Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Держкомпанії можуть бути ефективними за певних умов – голова Аграрного фонду

17 березня 2017, 09:00
1313
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Керівник Аграрного фонду ділиться своїм досвідом підвищення ефективності роботи держпідприємства

Фото: agrofond.gov.ua

Андрій Радченко назвав рецепти, які допомогли підприємству стати успішним

Ті, хто каже, що в країні нічого не змінюється, насправді не мають рації. За даними Кабміну, минулого року прибуток держпідприємств досяг 50 млрд грн проти збитку в 38 млрд грн роком раніше. Це означає, що всього за рік держпідприємства перестали бути хронічно збитковими.

Аграрний фонд не став винятком. Ще недавно компанія була збитковою і навіть втрачала хоч трохи зароблені гроші на своїх рахунках через існування різних схем у проблемних банках. Але два роки тому на держпідприємство прийшов новий керівник і зміг створити умови, за яких компанія змогла повністю змінитися.

Втім, для багатьох держкомпаній такий поворот подій – недозволена розкіш. Більшість підприємств державної власності поділені за квотним принципом політичною елітою. Тут, як і раніше, процвітає корупція і злодійство.

Як розірвати це зачароване коло і зробити роботу підприємства більш ефективною. На ці питання НВ Бізнес відповідає голова Аграрного фонду Андрій Радченко.

– Розкажіть, будь ласка, про результати роботи вашої компанії за минулий рік.

– У минулому році нам вдалося перевиконати фінансовий план, який нам затвердило Міністерство аграрної політики. Дохід ПАТ Аграрний фонд склав 2,1 млрд грн, чистий прибуток – 48,7 млн грн. Це непогані результати, враховуючи, що у 2013 і 2014 роках у фонду були великі збитки. Зараз компанія прибуткова і нам вдається формувати резерви. За останні два роки ми сформували майже 1 млрд грн резервів. Це теж можна вважати частиною прибутку, який компанія заробила і залишила для своєї діяльності в обіговому капіталі.

– Є багато держпідприємств, які насправді збиткові, там процвітає корупція і зростає злодійство. Як ви вважаєте, чому так відбувається?

– На жаль, у нас, як і раніше, в державному секторі переважає квотний принцип, компанії політизовані, призначення політизовані. Замість того, щоб дати підприємству працювати, запросити нормальних менеджерів, залучити інвестиції, у нас все відбувається навпаки. Багато людей приходять на держпідприємство спочатку щось вкрасти. Придумати якусь схему. А от коли приходить команда, яка ламає корупційні схеми і запроваджує ринкову систему керівництва, тоді підприємство стає успішним і прибутковим.

– На що варто звернути увагу новому менеджеру в держкомпанії, щоб підприємство стало працювати ефективніше, показувало позитивні фінансові результати?

– Я назвав би три основних фактори: якісний менеджмент, підтримка акціонерів і наявність ресурсів. Але перш за все – люди. Потрібно спочатку побудувати команду, яка буде відповідати очікуванням і рухатися обраним курсом. Друге – це взаємодія та взаємозв'язок з органом управління, фактично з акціонером. І третя складова – наявність фінансування, ресурсу або можливості менеджерів ці ресурси знайти.

На прикладі Агрофонду, можу сказати, що за два роки роботи ми не взяли у держави жодної копійки і залишили в обігу в компанії майже мільярд гривень сформованих резервів. Один сезон ми відпрацювали з Укргазбанком, спочатку взявши кредит на 300 млн грн. Відпрацювали чесно, заплатили все вчасно. Гарна кредитна історія допомогла нам рухатися далі, залучати гроші, розвивати компанію. І на другий рік у нас з'явилася можливість залучити кредит вже на мільярд гривень.

– У нас часто кажуть, що приватні підприємства – більш ефективні, а в державних руках компанія не може бути успішною, принаймні, більша частина держкомпаній. А ви як вважаєте?

– Приклад роботи команди в Агрофонді якраз показує, що держава може бути ефективним управлінцем. Питання в тому – що роблять люди? Всім відомо, що Агрофонд внесений у список компаній, що підлягають приватизації. Але навіщо приватизувати інструмент, який був створений для проведення певної політики, якщо завтра доведеться створювати аналогічне підприємство?

Мені кажуть: ти – ефективний менеджер, але не вічний, після тебе може прийти такий, який знову буде заганяти компанію в збитки. Тобто немає впевненості, що нова команда не зламає вже закладені механізми і процеси. Якщо ми з цієї точки зору дивимося – так, у держави є ризик бути не ефективним власником.

– Які завдання ставить перед собою Агрофонд на 2017 рік?

– При підготовці документів для урядового комітету ми будемо робити пропозицію щодо збільшення фінансування. У фінансовому плані в нас стоїть можливість залучення додаткових ресурсів у розмірі півтора мільярда гривень. Ми хочемо випустити корпоративні облігації на цю суму. Нам потрібно більше обігового капіталу для того, щоб ми могли реалізувати наші виробничі плани.

Ми продовжуємо працювати з роздробом, входимо в торговельні мережі не тільки з нашим якірним продуктом – борошном, а на полиці стоять наші гречка і вівсяні пластівці. Ця мережа розширюється. У багатьох областях продукція торгової марки ПАТ Аграрний фонд вже є в лінійному роздробі і підписані контракти з багатьма дистриб'юторами. Ми плануємо збільшити присутність Аграрного фонду на ринку фасованої продукції в чотири рази – до 6 тис. тонн.

Також плануємо законтрактувати додаткові культури.

– Чи будуть експортуватися нові культури?

– Так, ми хочемо експортувати ячмінь і кукурудзу.

– Як загалом змінюється попит на сільгосппродукти? Які основні тенденції ви можете відзначити? Що йде, що стає менш рентабельно, що більш рентабельно?

– Рік на рік не доводиться. Не можна однозначно назвати тренд. Є погодні умови, є ринок. В кінці минулого тижня був анонсований світовий прогноз на урожай 2016-2017 року по кукурудзі. Очікується врожай на 9 млн тонн більший, ніж минулого року. Це означає, що, можливо, буде зниження ціни, відповідно – зниження рентабельності.

Витрати скрізь практично одні і ті ж. Зараз тільки починається посівна. А збирання врожаю буде з липня-серпня. Погодні умови по всьому світу передбачити складно. У нас буває таке, що за тиждень-два до збирання врожаю відбуваються якісь катаклізми.

Китай у цьому році може експортувати близько 3 млн тонн зернових, зокрема кукурудзи. Це теж може вплинути на ціну. Тому щодо рентабельності досить важко вгадати, з якої культури в цьому році буде більше маржа, а з якою менша. Допоки все йшло на зниження.

З перспективних ніш можу відзначити, що досить успішно в Україні розвивається соя. Дуже багато хто зараз на неї почали більше звертати уваги.