ЄС і більшість інших країн світу проходили цей шлях десятиліттями – голова Укренерго

17 червня 2017, 08:39
Всеволод Ковальчук, в.о. голови Укренерго, розповів, як зміниться життя звичайних громадян з новим законом про ринок електроенергії

На початку червня президент Петро Порошенко підписав закон про ринок електроенергії, який повністю змінює умови роботи в галузі.

Після прийняття документа монопольні власники електромереж, такі як державна Укренерго та приватні обленерго змушені будуть дозволяти користуватися своїми мережами всім охочим.

Відео дня

Це означає що на ринку може з'явитися, не один, а кілька постачальників. Тобто продаж електричної енергії зроблять за тим же принципом, що і продаж мобільного зв'язку.

Питання лише в тому, чи запрацює цей закон в повній мірі або реформа так і залишиться лише на папері.

Коли все-таки запрацює закон повною мірою і що стоїть для цього зробити на рівні держави в інтерв'ю НВ Бізнес розповів в.о. голови Укренерго Всеволод Ковальчук.

– Прийнято новий закон про ринок електроенергії, який впроваджує глобальну реформу галузі. Що це означає для вашої компанії та для ринку загалом?

– Важливіше все-таки для ринку. І насамперед для споживача. Це клієнтоорієнтований закон. В ньому вперше кінцевий споживач стає в центрі уваги політики держави в енергетичній сфері. Це критично важливий момент, який важко відчути і зрозуміти, коли читаєш сам закон. Ширше та конкретніше це буде відображене в актах вторинного законодавства. Це кодекси мереж, інші нормативні документи, що вводяться в дію регулятором або урядом. І вони всі мають бути розроблені до кінця поточного року та прийняті протягом наступного.

До липня 2019 року в повному обсязі запрацює новий ринок електричної енергії. Що це означає для споживача? Відтоді кожен споживач зможе обирати собі постачальника послуг. А там, де є право вибору, завжди є конкуренція та покращення якості послуги.

Наприклад, сьогодні людина на вихідних на дачі користується електроенергією за звичайним/загальновстановленим тарифом. В новій моделі ринку на вихідні електроенергія буде дешевша.

Будь-який власник мереж не має права відмовити постачати електричну енергію через його мережі. Зараз всі прив’язані до конкретної юридичної особи, власника розподільчих мереж. Ви не можете змінити постачальника, і повністю від нього залежите. Сьогодні, до речі, це одна з головних перепон для розвитку малого та середнього бізнесу, оскільки, на жаль, тема підключень стала такою собі «візитівкою» багатьох обленерго.

В країнах ЄС, чиє законодавство ми імплементуємо, і яке лежить в основі нового закону, якщо постачальник не забезпечує належну якість, ви можете його змінити та не сплачувати за надані послуги за рішенням суду. У нас теж так буде. Звичайно, не одразу, але ми до цього обов’язково прийдемо. Можливість обрання іншого постачальника стимулюватиме власників мереж оновлювати свої мережі. І якщо власник мереж не буде справлятись і зазнаватиме значних фінансових збитків через низьку якість, не виключено, що будуватимуться паралельні мережі, як це ми бачимо у сфері зв’язку. Зараз до кожного абонента приходить кабель інтернету чи 3G-зв'язку не від одного монополіста, а споживач самостійно обирає собі постачальника послуг з-поміж конкуруючих між собою організацій. Електроенергетика не стане винятком.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Якщо говорити про ринок мобільного зв'язку, у кожного є своя базова станція, через яку здійснюється зв'язок. А тут мережа одна.

– Вона зараз одна. В більшості країн вона так само єдина. Тому що інвестиції в електричну інфраструктуру набагато більші, ніж в інфраструктуру мобільного чи кабельного зв'язку. І в більшості країн так само існують природні монополії, в кожному регіоні свої власники мереж. Але зараз, оскільки він є і власником мереж, і організацією, яка продає вам електричну енергію, ви прив’язані до його монопольного становища. Після того, як запрацює новий ринок електричної енергії, кількість постачальників буде диверсифікована.

Будь-яка юридична особа може бути постачальником: може придбати електроенергію у виробника і продати її вам як споживачу. І власник цих мереж не може вам відмовити в тому, щоб ця електрика постачалась його мережами. У структуру ціни/рахунку за електроенергію буде включено тариф на розподіл електроенергії. І якщо власник мереж не буде забезпечувати належну якість електроенергії, він буде сплачувати досить суттєві кошти постачальнику, який взяв на себе функцію і не зміг забезпечити вам належну якість електричної енергії. Таким чином, будуть працювати виключно економічні механізми.

Звичайно, не треба очікувати дива. Такі зміни не відбуваються за одну секунду, це буде багаторічний процес. Але ми вже стали на цей шлях. Всі європейські країни і абсолютна більшість інших країн світу проходили цей шлях десятиліттями. Ми це намагаємося зробити набагато ширше. Ці зміни відбудуться не відразу з 1 липня 2019 року, коли запрацює нова модель ринку в повну силу, з цього часу лише розпочнуться позитивні зрушення.

– Одна з проблем, яка була в рейтингу Doing Business – це складність підключення до електричних мереж. Після прийняття цього закону ситуація зміниться?

– Правила приєднання вже змінювалися певним чином до прийняття цього закону. Але набагато більше важить в цьому позиція підприємств-монополістів, які володіють мережами і забезпечують доступ. Укренерго без всяких змін до законодавства з грудня минулого року ввело принцип «єдиного вікна», значно скоротивши термін розгляду документів. Опитування учасників ринку, представників генерації з відновлювальних джерел енергії, крупних споживачів свідчить про те, що запроваджені нами принципи приєднання генерації задовольняють бізнес.

