"10 років тому в моєму житті були лише робота і сім'я": гендиректор Lenovo Ukraine про принципи, які допомагають стати успішним

13 лютого 2018, 09:04

Генеральний директор Lenovo в Україні Тарас Джамалов ділиться своїми порадами, а також розповідає про останні книги та фільми, які його вразили, в рамках спецпроекту НВ Бізнес #ДелимсясНВ.

1. Які три поради ви дали б собі 10 років тому?

10 років тому – це початок 2008 року. Рік великих очікувань від ринку споживчої електроніки. В Україні більшість категорій (ноутбуки, смартфони тощо) зростають темпами, вражаючими і локальні, і міжнародні компанії. Десятки, навіть сотні відсотків на рік. Але попереду жовтень 2008 року – місяць, який змусить слово "криза" з новою силою увійти в нашу повсякденну мову. Які поради я хотів би почути за 9 місяців до початку кризи від себе теперішнього?

Відео дня

  • Пам'ятай і добре обміркуй мудрість "І це пройде". Цю фразу можна і треба перенести в бізнес відразу безліччю різних закликів до дій: в період стрімкого зростання не забувай думати про ефективність; є "зайвий прибуток" – створюй резерви, які можна буде використовувати в майбутньому.
  • Криза – це одночасно і "небезпека", і "можливість". Популярна інтерпретація китайського слова "криза" як складне слово з ієрогліфів "небезпека" і "можливість" (з яким не згодні деякі лінгвісти) – важливий і мотивуючий орієнтир, що дозволяє не зациклюватися тільки на вирішенні проблем, а й стимулює шукати можливості для зростання бізнесу, що виникають. Я усвідомив це у 2009 році, що дозволило в складних економічних умовах істотно наростити частку ринку і швидко відновити прибутковість (мова про зростання бізнесу персональних комп'ютерів дистриб'юторської компанії, в якій я тоді працював). Зрозумій я цю істину шістьма місяцями раніше – результати були б ще кращими.
  • Знайди для себе більше інтересів в житті, ніж тільки сім'я і робота. Введи в своє життя спорт. Будь-який і терміново. 10 років тому в моєму житті були лише робота і сім'я: ніяких серйозних занять і захоплень. При виникненні будь-яких проблем на роботі або в родині це миттєво справляло значний негативний вплив на мій настрій, тому що не було чогось, чим можна було це компенсувати, або на що можна було б відволіктися. Спорт важливий у будь-якому віці для збереження гарного самопочуття і здоров'я. Але він не менш важливий і для роботи: він дозволяє виховувати або підтримувати самодисципліну і самомотивацію.

2. Кого ви вважаєте успішним бізнесменом (в Україні або в світі) і чому у нього варто повчитися?

Книга Рікардо Семлера / © Amazon India

Рікардо Семлер. Бразильський бізнесмен. Можна дуже багато розповідати про його бізнес-успіхи: про період, коли компанія під його управлінням показувала більш ніж двократне зростання обороту багато років поспіль, про те, що за 20 років компанія виросла більш ніж в 50 разів не тільки за обсягом бізнесу, а й за капіталізацією та іншим параметрам. Але для мене його найважливіший успіх полягає не в тому, чого він домігся, а в тому, як. Його ідеали і філософія ведення бізнесу унікальні, його підходи до HR політики шокують, але викликають захоплення. Той випадок, коли з упевненістю можна сказати "ми бачили зразкову компанію 21 століття, яка веде свою діяльність в 20 столітті".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

3. Яким має бути співробітник, щоб через рік після його найму ви сказали, що зробили правильний вибір?

Щоб не шкодувати про зроблений вибір, співробітник має своєю працею забезпечувати прогнозовані результати. Але це базовий чинник – не той, який говорить "це хороший співробітник", а той, який дозволяє не ставити під сумнів сам факт доцільності його (її) роботи. Щоб сказати "це був правильний вибір", співробітник повинен показати себе як критично мисляча людина, яка повністю і щиро розділяє ідеали та цілі компанії. Якщо ви вирішили змінити індустрію, то важливо, щоб ваша команда щиро хотіла того ж.

