Біткоін – це пузир, – глава великої української інвестгрупи

23 січня 2018, 18:15

Керуючий директор інвестиційної групи Універ Олексій Сухоруков розповів про те, як можна придбати біткоін в Україні та за кордоном і чи можна його купити за гривню.

Цінові коливання першої і найпопулярнішої в світі криптовалюти – Bitcoin (біткоін) – чи не найбільш обговорювана тема в бізнесі і суспільстві.

Однак, функціонування криптовалют в Україні можна описати так: ніяких гарантій від держави, все на свій страх і ризик. Поки в Японії біткоіни та іншу криптовалюту вважають платіжним засобом, то в НБУ попереджають українців про ризики шахрайства.

Відео дня

При цьому депутати українського парламенту активно пропонують легалізувати криптовалюту. Так, восени минулого року до Верховної Ради подали два відповідні законопроекти.

Але не всі з цим згодні. Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку відмовилася підтримати ці законопроекти в тому вигляді, в якому вони були подані.

У той же час, аналітики банку Citigroup оцінюють розмір українського ринку біткоінів в $2,5 млрд.

Керуючий директор інвестиційної групи Універ Олексій Сухоруков розповів НВ Бізнес про те, як українці можуть інвестувати в біткоін, які при цьому виникають ризики і чому біткоін – це пузир.

– Наскільки в Україні легко займатися інвестиціями в біткоін?

– Для фізичних осіб це нескладно. Є багато інфраструктурних організацій, які надають можливість поміняти гривню цілком офіційно, навіть по безналу поміняти на будь-яку криптовалюту. У тому числі є обмінники, які змінюють одну криптовалюту на іншу.

– Як обмінники виглядають і де вони знаходяться? Як відбувається обмін?

– Це організації, компанії, які цим займаються, також це можуть бути приватні підприємці або взагалі фізособа без установи якихось юрисдикцій.

Ні біткоіни, ні будь-які інші криптоактиви валютою не є

Насправді зараз це все не регулюється, і кожен може на свій страх і ризик займатися підприємницькою діяльністю.

По суті, це обмін однієї готівкової валюти на іншу готівкову валюту.

– А ліцензія для того, щоб займатися валютними операціями, хіба не потрібна?

– Не дивлячись на те, що в назві цього інструменту є слово "валюта", вона досить умовна. Криптовалюта – це звичний термін, який зрозумілий обивателю.

З точки зору закону, з точки зору юрисдикції ні біткоіни, ні будь-які інші криптоактиви валютою не є. Вони не є валютною цінністю.

Крім того, криптовалюта погано вписується в нашу юрисдикцію. Але тим не менш, це актив, який можна легко передати від однієї фізособи іншій.

– Де знаходяться ці організації і як відбувається обмін криптовалют?

– Я не користувався послугами таких організацій. Але я знаю особисто людей, які цим займаються всерйоз і, я сподіваюся, надовго.

– Як ще можна обміняти гривні на біткоіни і назад?

– Точно так само, як і в інших країнах. В Україні це не заборонено для фізосіб, але юрособи цим займатися не сильно можуть. Причиною є те, що це складно пояснити з точки зору податкової, що це таке. В українському законодавстві відповіді на це немає.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Перший ризик, який впадає в очі, – це те, що даний інструмент дуже сильно змінюється в ціні

Є країни, в яких це не викликає проблем. Крім того, можна створити фонд, який інвестує в криптовалюту. Наприклад, фонд випускає цінні папери, і ці цінні папери вже можна купувати будь-якій юрособі і в Україні, і в Європі, і в США, де завгодно.

– Чи можна за допомогою моєї кредитної картки інвестувати в біткоіни через комп'ютер? Як це робиться?

– Ви відкриваєте рахунок в іноземного брокера, прямо або через посередника, і виводите по електронній ліцензії валюту за кордон на рахунок цього брокера. І з рахунку цього брокера вже купуєте фонд, в активах якого лежить криптовалюта.

Для купівлі біткоіну існують так звані криптобіржі, яких досить багато в світі. Ви можете як фізособа відкрити там рахунок.

– Розраховуватися гривнею можна?

– Гривню вони навряд чи візьмуть за кордоном, але в Україні можуть. Найбільші закордонні криптобіржі, швидше за все, зажадають від вас юані або вони, або долари, в кращому випадку - євро.

Мій знайомий купував криптовалюту у Приватбанку. Цей банк за своїм курсом переводить гривню при купівлі криптовалюти у долар?

– Звичайно. Він оплатив все ж таки в доларах із гривневої картки.

– Чому цей інструмент вважається ризиковим? Чого боятися?

– Ризиків існує багато. Перший ризик, який впадає в очі, – це те, що даний інструмент дуже змінюється в ціні. Сьогодні біткоін коштує 14, завтра він вже коштує 12 або навпаки. Рух в будь-яку сторону пов'язаний з ризиками, залежно від того, яка у вас позиція. Якщо у вас позиція "довга", то вам вигідне зростання, а якщо у вас позиція "коротка", то вам невигідне падіння.

Адже люди купують якусь криптовалюту в очікуванні того, що вона виросте. Але якщо вона падає, вони втрачають гроші. Це, напевно, найбільший ризик, тому що волатильність цього інструменту найбільша, напевно, серед усього, що можна сьогодні зустріти на даному ринку.

