Чесно кажучи, два роки тому Україна була пріоритетом номер один для ЄС, а зараз ні – член Європарламенту

19 грудня 2016, 08:00
9435
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Член Європарламенту Іван Штефанець пояснює, чому Україна все ще цікава ЕС

Іван Штефанець, член Європейського парламенту, розповідає про важливість взаємовідносин між Україною та ЄС

З початку цього року Угода про асоціацію між Україною та ЄС запрацювало на повну силу. З цього моменту наша країни зняла практично всі обмеження для імпорту європейських товарів. Європа зробила це ще раніше.

Війна з Росією зробила Європейський Союз нашим основним торговельним партнером. Цим часто хизуються політики. І на папері це виглядає дуже гарно, а ось з точки зору реального бізнесу далеко не все так райдужно.

Підприємці стверджують, що європейський ринок далеко не такий відкритий, як вони очікували, а деякі взагалі не у захваті від того, що Європа відкрила двері для українських товарів.

Згідно нещодавнього дослідження Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, лише 28% опитаних підприємців вважають що угода з ЄС вплинула на них позитивно, 61% – не помітили різниці, 6% – скаржаться, що програли.

Що ж потрібно зробити для того, щоб змінити цю ситуацію? Для початку треба повністю гармонізувати стандарти українські порівняно з європейськими, для того щоб регуляторна база була ідентична, щоб не треба було робити багато домашньої роботи підприємствам, щоб перебудовувати свої виробництва для поставки товарів і послуг на ринки ЄС.

Та це лише з точки зору українців. А як цю ситуацію бачать у Європейському союзі? Про це певно знає член Європарламенту Іван Штефанець. В інтерв'ю НВ Бізнес він розповідає, чому в Європі ще не розчарувалися Україною, як провести ефективно й швидко реформи, та чим наша країна випередила ЕС.

Перше питання полягає у тому чи це правда, що проросійські сили у Франції, Італії, Болгарії, та антиєвропейські сили виграють, а ті, хто досі підтримували Україну втрачають свої позиції у ЄС?

– Так ви абсолютно маєте рацію. Ситуація з цього боку виглядає не дуже позитивно. Та я б не сказав, що ті, про кого ви говорите перемагають, вони просто нам загрожують. Загрожують європейській єдності.

Будь яке обмеження перешкоджає співпраці між Україною та ЄС

– Ці сили в деяких країнах мають більший вплив. Вони фокусуються на молоді, на соціальних мережах. Використовують дезінформацію, ведуть гібридну війну. І Європа має знайти відповідь на ці явища.

– І правильною відповіддю буде не антипропаганда, а надання інформації про реальний стан речей. І я вірю, що ми досягнемо у цьому успіху.

– Давайте поговоримо про економіку. Як ви вважаєте, наскільки мораторій на вивіз необробленої деревини, який запровадила Україна, позначиться на наших взаєминах з ЄС?

– Що ж, ми підтримуємо вільну торгівлю. Тому будь яке обмеження перешкоджає співпраці між Україною та ЄС. З цієї точки зору це не можна назвати позитивним рішенням. Але я зрозумію, якщо це запровадити на певний час. Такий собі протекціонізм. Але у довгостроковій перспективі найкращим рішення є вільна торгівля між ЄС та Україною. Адже Україна має на меті приєднатися до найбільшого в світі ринку – європейського. Я не думаю, що цей крок такий вже важливий. Але це сигнал, що Україна вирішила робити по-своєму. У короткостроковій перспективі ми це сприймаємо. Але в решті решт ми підтримуємо вільну торгівлю.

– У той самий час в Європі є дуже багато обмежень для наших компаній. Чому так відбувається?

– Це так. Але ми мусимо розуміти, що ми маємо використовувати європейські стандарти. Всі хто хоче потрапити на європейський ринок мусять відповідати європейським критеріям. Це реальність. І це є в Угоді про асоціацію.

Європа зі свого боку не усе робить правильно, можна було б зробити набагато більше

– Але чи не могла б Європа бути більш відкритою для нашої продукції?

– Можливо. Я не хочу сказати, що Європа зі свого боку робить усе правильно. Можна було б зробити набагато більше. Європа могла б бути більш відкритою адже Україна – це найважливіша країна для Європи, її найбільший сусід. Найважливіша країна з погляду зовнішньої політики. І наша взаємодія вкрай важлива. І не тільки для України, але й для Європи.

– Як змінилися погляди на Україну після того, як члени нашого парламенту опублікували свої електронні декларації?

– Я думаю, що для України це був дуже важливий крок уперед. Це був позитивний крок. І у Європі на це відреагували дуже й дуже позитивно. Звісно ж вони оприлюднили деяку суперечливу інформацію. Я це розумію. І різні люди сприймають це по-різному. Але дуже важливо розуміти, що в цілому це позитив. І це робить політичне життя більш прозорим. Зауважу, що така система існує не в кожній країні. І треба б було запровадити таке законодавство і у ЄС. Мушу визнати тут Україна нас випередила.

Для успішного проведення реформ, необхідно поєднання технократів і політиків

– В нашій країні виникли проблеми з технократами. Адже багато хто з них мусив залишити державні посади. Чи справедливо буде сказати, що технократи не спроможні проводити реформи у таких посткомуністичних країнах як Україна, або Румунія, де відбулися подібні події?

– Я думаю, що для успішного проведення реформ, які ми погоджуємося потрібні для Україні, необхідно поєднання технократів і політиків. Потрібна політична воля і політична влада, щоби провести реформи. Але потрібні й знання технократів. Їх навички. Потрібна правильне поєднання обох груп. Те що технократи йдуть з влади не є позитивним сигналом. Адже зараз у цей нестабільний час Україні потрібні їх знання. І політики мусять розуміти, що вони потребують допомоги таких людей, тих, хто працює у громадських організаціях.

– А наскільки велика підтримка України у Європарламенті сьогодні?

– Дуже велика підтримка. Але чесно кажучи, два роки тому Україна була пріоритетом номер один. А зараз вона номер чотири, або п'ять через те, що з'явилися інші проблеми. Такі як Сирія, міграція, Brexit. Зараз у ЄС є багато внутрішніх проблем. Але наша роль, роль європейсько-української делегації у парламенті – просувати Україну і всі питання, які необхідні для наших успішних взаємин у економічній, політичній сферах і в решті решт для правильного розвитку України.

Вибір редакції

Лонгріди

Сьогодні, 18:15

article_img
Як шведська поліція завойовувала довіру громадян
Події

Сьогодні, 20:45

article_img
Провісник Мережі. Як український кібернетик ледь не створив Інтернет
Інновації

Сьогодні, 20:00

article_img
Раптово. Технологія блокчейн виявилася вразливою для хакерів

Головне

Геополітика

Сьогодні, 15:40

article_img
Ми з вами! Головне із сильної промови Туска у Раді, виголошеної українською
Події

Сьогодні, 12:06

article_img
ГПУ проти НВ: учасники Медіаруху висловили обурення загрозою розкриття джерел видання
Бокс

Сьогодні, 15:09

article_img
Команда Усика запропонувала бій російському суперважковаговику