Бізнес більше не боїться захищатися від різного роду порушень держорганів – Шемета

6 квітня 2017, 19:00
1298
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Альгірдас Шемета розповідає про важливі зміни в Україні завдяки роботі Ради бізнес-омбудсмена

Альгірдас Шемета розповів, як робота Ради бізнес-омбудсмена в Україні змінює інвестиційний клімат

Вже два роки в Україні працює офіс, що розташований на Подолі у Києві, Ради бізнес-омбудсмена – спеціального представника з прав бізнесу. За цей час було розглянуто тисячі скарг та надана цілком реальна допомога підприємцям.

Втім, попри те, що ця структура дійсно допомогла сотням бізнесменів, десятки тисяч з них продовжують страждати від свавілля влади.

Сьогодні Рада бізнес-омбудсмена опублікував звіт про свою роботу за 2016 рік. НВ Бізнес вирішив розпитати Альгірдаса Шемету, бізнес-омбудсмена, про те, хто ж з державних органів залишався весь минулий рік лідером зі створення проблем для бізнесу.

– Як змінився за минулий рік бізнес-клімат в Україні?

– На мою думку, тенденція зміни бізнес-клімату рухається в кращий бік. Останнім часом було прийнято багато важливих рішень. Наприклад, зміни в Податковий кодекс були підготовлені на підставі наших системних рекомендацій щодо адміністрування податків. Ми стали менше отримувати скарг щодо відшкодування ПДВ. Днями було оголошено про запровадження єдиного реєстру для відшкодування ПДВ.

З іншого боку, бізнес став довіряти нашим діям і частіше звертатися до нас з різних питань, які їх хвилюють. Бізнес вже не боїться захищати свої права від різного роду порушень державними органами, місцевим самоврядуванням та державними підприємствами.

Ще б хотілося відзначити рівень співпраці з державними органами. Якщо спочатку вони були досить насторожені у стосунках з нами, то за 2016 рік з нами почали рахуватися. До кінця минулого року державні органи виконали 87% всіх наших рекомендацій – це дуже високий показник для України.

– Хто залишається лідером за кількістю скарг, на кого найбільше бізнес скаржиться за підсумками минулого року?

– Тут зміни невеликі. Як і раніше, на першому місці залишається Державна фіскальна служба. На неї припадає 55% всіх скарг, які надійшли до нас. При цьому ДФС добре виконує наші рекомендації. Є деякі зміни щодо інших структур. Наприклад, збільшилася кількість скарг на органи місцевого самоврядування, майже в 2,5 рази порівняно з 2015 роком. Це пов'язано з тим, що все більше повноважень переходить на рівень місцевого управління у зв'язку з децентралізацією. І не завжди ці повноваження використовуються в нормальному правовому порядку.

Як і в 2015 році, велика кількість скарг надходить на силові структури. І нас це дуже сильно насторожує. Я вважаю, що в цій сфері Україна повинна зробити великий крок вперед, щоб у бізнесу не було страху від можливого відкриття кримінальних проваджень. Це особливо стосується іноземних інвесторів, які не звикли, що заради будь-якої дрібниці відразу порушується кримінальне провадження, робляться обшуки, арешти майна.

Робота в цій сфері повинна значно посилитися. І в цьому зв'язку ми працюємо з урядом. Нещодавно прем'єр-міністр Володимир Гройсман організував зустріч з усіма керівниками силових структур, де ми обговорювали їхню позицію і важливість поліпшення інвестиційного клімату в Україні.

– Що може зробити держава для того, щоб істотно поліпшити бізнес-клімат в країні?

– Тут дуже важливо, щоб ті позитивні зміни, які були прийняті наприкінці минулого року з адміністрування податків, правильно імплементувалися. Ми ретельно стежимо за підготовкою документів щодо імплементації, даємо свої зауваження стосовно цих документів. І якщо імплементація буде ефективною, можна очікувати поліпшення бізнес-клімату в Україні.

Що стосується силових структур, тут ми теж проводимо велику роботу. Підготували зміни до Кримінально-процесуального кодексу, які зробили б процедури, що використовуються силовими структурами, набагато прозорішим, а також посилили б можливості бізнесменів захистити себе.

Ми також пропонуємо відеофіксацію всіх слідчих дій, щоб було ясно, хто правий, хто не правий, коли справа перейде до суду. І сподіваємося, що ці зміни, запропоновані нами, будуть підтримані урядом і потім, і у Верховній Раді.

Також дуже важливо, щоб якомога швидше була імплементована реформа, пов'язана з державною службою. Ця реформа відбувається, їй приділяється велика увага з боку міжнародних організацій, з боку ЄС. І якщо ця реформа буде правильно впроваджена, вона повинна привести до зміни культури взаємин між державними органами і бізнесом. Ми досі часто стикаємося з тим, що представники державних органів відчувають себе начальниками бізнесу, а не служать, як це має бути, якщо все побудовано правильно.

Ще один важливий момент – це реформа судової системи. Тут теж відбуваються великі зміни. Якщо ці зміни призведуть до ефективної роботи спочатку вищих судових органів, Верховного суду, а потім нижніх ступенів судової системи, то це теж може призвести до позитивних змін.

– А як ви оцінюєте процес зміни, набору нових людей в податкову, прокуратуру, суди? Тому що багато хто скаржиться, що конкурси чисто номінальні. Людей розподіляють за квотами, не вибирають професіоналів, які дійсно хотіли б боротися з корупцією і змінювати систему.

– Ми не беремо участь у цьому процесі. Але наскільки я знаю, набір кадрів в судову систему відбувається під пильною увагою міжнародних експертів, які безпосередньо беруть участь у цьому процесі. Тому є надія, що судді, які займатимуть ці посади, будуть відповідати критеріям. Що стосується інших структур, то Міністерство фінансів днями оголосило про реформу ДФС. Це допоможе створити сервісні служби, які пропонують послуги бізнесу з різних питань. Звичайно, кадрове питання дуже важливе. І тут процес тільки починається. Ми побачимо, як він буде відбуватися, як ці кадрові зміни вплинуть на взаємини ДФС з бізнесом.

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 11:39

article_img
Джокер, офіцерська кісточка та інші офіційні особи. Краще за тиждень за версією головного редактора NV.ua
Політика

Сьогодні, 11:42

article_img
Ізоляція російського інтернету і Мосійчук, готовий до самоспалення
Політика

Сьогодні, 13:24

article_img
Королі готівки. Хто з ключових кандидатів у президенти має найбільше грошей "на руках"

Головне

Країни

Вчора, 22:23

article_img
У США через слизьку дорогу зіткнулися 47 автомобілів, є потерпілі
Євробачення

Сьогодні, 09:20

article_img
KAZKA в зоні ризику. Відео всіх виступів і думки журі у другому півфіналі нацвідбору на Євробачення 2019
Політика

Сьогодні, 11:42

article_img
Ізоляція російського інтернету і Мосійчук, готовий до самоспалення