Безробіття не буде, будуть нові професії, – топ-менеджер інжинірингової компанії розповів про наслідки автоматизації

17 листопада 2017, 08:00
Відповідно до опублікованого цього року дослідження Оксфордського університету, вже через якихось 15-20 років автоматизація та роботизація критично знизять потребу в людській праці

За прогнозами, від 30% до 50% робочих місць в цей період можуть бути замінені роботами.

За дослідженням, протягом наступних 20 років в США кожне друге робоче місце буде автоматизоване – 47% працівників замінять машини. У Китаї – 77%.

Відео дня

Австралійська група із захисту прав молоді (FYA) попереджає, що близько 70% молодих людей в Австралії зараз задіяні саме в тих професіях, вплив автоматизації на які буде "радикальним". Тобто, по суті, через двадцять років їхні знання та професійні навички стануть вже нікому не потрібними – ті ж функції за них будуть виконувати комп'ютери. З єдиною різницею – роботодавцю не треба буде платити машинам зарплатню, а з неї – податки державі.

Чи справді на світ чекає такий сценарій, і чи призведе він до катастрофічного безробіття, НВ Бізнес запитав у Олександра Прищепи, заступника директора однієї з найбільших українських компаній, що займаються автоматизацією, – С-Інжиніринг.

- Як автоматизація та роботизація змінять світову економіку найближчим часом?

- Автоматизація, як, втім, і роботизація, змінюють структуру світової економіки, але не за рахунок зниження витрат на працю, а за рахунок підвищення ефективності виробництва, кількості та якості продукції, що випускається. При цьому, потреба у висококваліфікованих фахівцях росте з кожним днем. Люди потрібні як для того, щоб розробляти і впроваджувати технології, так і для того, щоб обслуговувати їх в подальшому. Таких фахівців сьогодні не вистачає в усьому світі, не тільки в Україні. Фахівці інженерних професій дуже затребувані. Також є величезна потреба в кваліфікованих монтажниках, налаштувальниках, – тих, хто реалізує розроблену систему на об'єкті. Незважаючи на те, що сьогодні попит на такі роботи зростає, ці спеціальності не користуються популярністю серед молодих людей. Тому багато компаній, у тому числі й наша, відбирають талановитих молодих фахівців ще з лав студентів, потім вкладають часові та фінансові ресурси в їхній професійний розвиток.

- Для чого потрібна автоматизація?

- Неможливо в голові обробляти багаторівневі масиви інформації й керувати складними процесами вручну. За рахунок усунення людського фактора підвищується ефективність, продуктивність, а також виключається можливість виникнення аварійних ситуацій. Застосовувати автоматизацію можливо у всіх галузях економіки. Наприклад, ЖКГ: автоматизація вуличного освітлення призведе до скорочення енергоспоживання, підвищення ефективності обслуговування і ремонту, адже система буде точно знати, у який момент потрібно подати освітлення, залежно від щоденної зміни світлового дня. В аграрному секторі – це автоматизація процесу транспортування та зберігання зерна, що, у свою чергу, зробить продукцію більш конкурентоспроможною не тільки на внутрішньому ринку, але й на зовнішньому.

- Як може бути вирішена проблема безробіття у випадку скорочення значної кількості персоналу через автоматизацію? Чи вирішить цю проблему обов'язковий постійний дохід?

- На мою думку, обов'язковий постійний дохід – це утопія. За часів першої та другої технічних революцій люди також побоювалися, що створення машин призведе до глобального безробіття. Цього не сталося. З'явився попит на нові професії, це дозволило продовжити прогрес і забезпечити зайнятість у нових сферах. Даний досвід можна застосувати і до автоматизації. Світ не стоїть на місці, з'являються нові професії, і той, хто хоче працювати і розвиватися, знайде своє місце.

- Який стан справ з інноваціями в Україні?

- Все нові інвестиційні проекти в Україні створюються на сучасному рівні, тобто з урахуванням нових технологій. Коли ринок розвивається, з'являється конкуренція, виграти в якій можна тільки за рахунок конкурентних переваг. Тут і приходять на допомогу технології, які значно підвищують ефективність реалізації проектів. Використовувати ручну працю там, де весь світ використовує контролери – неефективно як технічно, так і комерційно. Якщо ми звернемося до звичайного життя, то у кожного з нас є вже сформовані запити на автоматизацію процесів покупок, записи до поліклініки, спілкування з органами влади, замовлення послуг. Тут автоматизація межує з IT-сферою. У недалекому майбутньому, думаю, ця межа зникне зовсім.

- Як ви оцінюєте український ринок послуг з автоматизації?

- На сьогодні в Україні існує кілька великих компаній, які мають навички, досвід, персонал для виконання великих інвестиційних проектів в сфері автоматизації. Ми – одна з них. Сам же ринок сьогодні не є повністю цивілізованим. Головним фактором у прийнятті рішення для замовника, як і раніше, залишається низька ціна, а не якість системи, яку він в результаті отримає. Деякі розробники це знають і економлять на якості. У цьому сенсі є куди розвиватися в обидва боки – як розробнику, так і інвестору. Скупий платить двічі, а той, хто не оцінює очевидну перспективу, можливо й більше.

- Ну добре, припустимо, я власник бізнесу. Навіщо мені в принципі замислюватися про автоматизацію?

- Автоматизація виробництва – це, по-перше, збільшення продуктивності, по-друге, поліпшення якості продукції, що випускається. По-третє, це зниження енерговитрат, що є чималими витратами. Наведу приклад. Ми розробили систему SENUMAC для контролю транспортування сипучих матеріалів. Зараз система застосовується в українських портах і на елеваторах. За рахунок використання алгоритмів і математичних методів, ми отримуємо збільшення продуктивності елеватора на 10,1%, зниження енергоспоживання на 11%, повну відсутність аварійних ситуацій завалу норій, викликаних людським фактором. Оператор фізично не в змозі точно контролювати складний процес навантаження, який залежить від багатьох чинників. Якщо порахувати економічний ефект, виходить, що можна збільшити продуктивність комплексу переробки на 10%, скоротивши при цьому енергоспоживання. Для будь-якого господаря це – пристойні кошти, які можуть в принципі змінити економіку проекту.

У прогресі автоматизації не треба намагатися розглядати ризики, зайві витрати і загрозу безробіття. Давайте краще побачимо поліпшення якості і зниження цін на продукцію, а також необхідність підвищення кваліфікації працівників.

- Які галузі в Україні є найменш автоматизованими?

- Думаю, енергосистема. Зараз проводиться робота над концепцією розумної енергосистеми в масштабах країни. Але це питання перспективи. Важливо, що є розуміння необхідності впровадження концепції на державному рівні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X