Я не хотів би, щоб НАБУ стало проблемою для бізнесу, – Ситник

2 лютого 2018, 11:00

Глава Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Артем Ситник розповідає про те, чому обіцянки побороти корупцію в Україні – це мега-популізм.

На початку тижня Американська торгова палата в Україні (АТПУ) опублікувала опитування представників бізнесу – великих західних та вітчизняних компаній, що працюють в Україні – стосовно впливу корупції.

Відео дня

Виявилося, що переважна більшість підприємців – 91% опитаних – стикалися з корупцією під час ведення бізнесу у 2017 році. Це на 10% більше, ніж роком раніше. За цим показником Україна повернулася в 2014 рік.

Найбільш корумпованими бізнес вважає суди, податкову та митницю, а також місцеву владу.

Пріоритетом на 2018 рік для покращення бізнес-клімату в Україні підприємці називають створення окремого Антикорупційного суду. На думку бізнесу, викорінення корупції є ключем до економічного зростання та залучення прямих іноземних інвестицій.

Зі створення антикорупційного суду Україну квапить і Міжнародний валютний фонд (МВФ). На останній зустрічі з президентом Петром Порошенком глава МВФ Крістін Лагард вкотре нагадала: без створення цієї важливої інституції Київ транш не отримає.

НВ Бізнес вирішив розпитати главу НАБУ Артема Ситника про те, чому бізнесу так необхідно створення антикорупційного суду і що робити підприємцю, якщо він зіткнувся з корупцією.

МВФ поставив у пряму залежність прийняття закону про Антикорупційний суд і виділення траншу. Чому Антикорупційний суд такий важливий?

– Це важливо тому, що вже проведені розслідування, які раніше в Україні не проводились, справи передані до суду, але в судах за ними рішення фактично не приймаються. Вони просто лежать у судах. Тому потрібна судова інституція, яка готова довести ці справи до кінця. Адже не арешт і затримання найбільше цікавлять суспільство, а саме вирок, справедливе покарання і усунення причин та умов, що сприяють корупції.

Це питання стало більш актуальним після грудневих подій у парламенті (спроби голосування за законопроект про право Верховної Ради "висловлювати недовіру" главам антикорупційних органів – ред.). Вже після цих подій з'явився конкретний законопроект, який було направлено до парламенту.

Чим для бізнесу важлива робота Національного антикорупційного бюро?

– Чим більший бізнес, тим з більшою корупцією він стикається в Україні. Я маю на увазі рівень чиновників, які можуть тиснути на бізнес через певні корупційні вимоги. Ми завжди відкриті до діалогу у будь-якому форматі для того, щоб разом викривати тих людей, які застосовують незаконні методи до бізнесу, створюють корупційний вплив на нього.

Я не хотів би, щоб бізнес думав, що як тільки вони звернуться до нас, то у них обов'язково будуть проблеми

Але є одна проблема, яка нас повертає до першого питання. Ми можемо разом працювати, можемо затримати чиновника, арештувати його, повідомити йому про підозру, відсторонити від посади. Але направляємо справу до суду – і що бізнес бачить? Поновлення на посаді, зменшення суми застави. Далі справа не рухається, справа лежить у суді. І саме це фактично не дає бізнесу повністю розкритись, остаточно прийти і разом з нами працювати.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тому надзвичайно важливо і для нас, і для бізнесу, і для суспільства, щоб ті справи, які уже розслідувані, ті справи, які ще тільки будуть розслідувані, - щоб вони були розглянуті у судах.

– Якщо підприємець стикається з прикладом корупції з боку чиновника, що він повинен зробити, щоб відбити атаку і зберегти свій бізнес?

– Коли бізнес відчуває, що він уже сам не може вирішити питання, тоді він шукає захисту. І тоді до нас надходять відповідні заяви, ми на них реагуємо, порушуємо справи і розслідуємо. Тож єдиний спосіб протидіяти цьому – це, звичайно, звернення до компетентних органів.

На жаль, ми дуже часто бачимо, що є питання, які не зовсім нам підслідні, і люди це розуміють. Але приходять до нас як до останньої надії. Звичайно, ми на всі ці заяви не можемо відреагувати, оскільки у нас банально не вистачає ресурсу. Але в рамках наших повноважень ми готові захистити законні права та інтереси будь-кого.

– Підприємцю потрібно вирішити проблему, а не створити собі додаткові складнощі. Чи варто йому співпрацювати з НАБУ? Адже є справедливі побоювання, що, якщо бізнесмен прийде до вас, то через це у нього можуть виникнути ще більші проблеми.

– Побоювання, звичайно, є. І ми вже поговорили, чому вони можуть бути. Проте, якщо все це приховувати, то проблема ставатиме все більшою і більшою. На неї потрібно відповідно реагувати.

Я не хотів би, щоб бізнес думав, що як тільки вони звернуться до нас, то у них обов'язково будуть проблеми.

По-перше, ми дуже велику увагу приділяємо захисту викривачів. Від себе можу сказати, що НАБУ зробить все для того, щоб не допустити тиску на когось через те, що людина звернулася до нас. Адже єдиний спосіб себе захистити – це заявити про порушення уповноваженому органу і вжити заходів щодо особи, яка вчиняє незаконні дії.

– Чи можливо взагалі побороти корупцію в Україні?

– Якщо хтось скаже, що це можливо, – то це буде мега-популізм. Корупція є в будь-якій країні. Питання стоїть в тому, що корупція не повинна бути загрозою для держави, для її суверенітету.

А в Україні корупція, на жаль, має загрозливі масштаби. Вона не дає розвиватись бізнесу, не дозволяє приходити інвесторам в Україну. Вона постійно є причиною політичної кризи, є причиною того, що ми повноцінно не можемо реагувати на збройну агресію. З такою корупцією потрібно боротись і зменшувати її для того, щоб вона не несла таких загроз.

– Що потрібно зробити для того, щоб ця корупція могла бути поборена?

– Повертаємось до питання №1. Чому зараз такий великий супротив? Тому що ми впритул підійшли до винесення вироків. А один-два-три вироки стосовно топ-чиновників – і процес далі піде в геометричній прогресії.

– Як у Румунії?

– Я не зовсім люблю порівнювати наш досвід з досвідом іншої держави, бо кожна держава починала з певних своїх особливих умов. У Румунії вже більше ніж десяток років створені антикорупційні органи. Але досі відбуваються заворушення у суспільстві. Ми бачимо, що влада намагається постійно змінити законодавство, обмежити незалежність цих органів. Суспільство виходить на вулиці, захищає це.

Якщо хтось скаже, що в Україні можливо побороти корупцію, – то це буде мега-популізм

Мені здається, що влада в Україні повинна чітко розуміти: якщо вона буде далі займатись корупцією, то за це настане відповідальність. У разі, якщо будуть спроби обмежити заходи з подолання корупції, то влада повинна мати проблеми з боку суспільства. Лише тоді ми вийдемо на якийсь серйозний результат.

На сьогодні маємо свіже опитування Американської торгової палати в Україні топ-менеджерів західних і українських компаній на предмет корупції. Там є окреме питання "Яким має бути наступний крок, щоб змінити ситуацію?" Як бачимо, більше половини представників бізнесу пріоритетом назвали саме створення незалежного антикорупційного суду, який повинен почати виносити ті вироки, про які ми говорили.

Показати ще новини
Радіо NV
X