Я продав би свій канал Медведчуку, – власник NewsOne про майбутнє активу

14 червня 2018, 20:00
Автор: Олег Гавриш

Новинні телеканали NewsOne, 112 і ZIK вже найближчим часом можуть змінити власників. Цю інформацію НВ розповів топ-менеджер українського телеканалу і підтвердило джерело на медійному ринку, яке побажало залишитися неназваним. Покупцем співрозмовники видання називають політика Віктора Медведчука.

Учасники ринку стверджують, що Медведчук проводить фінальну стадію переговорів щодо купівлі активів. І планує оформити їх придбання, щоб посилити свій вплив в українській політиці. Медведчук, відомий своєю проросійською позицією, конкурує в питанні можливого придбання телеканалів з командою чинного президента, який давно намагається отримати контроль над зазначеними каналами.

Відео дня

Відповідно до реєстру юросіб, телеканал ZIK належить родині бізнесмена Петра Димінського – дружині Олені, а також дочкам Жанні і Анастасії. До останнього часу телеканал 112 пов'язували з Андрієм Подщипковим і полтавським бізнесменом Віктором Зубрицьким. Утім, у ЗМІ часто реальним власником телеканалу називають Віталія Захарченка. У 2018 році 112-й в офіційному реєстрі вказав своїм кінцевим бенефіціаром громадянина Німеччини Едуарда Катца.

Нинішній власник телеканалу NewsOne Євгеній Мураєв. Саме з ним НВ БІЗНЕС провів інтерв'ю про можливий продаж його активу. Мураєв розповів, за яких умов може поступитися телеканалом новому власнику. І похвалив Віктора Медведчука, як політика і потенційного інвестора в телебізнес.

– На медійному ринку обговорюють купівлю кількох інформаційних телеканалів Віктором Медведчуком, серед інших називають телеканали 112, ZIK і ваш NewsOne. Чи так це?

– Якщо пам'ятаєте, то я вже продав телеканал і Ігореві Кононенку, і Петрові Порошенку, й іншим...

– Нумо серйозно.

– Насправді я не планую продавати телеканал. Зі мною подібні бесіди, останнім часом, навіть ніхто не вів. На рахунок телеканалу ZIK, у мене немає інформації, але я дуже сумніваюся, що пан Димінський зараз продасть ZIK Медведчуку.

– Про 112 телеканал є інформація, що угода відбулася і вже змінюється менеджмент. Теж саме говорять про News One і ZIK.

– Я не знаю, де ви берете ці дані. Про продаж 112 телеканалу активно говорили півроку тому. Але, якщо ви помітили, нічого не змінилося. Насправді інформація, яку я, чув свідчить про те, що інтерес до придбання згаданих ресурсів є тільки у Порошенка. Я не думаю, що Медведчук буде в якийсь спосіб брати участь у цій угоді, кінцевим бенефіціаром якої є Петро Олексійович.

Сьогодні телеканали потрібні виключно владі, оскільки ресурси, про які ви говорите, заважають їм взяти під свій цілковитий контроль інформаційний простір. Тому якби хтось і купував ці три канали, думаю, основні бенефіціари були б Порошенко і його команда. Навіть якби проходила операція, навряд чи вона була б публічною. І дуже малоймовірно, що хтось би знав про це. А якби відбулася зміна власників телеканалу, то сталася б зміна бенефіціарів і топ-менеджерів. Якщо ви проаналізуєте взаємини всіх цих людей і їхні життєві інтереси, то зрозумієте, що вони просто на відстані кілометра один з одним навіть не будуть ходити до вітру

– Я з вами не згоден. Угода цілком могла відбудуться з умовою зберегти ім'я чинного бенефіціара в системі розкриття інформації і взагалі не розголошувати реальний продаж. На папері і в реальності власником телеканалів можуть бути різні люди. За фактом про вас говорять, що телеканалу дає гроші підприємець Олексій Азаров...

