуже різні ринки. На одних ринках існують пільгові "зелені" тарифи, як зараз в Україні, - це Єгипет, Гондурас. На інших ринках проводять аукціони - це Бразилія, Південна Африка. В інших країнах, здебільшого, ціни теж договірні, наприклад, у багатьох африканських країнах.

- Як Україні варто було б реформувати ринок електроенергії, щоб він відповідав європейським правилам?

- Мені здається, я не дуже компетентний, щоб всебічно відповісти на це питання. Але я думаю, вам варто прагнути постійно розвивати і нарощувати потужності в сфері відновлюваної енергії. Мені здається, Україна поставила цілком розумні цілі, які вона хоче досягти. І я думаю, що ці цілі є цілком реальними. І я впевнений, якщо програму продовжать послідовно реалізовувати протягом наступних кількох років, то ви побачите появу нових потужностей і значне зниження витрат з поновлюваних джерел енергії.

- Який тариф сьогодні діє на сонячну енергію в країнах, де ви працюєте? Наскільки він вас влаштовує?

- Є країни з низьким тарифом. І звичайно нам це цікаво. Є країни з розумним тарифом. А є країни, де, на нашу думку, тариф трохи завищений. Для нас показовим є той факт, якщо країна пропонує пільговий "зелений" тариф, то вона хоче розширити потужності відновлюваних джерел енергії. Якщо таке відбувається, то ми приходимо і надаємо підтримку таким намірам. Тариф на рівні 50 центів в Україні вважається високим. Але з іншого боку, це тариф на 10 років, тоді як іншими країнами такий тариф встановлюється на 20-25 років. Тому не можна порівнювати.

- Розкажіть про вашу компанію. Чим ви займаєтесь?

- Ми займаємося розробкою проектів, співпрацюємо з місцевими розробниками по створенню великомасштабних проектів, будуємо потужності. Ми забезпечуємо фінансування спільно з міжнародними фінансовими установами. Крім того, ми інвестуємо і працюємо на довгострокову перспективу. І ми не продаємо проекти по закінченню будівництва.

- Які у вас плани на Україну?

- Першочерговим для нас є успішне створення загальної структури - це до кінця 2019 року. За цей період, крім побудови потужностей, нас цікавить рівень професіоналізму і внутрішня організація енергоринку України.

Після цього терміну поки немає розуміння, що буде. Незрозуміло, яким буде регулювання, тому нам доведеться пристосовуватися. Сподіваємося, що програма поновлюваних джерел енергії буде і далі розвиватися і реалізовуватися, і ми, зрозуміло, хочемо бути частиною цього.

Показати ще новини
Радіо НВ
X