IT-аутсорсинг буде залишатися однією з найдинамічніших галузей в Україні – інвестор

14 вересня 2017, 19:20
На початку вересня цього року в Україні з'явився новий інвестиційний фонд розміром $15 млн. під назвою Insoft Capital

Основна мета фонду – інвестиції в IT-аутсорс в Україні та Східній Європі.

Сьогодні розмір одного чека інвестиції фонду в капітал компанії становить від $0,5 до $2,5 млн. При цьому фонд орієнтується на покупку частки в компанії від 5 до 30%.

Відео дня

Бізнес-модель для фонду його партнери почали тестувати ще в 2016 році. Тоді в кілька етапів партнери фонду придбали мажоритарну частку в компанії Core Value. У 2017 році фонд був оформлений юридично і зараз готовий інвестувати в нові компанії.

Про те, що змусило відкрити інвестиційний фонд в Україні, які його особливості та які плани у компанії на найближчий час, НВ Бізнес розповів партнер Insoft Capital Ярослав Кологривов.

– Що вас спонукало запустити новий інвестиційний фонд в Україні? Хто працює в Insoft Capital?

– Ми вже близько 15 років займаємося бізнесом і IT зокрема. З усіх індустрій – IT-індустрія є найпривабливішою по всіх параметрах. Зараз поясню. Левову частку IT-індустрії становлять IT-аутсорсингові компанії – це кілька сотень сучасних компаній, які є конкурентними на глобальному ринку. Загалом усі українські аутсорсингові компанії в 2016 році поставили послуг майже на $2,9 млн (за офіційними даними export.gov). А за прогнозами Української IT Асоціації в 2021 році експорт IT-послуг з України перевищить $7 млрд. Середнє зростання на рік становитиме близько 25-30%, а зростання за 5 років – 143%.

На сьогодні в команді фонду -–8 осіб. У портфельної компанії – 356 співробітників.

Серед експертів фонду – відомі на ринку люди з великою експертизою в інвестиціях і аутсорсингу. Наприклад, в Інвестиційну Раду Фонду входить Максим Ясочка – директор з розробки американської компанії NetCraker (частина японського гіганта NEC Corp.).

Невиконавчим директором фонду є Олександр Остапенко. Він має досвід роботи в WIPRO – індійський аутсорсинговий гігант (понад 160 тис. співробітників) на позиції директора з продажу на ринках СНД. Крім цього, Остапенко – експерт в питаннях американського фондового ринку з досвідом виведення проектів на IPO.

Керуючий партнер фонду – Віталій Горовий. У нього 8-річний досвід в інвестиційному банкінгу, 6-річний досвід запуску і контролингу IT-проектів, він є членом ради директорів аутсорсингової компанії CoreValue.

Керівник юридичного відділу – Ярослав Кривко – експерт в галузі інтернет-права. 7 років досвіду роботи в сфері банківської справи та фінансів, міжнародного корпоративного та торгового права. Він працював над більш ніж 20 угодами M&A.

Сьогодні розмір фонду становить $15 млн. Але ми плануємо його розширювати, оскільки деякі інвестиційні стратегії, які є в нашому середньостроковому плані, вимагають більшого ресурсу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Хто був засновником фонду і чиї це гроші?

– Фонд організований мною і Віталієм Горовим за моделлю Limited Partners і General Partners. Де Limited Partners – це інвестори, які хочуть розмістити кошти для отримання стабільного доходу з мінімізацією ризиків. А General Partners – це я і Віталій, відповідно.

– У чому полягає особливість фонду? Скільки людей сьогодні працює у компанії? І скільки аналогічних фондів сьогодні налічується в країні?

– Особливість фонду полягає в його нішевості і професійній експертизі як в інвестиціях, M&A угодах, так і в IT-аутсорсингоій індустрії. Перед тим як запустити його, ми протестували бізнес-модель: півтора року тому зайшли в капітал аутсорсингової компанії CoreValue. За цей час прибутковість компанії зросла в два рази при незмінній кількості співробітників.

Тобто, крім фінансового ресурсу, ми привнесли ще додану цінність, яка вплинула на зростання прибутковості компанії, яке в чотири рази перевищує середньоринкову динаміку. Безумовно, тут значну роль зіграла успішна синергія операційного менеджменту компанії і фонду.

До речі, заявку на залучення інвестицій можна залишити на нашому сайті. Після чого необхідно буде пройти Due Diligence і перейти до стадії оформлення угоди.

Крім цього, нашою ексклюзивною особливістю є кредитування операційної діяльності IT-аутсорсингових компаній. Розмір одного кредиту може досягати $0,5 млн, термін – до шести місяців, під 2% на місяць.

У нас вже є подібний досвід: ми видали кредит на 450 тис. євро одній з українських аутсорсингових компаній. Аутсорсинговим компаніям ми рекомендуємо пройти Due Diligence заздалегідь, щоб у разі потреби в лічені дні отримати позику.

– Для чого ви видаєте кредити?

– Часто аутсорсингові компанії не можуть динамічно розвиватися через касовий розрив. Наприклад, є клієнт, він хоче розмістити замовлення, через півроку все це обіцяє хороший заробіток, але ці півроку треба платити з/п розробникам. Банки аналогічні кредити не поспішають видавати. Це гальмує розвиток невеликих компаній та індустрії в цілому. Ми розраховуємо, що наша послуга позитивно вплине на розвиток індустрії.

– В яку з галузей ви плануєте інвестувати? Або вже інвестували?