Якщо ви вірите, що біткоін буде коштувати $100 тисяч, – чекайте

Зазначу, що 10% – це навіть не волатильність, це нормальне явище. Але якщо ви по мінус 10% втрачаєте 7 днів поспіль, то у вас майже нічого не залишиться.

Ціна може дуже різко падати. В першу чергу є люди, які вірять, що біткоін буде коштувати $100 тис., але є люди, які кажуть, що, може і буде стільки ж коштувати, але потім може дуже швидко подешевшати. І це, швидше за все, правда. Тому що купівельна спроможність криптовалюти визначається виключно кількістю бажаючих її купити.

– А це хіба не основна ознака фінансової піраміди?

– Пузиря. Я б відрізняв пузир від піраміди. Пузир – це необов'язково щось злочинне. У Голландії свого часу був пузир тюльпанів, був пузир нерухомості, був пузир доткомів. Дотком-компанії необов'язково були шахраї. Напевно серед них такі теж зустрічалися, але ціни росли не тільки на пустушки, а й на все, що пов'язано було з інтернетом, з web-технологіями. Ось це був пузир.

Я не можу сказати, що пузир і піраміда – це одне і те ж. Піраміда – коли люди продають щось в надії, що нові гроші приведуть до зростання ціни, і вони розрахуються з попередніми вкладниками, будемо так їх називати, грошима, які приходять від нових вкладників.

– Чому біткоін – це пузир?

– Пузир тому, що є ажіотаж. В останній рік люди дуже багато часу витрачають на обговорення того, що біткоін виріс або впав, розділився на якісь окремі складові або якісь інші з ним відбуваються метаморфози.

У зв'язку з 10-кратним збільшенням за рік, багато вкладають просто про всяк випадок – раптом ще виросте

Люди дуже багато витрачають на це часу, приділяють увагу. І це підвищує важливість біткоіну. Людей заманює те, що ще рік тому це коштувало тисячу доларів, а сьогодні він коштує $10 тис. У зв'язку з 10-кратним збільшенням за рік, багато вкладають просто про всяк випадок – раптом ще виросте. Вкладають гроші не останні, якими вони можуть ризикувати.

– Які ризики з боку законодавства або від силовиків?

– Такі ризики є з криптоактивами. В Україні вони, напевно, особливо великі. За кордоном, але не у всіх країнах, є фонди. Вони офіційно зареєстровані в місцевій комісії з цінних паперів і можуть купувати криптоактиви, і у них не буде ніяких неприємностей. На жаль, в Україні це поки неможливо.

По-перше, у нас не зовсім правова держава, по-друге, юрисдикція, м'яко кажучи, недосконала. Законодавство не пояснює можливості інвестування в ці активи з точки зору кваліфікації, що це таке.

– Наскільки високий ризик з низькою ліквідністю біткоіну?

– Ліквідність, насправді, досить висока. Ми зараз знаходимося в тій фазі розвитку ринку, коли до цих інструментів прикуто дуже багато інтересу.

– Які ознаки того, що час вже з біткоінів виходити?

– Все залежить від того, як довго ви збиралися в ньому перебувати. Якщо ви вірите, що біткоін буде коштувати $100 тис., – чекайте. Якщо ви хотіли заробити на зростанні 10, 20, 30%, тоді дочекайтеся цього зростання і виходьте. Це залежить від підходу до вашої оцінки ризиків і до вашої оцінки перспектив.

Втім, я не думаю, що у кожну криптовалюту можна визначити по якимсь формальним ознакам, після яких потрібно бігти.

– Чому з біткоіном така невизначеність?

– Невизначеність з криптовалютою в першу чергу залежить від того, що незрозуміло, що за цими активами стоїть. Ні у кого немає ніяких зобов'язань цей актив викуповувати, як наприклад, є з облігаціями, де емімітент зобов'язується погасити ці облігації через якусь кількість років. З криптоактивами нічого такого немає.

З іншого боку, там немає і якихось речей, які схожі на акції. Ніхто не платить дивіденди, немає ніяких прав акціонерів.

Якщо ви по мінус 10% втрачаєте 7 днів поспіль, то у вас майже нічого не залишиться

При цьому, є деякі ознаки, за якими можна прирівняти криптовалюту до засобів платежу. З тим же біткоіном зараз зростає вартість транзакцій. Однак, може бути таке, що в якийсь момент, якщо нічого не зміниться, може виявитися, що використовувати біткоін для платежу менше ніж, наприклад, Х-суму біткоінів, буде невигідно через дорогу транзакцію. Все залежить від того, чи буде у тій чи іншій криптовалюті виконуватися та функція, яка декларується.

Ось недавно Eastman Kodak заявив про те, що вони збираються випускати власну криптовалюту, яка буде використовуватися в рамках їх системи контролю продажу та використання авторських прав на фотографії. Це дуже хороша ідея, але все залежить від того, як сильно вона буде розвиватися. Наскільки активно люди повірять в цю систему і чи будуть вони використовувати дійсно цю криптовалюту. Залежно від того, які споживчі властивості у цієї криптовалюти будуть, так і будуть ставитися інвестори до того, потрібно купити чи потрібно продати.

Показати ще новини
Радіо НВ
X