Ми готуємося до поставок газу населенню, – голова великої нафтогазової компанії

5 червня 2018, 08:25

Український ринок газу за минулі два роки кардинально змінився. Вільна поставка палива промисловості за ринковими цінами дозволила збільшити його видобуток. А в кінцевому рахунку і збільшити його частку в споживанні промисловістю.

Укрнафтобуріння – це один з найбільших приватних видобувачів нафти і газу в країні. Компанія за підсумками минулого року два рази наростила прибуток до 1,95 млрд грн.

Відео дня

Про нинішні умови видобутку палива і про те на які сегменти ринку в майбутньому варто робити ставку НВ Бізнес розповів генеральний директор Укрнафтобуріння Михайло Бакуненко.

– Минулого року Укрнафтобуріння зафіксувала зростання за низкою показників. Подібні темпи зростання на ринку поки були тільки у Нафтогазвидобування. За рахунок чого?

– Ми дійсно ростемо досить швидко. Але ми не намагаємося конкурувати з кимось, ми просто слідуємо своїм планом розвитку. В цьому році ми розраховуємо збільшити інвестиції на 40-50% в порівнянні з 2017 роком – до 1,4 млрд грн. У минулому році компанія інвестувала 0,8 млрд грн. – в основному в буріння нових свердловин, проведення робіт з інтенсифікації видобутку на діючих свердловинах і розвиток інфраструктури родовища.

Інвестиційний клімат, в т. ч. рівень оподаткування – це ключовий фактор, що впливає на збільшення видобутку. Те, що ми бачимо сьогодні, набагато привабливіше ситуації 2016 року (до зниження ренти – ред.).

– Які у вас плани з видобутку на 2018 рік?

Цього року ми збільшимо кількість пробурених свердловин до дев'яти. У 2017 році ми ввели в експлуатацію дві свердловини, ще дві плануємо закінчити в травні-червні 2018 цього року. Ще за трьома свердловинами вже проведені конкурси та обрані підрядники.

Цього року Укрнафтобуріння повинна збільшити видобуток природного газу на 50% – до 590 млн куб. м. на Сахалінському родовищі, де ми є ліцензіатами, в цілому плануємо добути 770 млн куб. м, тобто на 42% більше.

– Які плани на наступний, 2019 рік?

– План на 2019 рік ще в процесі формування. В цілому хочемо вийти на стабільний добовий видобуток в 2,2 млн куб. м тільки за Укрнафтобурінням.

– На яких майданчиках ви продаєте свій ресурс?

– Сьогодні ми продаємо природний газ, нафту і конденсат. Частина продукції (рідкі вуглеводні, частково газ) продається на електронних торгах: через біржу або через електронну площадку, яку ми створили. Якщо говорити про біржу, то минулого року ми продали зовсім небагато, близько 5,5 млн куб. м. У 2018 році плануємо продати на біржі близько 50 млн куб. м газу.

Одним з критеріїв для укладення угоди є її прибутковість для компанії.

Сьогодні ми перший або другий гравець на газовому ринку (без урахування держкомпаній). За 4 місяці 2018 року ми вже реалізували 527 млн ​​куб. м газу: в січні продали 133 млн куб. м, в лютому – 125 млн куб. м, в березні – 101 млн. куб м, в квітні – 168 млн. куб. м. Це досить великі цифри для газового бізнесу.

При цьому ми продаємо не тільки газ власного видобутку. Власний газ становить менше половини реалізованого ресурсу. Решта це імпорт. У 2018 року ми плануємо щомісяця імпортувати від 30 до 50 млн куб. м газу.

– А коли ви почали імпортувати природний газ?

– Невеликі обсяги поставок почалися ще в березні 2017 року. Зараз ми працюємо майже з усіма великими міжнародними трейдерами.

При цьому ми перш за все одна з найбільших газодобувних компаній в Україні, тому у нас амбітна мета замінити наші європейські поставки українським ресурсом. Ми хочемо продавати власний газ, а не імпортний.

– Який обсяг ви продаєте за передоплатою, а який – з відстрочкою платежу?

– При продажу за передоплатою ціна газу виходить нижче, ніж, якщо продавати в розстрочку. Є клієнти, яких цікавить тільки ціна. Вони готові робити передоплату для отримання нижчої ціни. Інші покупці, у яких труднощі з ліквідністю, готові заплатити трохи більше, але на умовах розстрочки або відстрочки.

Додатковим параметром для визначення умов платежу є кредитний ризик. Тобто, якимось підприємствам ми готові продати за передоплатою, якимось – з відстрочкою платежу. Ми не продаємо всім на однакових умовах. У нас є чіткі критерії, на підставі яких ми визначаємо нашу готовність брати на себе зазначені ризики чи ні.

– З ким вигідніше торгувати, з кінцевими споживачами, як в разі виграного тендера на поставку газу Укрпошті, чи з трейдерами?

– Одним із критеріїв для укладення угоди є її прибутковість для компанії. Дійсно, ми концентруємося на кінцевих споживачах. Укрпошта – це один з наших багатьох клієнтів. Але ми також працюємо і з трейдерами. Коли ми продаємо газ на біржі, то ми заздалегідь не знаємо, хто буде покупцем: трейдер або кінцевий споживач.

При продажу за передоплатою ціна газу виходить нижче, ніж, якщо продавати в розстрочку.

– Хто для вас найвигідніші клієнти у галузях? Аграрії?

– В першу чергу мене цікавить прибутковість угоди і кредитний ризик компанії-покупця. Кращі клієнти – ті, які вчасно платять або роблять передоплату. Крім того, важливі стабільні клієнти.

– Чи готові ви поставляти газ населенню, якщо уряд все ж зніме спецзобов'язання з Нафтогазу і відкриє ринок для інших компаній?

– Ми розглядаємо таку можливість і готуємося заздалегідь. Для цього почали створювати представництва в регіонах. Але, на мою думку, відкриття ринку продажів газу населенню не варто очікувати найближчим часом. Залишається багато відкритих питань про те, як буде працювати цей ринок. Наскільки мені відомо, розглядається механізм продажу газу через аукціони.

– Минулого року Укртрансгаз проводив тендер на поставку технічного газу, був дуже великий обсяг – близько 2 млрд куб. м. Будете подавати заявку на участь в цьому році?

– Минулого року ми брали участь в конкурсі, але, на жаль, не пройшли за ціною. В цьому році поки не чув, що Укртрансгаз буде оголошувати тендер. Але якщо отримаємо офіційне запрошення, то будемо брати участь.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X