Без жодних змін в законодавстві ми покращили доступ до магістральних мереж. У вільному доступі у нас є інтерактивна карта, де показані всі вільні потужності та орієнтовна вартість приєднання. Але до магістральних мереж приєднуються лише великі виробники або споживачі. Решта, а це майже 99% охочих приєднатися – це рівень відповідальності обленерго, що здебільшого належать олігархічним групам, які орієнтовані на максимізацію прибутків своїх власників. Тому тут без державного регулювання не обійтись.

Запровадження прозорих правил стандартизованої вартості приєднання, гарантованих термінів розгляду документів для рівня розподільчих мереж – це функція і обов’язок держави. Адже від десятків організацій очікувати добровільної відмови від надприбутків не варто. Тож питання не стільки в законі, скільки в підзаконних актах, які регулюють саме приєднання. Це в першу чергу кодекс розподільчих мереж – правила приєднання, визначення обґрунтованої вартості цього приєднання, який би прив’язувався не до переоцінених вартостей раніше створених активів, а до реальних видатків, пов'язаних з приєднанням того чи іншого споживача.

– НКРЕКП в перспективі має зберегтися чи буде ліквідовано?

– У світі дуже мало країн, де відсутній незалежний орган, який регулює відносини на ринку. Є такі країни, де ці функції покладені на виконавчі органи влади. Але навіть і вони за законодавством мають серйозну автономію у прийнятті рішень. В моделі ринку Третього енергетичного пакету, так само, як в інших моделях (країни Америки, Велика Британія, Австралія), присутній незалежний регулятор. І вони докладають усіх зусиль, щоб цей регулятор був справді незалежним. Адже повинен бути арбітр, який оцінює рівень видатків природнього монополіста та регулює правила ринку.

НКРЕКП не зможе в новій моделі встановлювати тарифи безпосередньо, як це відбувається зараз. Тарифів, в принципі, вже не буде – вони стануть цінами ринку. Але незалежний арбітр, який встановлює правила гри на цьому ринку, повинен бути. Крім того, у зв'язку з тим, що Україна приєдналася до Енергетичного Співтовариства, наш регулятор буде контролюватися загальною Радою регуляторів всіх країн, де імплементовано Третій енергопакет. Тобто вони матимуть наглядову інстанцію над своєю діяльністю, незалежну від загального органу Європейського Союзу.

– Наскільки нинішній рівень тарифів покриває необхідність в інвестиціях? Наскільки ви вважаєте обґрунтованими вартість транспортування електроенергії мережами Укренерго?

– Це непросте питання. Незважаючи на те, що Укренерго є державною компанією, ми є бізнес-організацією. Так, ми природний монополіст. Ми жорстко зарегульовані у своїй діяльності. Але наша мета – не отримання прибутку, а забезпечення статутної діяльності, зокрема – безперервного надійного транспортування електричної енергії магістральними мережами. Коли мережі старіють, то виконувати це завдання все важче і важче. Десятиліттями мережі Укренерго практично не модернізувалися.

Ми експлуатуємо 24 тис. км високовольтних ліній електропередачі, які надійно служать вже протягом 40-50 років. Це означає, що 1/40 частину треба міняти кожен рік. Тобто 600 км ліній кожен рік має модернізуватися. У 90-х роках Укренерго замінювало 5-10 км ліній на рік. З початку 2000-х років – 20-30 км на рік. Тому мережі дуже сильно застаріли. Це стосується не тільки ліній електропередачі, а й обладнання на підстанціях: трансформаторів, вимикачів, автоматики тощо. Дійшло до того, що у 2015 році загальне старіння мереж перевищувало 65%.

З 2010 року завдяки серйозній підтримці з боку міжнародних фінансових організацій ми розпочали глобальні програми модернізації мереж. Якби ми їх реалізовували за тарифні кошти, то тариф Укренерго був би у 5-7 разів більший, ніж зараз. Тому на державному рівні було прийнято рішення залучати під державні гарантії довгострокові кредити від міжнародних фінансових інституцій, середня ставка яких менше 1% річних. Середня тривалість кредиту – близько 19 років. За рахунок цих коштів у першу чергу модернізуються мережі. Однозначно, було б краще, щоб тариф покривав усі необхідні видатки. Тому ми з нетерпінням очікуємо введення стимулюючого тарифоутворення для Укренерго, що дозволить гнучкіше здійснювати свою діяльність. Ми наполягаємо на тому, щоб інвестиційні програми затверджувалися не на рік, а хоча б на 3-5 років.

Але наразі ми маємо низький рівень життя в країні, низькі економічні показники держави в цілому і досить високі ціни на електричну енергію. Оптові ціни взагалі вищі, а роздрібні ціни не набагато нижчі, ніж у більшості зарубіжних країн. З урахуванням рівня доходів і рівня прибутків бізнесу у нас дуже висока частка електроенергії в побуті і у виробництві товарів і послуг. На цьому фоні збільшувати тариф природних монополій в кілька разів було б соціально неправильно, зважаючи на доступність дешевих фінансових ресурсів МФО. Для зменшення навантаження на тариф Укренерго використовує саме цей фінансовий інструмент – залучення кредитів міжнародних донорів. Наш кредитний портфель зараз перевищує півтора мільярда доларів США. І нам потрібна ще така ж сума для того, щоб стан мереж довести до ідеального у найближчі 10 років.

Показати ще новини
Радіо NV
X