– Insoft Capital інвестує виключно в IT-аутсорсингові компанії. Як я сказав раніше, індустрія сформована, це сотні аутсорсингових компаній, які працюють за західними моделями ведення бізнесу. Ринок розвивається швидкими темпами – 20-25% на рік, компанії самі по собі генерують непоганий прибуток. Є ряд великих гравців, які зацікавлені в покупці середніх за розміром компаній.

Крім цього, ми бачимо потенційний інтерес до українських аутсорсингових компаній з боку західних продуктових компаній, яким потрібно сформувати свої відділи розробки – R&D центри. У багатьох випадках для цього простіше купити українську аутсорсингову компанію з усією інфраструктурою, злагодженою командою і налагодженими процесами.

Також ми бачимо інтерес з боку великих західних інвестиційних фондів, наприклад, глобальний інвестиційний фонд Apax Partners в 2013 році придбав компанію GlobalLogic, за оцінкою експертів, за $450-500 млн.

Крім цього, важливим індикатором є вихід Джорджа Сороса на цей ринок, коли в 2015 році Фонд розвитку України Джорджа Сороса (Ukrainian Redevelopment Fund LP) придбав велику частку в компанії Ciklum.

Всі інвестори знають, що входження Джорджа Сороса до тієї чи іншої індустрії є важливим індикатором перспективності ринку.

Всі перераховані вище приклади є підтвердженням того, що ринок сформований і ліквідний, а для інвестиційного фонду розуміння і реалізація можливих "екзитів" є першорядним, оскільки інвестиційний фонд заробляє на різниці від вартості покупки і продажу активів.

– Чому фонд націлений на інвестиції в IT-аутсорс? Які зараз тенденції спостерігаються в цій сфері? Чи є в Україні аналогічний фонд?

– Ні. В Україні є кілька інвестиційних фондів без вузької спеціалізації, ряд венчурних фондів, які спеціалізуються на стартапах. На наш погляд, цей ринок теж є перспективним, але менш передбачуваним в плані "екзитів" і ризиків.

Звичайно, потенційний прибуток венчурного фонду значно вищий, ніж в інвестиційного фонду, але прибуток і життєвий цикл інвестиційного фонду, на відміну від венчурного, простіше передбачити. І з усіх інвестиційних фондів, наш, який спеціалізується на IT-аутсорсингу, за нашими розрахунками, буде найбільш прибутковим, при цьому з найменшими ризиками.

З огляду на відсутність конкуренції на цьому ринку, мінімум ризиків, наш досвід і ефективний підхід у підвищенні прибутковості портфельних компаній, ми переконані в нашій ефективності, яку підтверджують реальні кейси.

– Які плани у компанії на цей рік і на наступний рік?

– У найближчі 12 місяців наш фонд планує увійти до капіталу до 5 українських аутсорсингових компаній і закрити до 10 кредитних угод.

– Яке майбутнє чекає компанії, інвесторів і в цілому IT-ринок? Що зміниться, а що залишиться незмінним?

– За нашими оцінками, IT-аутсорсинг буде залишатися однією з найбільш динамічних галузей в Україні. Великі аутсорсингові компанії продовжать збільшуватись шляхом придбання середніх компаній. Синергія полягає не тільки в тому, що велика аутсорсингова компанія відразу отримає злагоджену команду, але і в отриманні нової експертизи, яку зможе поширити на існуючих клієнтів, в доступі до нових індустрій і, звичайно ж, до нових клієнтів.

Ми очікуємо, що на інвестиційний ринок IT-аутсорсингу вийдуть зовнішні клієнти, які зацікавлені в придбанні аутсорсингових компаній для організації R&D офісів. Ми передрікаємо ще кілька IPO. У разі зростання компаній до розміру 10-15 тис. розробників, української індустрією можуть зацікавитися індійські аутсорсингові гіганти, такі як WIPRO (170 тис. розробників), Infosys (200 тис. розробників) і середні для індійських масштабів гравці.

Конкурентною перевагою українських аутсорсингових компаній є наші фахівці, що мають хорошу освіту, є креативними, здатні реалізовувати комплексні нестандартні проекти, близькі за менталітетом до замовників (враховуючи, що основні замовники – США, ЄС та Ізраїль). А також незначна часова різниця, яка дозволяє ефективніше працювати із замовниками.

Стосовно технологій – активно будуть розвиватися технології, пов'язані з блокчейном, такі мови програмування як Etherium Solidity, все що пов'язано зі штучним інтелектом – Machine Learning, Deep Learning, іншими словами – Data Science. Серед індустрій, на наш погляд, найбільш перспективними будуть біоінженерія, робототехніка, IoT.

Ще хочу додати про тенденції українського аутсорсингу: приємно помічати, що наші аутсорсери рухаються в бік трансформації в сервісні компанії, коли функції компанії не обмежуються реалізацією технічного завдання, отриманого від замовника або outstaffing-моделі, відповідно до якої компанія обмежується підбором розробників і наданням інфраструктури. А також надають повний спектр послуг замовникові: від аудиту, з подальшою пропозицією стосовно потенційних варіантів реалізації проекту, подальшого комплексного виконання, і до подальшої підтримки.

При такому підході інтелектуальний внесок і рівень доданої вартості, а значить і прибуток компанії - значно вищий.

Ми очікуємо, що з розвитком продуктового IT ринку активізується взаємодія між продуктовими компаніями і аутсорсинговими. Комусь аутсорсингові компанії будуть надавати послуги, для когось стануть R&D підрозділами.

У будь-якому випадку, ми прогнозуємо дуже цікаве і насичене зростання IT-аутсорсингової індустрії протягом найближчих десяти років. І звичайно ж, ми не готові втратити цей шанс.

Показати ще новини
Радіо NV
X