4. Назвіть кілька останніх книг і фільмів, які вас вразили. Чим вони вам сподобалися?

Останнім часом я дивлюся не так багато фільмів і багато з них через місяці або роки після прокату, тому мої "останні" фільми охоплять багато років.

Кадр з фільму Прибуття / © FilmNation Entertainment

Прибуття. У фільмі добре показані дві цікаві думки. По-перше, одна з основних людських рис – реакція на все нове і невідоме – агресія. Це справедливо і до появи нових, невідомих нам, живих істот (як показано в фільмі) і, наприклад, до нових революційних технологій та ідей, які спочатку часто приймаються вороже. Друга цікава думка – "мова трансформує свідомість". У фільмі це показано як передачу здатності людям керувати часом за допомогою зміни своєї мови і свідомості. У житті це можна висловити фразою "хочеш змінити себе – зміни своє мислення".

Еверест. Гарна екранізація відомих подій. Наочна ілюстрація того, що може статися, якщо не слідувати критичним пунктам заздалегідь складеного плану. Перебуваючи в базовому таборі Евересту у травні 2017, я обговорював цю подію з місцевими шерпами. Ми зійшлися на тому, що критичної помилкою було відступити від плану і не почати спуск в строго обумовлений час (навіть не дійшовши до вершини).

Кадр з фільму Таємне життя Уолтера Мітті / © Samuel Goldwyn Films

Таємне життя Уолтера Мітті. Весела комедія, що показує, як може змінитися життя простої людини, почни вона (сама або під тиском обставин) активно діяти.

© sdelay_segodnya via Instagram

Відзначу дві книги: Функциональная анатомия нервной системы Дубинін В.А. і Мислення швидке і повільне (Thinking, Fast and Slow) Даніель Канеман. Для мене ці книги разом з лекціями та статтями авторів стали дверима в невідомий раніше світ роботи людського мозку, полегшили розуміння того, як ми думаємо і чому, як і які рішення приймаємо, чому математично і логічно вивірені стратегії можуть не спрацювати при залученні в них людей.

5. Як правильно дотримуватися work-life балансу, щоб не втомлюватися і бути ефективним?

Для себе знайшов таку формулу work-life балансу: завжди і цілком знаходитися саме в тому місці (і в тій ситуації), в якому ти зараз знаходишся. Якщо зараз робочий день і я на роботі – займаюся роботою, а не думаю про майбутню відпустку, домашні справи або вибори в Північній Кореї (жарт, звичайно). Якщо я проводжу час зі своїм сином, то я граю або роблю щось разом з ним, а не гортаю пошту на телефоні, поки він грає поруч. Намагаюся проживати кожен момент свого життя, отримуючи від нього максимум, в залежності від того де, з ким і з якою метою перебуваю.

Такий підхід буквально змушує прийти до work-life балансу. Адже, якщо ви цілком віддаєтеся роботі, ви швидко усвідомлюєте, що після 4-5 годин зосередженої роботи, ефективність падає до неприйнятного рівня, і треба переключатися на щось інше. Якщо ви граєте з дитиною (а не гортаєте соціальні мережі, поки дитина грає у вашій присутності) – ви швидко зрозумієте, що і вам, і їй вистачає години (наприклад) в день, і можна переключитися на своє хобі та інше.

Іншими словами, ефективність і відсутність втоми – в концентрації потрібних зусиль в правильному місці в правильний момент.

Тарас Джамалов в базовому таборі Евересту

6. Де шукати натхнення?

Для мене відповідь на питання "де шукати натхнення" дуже проста та очевидна. В небі та в горах.

  • Більше порад від підприємців і топ-менеджерів: тут.

Запрошуємо взяти участь у спецпроекті #ДелимсясНВ топ-менеджерів українських компаній і власників середнього/великого бізнесу. Якщо ви готові відповісти на наші запитання – пишіть нам на bewithnv@nv.ua

Показати ще новини
Радіо NV
X