– Це неможливо. Тому, що це дуже дорогі іграшки і ніхто так ризикувати не став би. Повторюся. Про телеканал NewsOne говорили багато, і хто тільки його не купував – і Коломойський, і Курченко, і Кононенко, і Порошенко, і Азаров за ним стояв, а тепер ще і Медведчук. Нічого нового. Якщо ви проаналізуєте взаємини всіх цих людей і їхні життєві інтереси, то зрозумієте, що вони просто на відстані кілометра один з одним навіть не будуть ходити до вітру. Тому це все розмови, щоб створити негативний імідж каналу. І зараз, я думаю, це спеціально підігрівається. Тепер розмови, що господар Медведчук. Ми ж розуміємо, що з огляду на його зв'язки, він у нашій країні як фігура сприймається неоднозначно. І представники влади на нього регулярно виливають масу негативу. З огляду на посилення тиску на канал, зараз сказати, що він скупив ці телеканали, це просто прокласти Адміністрації президента і всім шариковим м'яку доріжку, щоб позбавити ліцензій. Тому це цілковитий абсурд.

Вплив новинних каналів і їх перегляди сильно збільшився, з огляду на політичну ситуацію в Україні. Сьогодні інфотейнмент замінив інтертейнмент. Люди стали віддавати перевагу новинам, а не серіалам. І рейтинги Nielsen, на мою думку, не відображають реальної картини телепереглядів. Я, наприклад, не знаю жодної людини, яка би дивилася ТРК Україна, а він перший у рейтингах. Той самий Інтер давно не продукує нічого нового в контенті, але за рейтингами все одно тримається у топі. Тому, я думаю, що система вимірювання – це регульована і керована річ і не відображає дійсність. По суті, зараз інформаційні канали сильно наступають на п'яти монстрам, а за впливом на політику значно випереджають їх. Тому, за контроль над новинними каналами йде боротьба.

– Але ви не відкидаєте, що готові продати телеканал, якщо надійде гідна пропозиція?

– У світі немає активів, які не продаються. Просто є люди, з якими я ніколи не буду навіть розмовляти на цю тему, тому що у канала все-таки є певна місія. Ті переговори, які велися, вірніше, пропозиції, які надходили, надходили від людей, з якими ні колектив би не працював, ні я б їм не віддав канал. Бо те, що ти створюєш своїми руками, до цього ставишся, як до свого дітища. Завжди дуже хочеться знати, що у твоїх дітей все гаразд. Водночас, якщо люди будуть близькі за світоглядом, умовно, і зроблять якусь адекватну пропозицію... Я поки що таких пропозицій не бачу і не чую, і поки не бачу для себе необхідності здійснювати подібну операцію. Та й останнім часом наш канал сильно атакують, тому сильно сумніваюся, що актив не ризиковий, і в нього хтось захоче вкладатися.

– То за яких обставин ви все-таки продасте свій телеканал?

– Ви не уявляєте, що відбувалося останні чотири роки. Я, звісно, не ябеда, але можу вас запевнити, що вони використовували усілякі методи, аби віджати канал. Віджати, купити, ниттям, погрозами, тиском, але поки що канал робить свою справу, нормально працює.

– І як ви відповідаєте?

– Законними методами. Коли влада провела люстрацію, вона позбавила себе рук, ніг, а найголовніше – мізків. Коли в кабінети, які повинні займатися справою, в тій же провоохоронно-репресивній машині, сіли мавпи, то потрібного для них результату вони просто не в змозі добитися. Ми дуже ефективно захищаємося. А на відверте свавілля влада вже піти не може, тому що ми активно працюємо, зокрема і з міжнародними організаціями. І просто свавільно нас закрити не вдасться. Якби вони могли це зробити, зробили б і до плівок Онищенка, і після, і до всіх резонансних речей, які транслював єдиний канал в Україні.

– А Віктор Медведчук пропонував вам коли-небудь купити канал? Або його люди, оточення?

– Я з ним навіть не знайомий.

– А якби запропонував, продали б?

– По-перше, він не запропонував. По-друге, у мене поки немає необхідності і немає ніякого бажання це робити. Як ви розумієте, на кону президентські і парламентські вибори, і дуже важливо, в тому числі для політичних партій, щоб були вільні майданчики. Ви мене бачили хоч раз на 5 каналі або на телеканалі Прямий, тому ж Новому каналі, Україні, Інтері, бачили? Я досить рейтинговий політик, представляю гарні цифри будь-якому каналу. Всі топ-менеджери борються за рейтинги, але ці канали чомусь мене не кличуть. Тому я прекрасно розумію, що якщо перестануть бути й інші канали вільними, то нам світить політичне забуття або бойкот. А навіщо нам це треба?

Потрібно реструктуризувати активи для того, щоб знизити ризики від усіляких мавп, які виступають із трибуни Верховної Ради і кажуть, що потрібно позбавити ліцензії ЗМІ

– Ви сказали, що є така категорія людей, пропозицію яких ви навіть не стали б розглядати. Але якби все-таки пропозиція надійшла від Медведчука або його людей, то ви б відмовилися чи взяли б паузу подумати?

– Я б для початку з ним познайомився. Тому що те, що про нас говорять у ЗМІ, особливо у провладних, часто не відповідає дійсності. З опозиційних політиків влада створює образ ворога. Вони відчувають у нас загрозу собі. Якби я розумів, навіщо йому ресурс, як він ним буде розпоряджатися і з якою метою, і це збігалося б із моїм світоглядом, то, все можливо. Але я з ним не знайомий, і я сумніваюся, що така взагалі пропозиція надійде. На сьогодні це, як підписати вирок. Тому що всі інші ЗМІ просто ліплять ворога з цієї людини. Я читаю західну пресу і розумію для себе, що саме він був організатором великого обміну полоненими. Він [Медведчук] також член контактної групи у Мінському форматі і використавши свої зв'язки, зробив все, щоб хлопці, які перебували у полоні, повернулися додому. Але, враховуючи, що у нас усе, що пов'язано з РФ або Путіним, прямо або опосерековано, вважається дуже токсичним, я не думаю, що купівля телеканалів входить у коло його інтересів і він буде цим займатися.

– Добре, якщо, як ви стверджуєте, ви нібито власник каналу, то де ви берете гроші на його фінансування?

– А ви декларацію мою подивіться, я взагалі не бідний.

– Це не відповідь на запитання...

- У News One унікальна економічна модель, якщо ви подивитеся. Ми найдешевші у виробництві контенту. По-перше, у нас немає записних історій, у нас в основному прямі ефіри, тому основні витрати – це поширення і зарплата колективу. Вони не дуже високі на ринку. Тому легко пішли товариші на Прямий, тому що їм запропонували серйозні гроші. Тому переходили люди на той самий ZIK, навіть він платить більше, ніж ми. А в іншому нам вистачає реклами, тому що ми в топі.

– Ви знайомі з чинним власником телеканалу 112, у вас є якийсь зв'язок із ним?

– Там група компаній і там дуже складна система власників і бенефіціарів. Тому можна тільки здогадуватися, хто саме власник. Я знайомий з топ-менеджментом 112 телеканалу, у нас з ними прекрасні взаємини.

– Місяць тому телеканал 112 озвучив ім'я свого кінцевого власника. За реєстром, це якийсь Едуард Катц. Але очевидно, що реальний власник – інша людина. Хто?

– З огляду на ситуацію в Україні, безумовно власність треба виводити за кордон. І потрібно реструктуризувати активи для того, щоб знизити ризики від усіляких мавп, які виступають з трибуни Верховної Ради і кажуть, що потрібно позбавити ліцензії ЗМІ. Ховатися і захищати інтереси в Європі набагато простіше, ніж у нашій країні, оскільки всі розмови про реформи судової системи, як і раніше, ні до чого не привели. Сьогодні діє дзвінкова правда. Тобто все вирішується за дзвінком з Адміністрації президента. Щодо вашого запитання, за стільки б я продав канал. Якби я це і зробив, то дорого. Тому, що я вже бачу наступний щабель еволюції ЗМІ, як вони мають виглядати, як би я будував канал, якби будував його сьогодні. Якби пропозиція перевищила витрати на побудову нового каналу, напевно, я б погодився. Тоді б я постарався побудувати новий, ще кращий і ефективніший, але однозначно з тим же колективом, зі своїми хлопцями. Ми вже придумали нову медійну модель, якої ще ніхто не бачив. Сьогодні це вже можливо. Технології просунулися вперед, засоби донесення контенту значно розширилися, і зараз я б уже зовсім усе по-іншому зробив.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X