Від швидкої допомоги – до миттєвої

11 січня 2017, 12:47
1389
Спецпроект
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Від швидкої допомоги – до миттєвої  - фото
Галузь охорони здоров’я, як і інші сфери людської життєдіяльності, зазнає зростаючого впливу інформаційно-комунікаційних технологій

Уже зараз медичні заклади можуть віддалено відстежувати стан пацієнтів і надавати необхідні рекомендації. А з розвитком п’ятого покоління стільникового зв’язку (5G) реальністю стануть навіть дистанційні хірургічні втручання.

Електронна турбота

Співпраця уряду Хорватії та шведської компанії Ericsson переконливо свідчить, що сучасні інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) можуть докорінно змінити галузь охорони здоров’я. Скандинавський телеком-виробник збудував платформу Healthcare Networking Information System, яка об’єднала 2,4 тис. медичних осередків по всій країні. Модернізована медична інфраструктура забезпечила електронну звітність і бронювання візитів, оновлення записів про пацієнтів, оцифровку рецептів і направлень. Усі ці електронні документи за необхідності можуть відправлятися в аптеки, лікарні чи лабораторії, тож зникає потреба у їх роздруківці.

Виявилося, що оновлення хорватської системи охорони здоров’я може дати цілком відчутний економічний ефект. Наприклад, споживання паперу медичними закладами може скоротитися на 50%. За одне відвідування лікаря пацієнти в середньому долають по 10 км, щоб дістатися до лікарні, а потім таку ж відстань, щоб повернутися додому. Зменшуючи кількість відвідувань пацієнтів на 50%, два сервіси – електронних направлень і електронних рецептів – разом мають потенціал знизити викиди вуглекислого газу в повітря на 15 тис. т щороку. До модернізації ці два напрямки, навпаки, збільшували викиди СО2 на 330 т. За підрахунками, впровадження цих систем заощадить державній скарбниці приблизно $12 млн.

Інтернет медичних датчиків

У найближчому майбутньому в світі очікується бурхливий розвиток стільникових мереж наступного – п’ятого покоління. Інтернет речей (Internet of Things, ІоТ) стане основою для розгортання безлічі розумних датчиків, у тому числі в галузі охорони здоров’я.

На думку Даррела Веста, вченого з американського Інституту Брукінгза, майбутні технології допоможуть людям отримати якісніші медичні послуги за рахунок поліпшення візуалізації, діагностування та терапії. "Світ 5G дозволить нам увійти в еру, коли послуги охорони здоров’я в режимі реального часу стануть нормою, а не винятком", - переконаний Вест.

За його словами, об’єднані в єдину високошвидкісну мережу медичні датчики та сенсори дозволять досягнути такого рівня телемедицини, який зараз навіть важко уявити. Однією з переваг цифрової медицини є можливість обміну інформацією не залежно від географії. Наприклад, лікар може миттєво переслати зображення чи аналізи своєму колезі в іншу частину країни чи світу, а потім отримати у відповідь фахову думку. Американський вчений вважає, що такі можливості дадуть змогу подолати нерівність у доступі до медичних послуг, яка залежить від географії, доходу чи статусу. Пацієнтам, навіть із віддалених сільських місцевостей, не потрібно буде приїжджати до медичних установ – завдяки 5G та "інтернету медичних речей" вони отримають найсучаснішу експертизу та обслуговування безпосередньо у місці проживання.

Гра на випередження

Діагностика з очікуваним розвитком ІКТ отримає широкі можливості для раннього розпізнавання різних захворювань і відстеження стану пацієнтів. При таких хворобах, як серцево-судинні недуги, діабет, рак віддалені пристрої зможуть моніторити життєво важливі показники (наприклад, рівень глюкози) на постійній основі, та заздалегідь виявляти небезпечні тенденції. Замість того, щоб чекати видимих проявів, коли вже може бути запізно, системи оповіщення допоможуть лікарям виявити проблеми та надати пацієнтам проактивну допомогу.

Співпраця уряду Хорватії та шведської компанії Ericsson переконливо свідчить, що сучасні інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) можуть докорінно змінити галузь охорони здоров'я.

Така можливість особливо корисна для людей похилого віку, яким набагато важче прийти до лікаря, ніж представникам молодших поколінь. Якщо діагноз встановити не важко, то такі пацієнти змогли би отримати необхідну допомогу через відеоконференц-зв’язок і телемедицину.

Подібну систему – Citizen Telecare Service System (CTSS) – вже запровадив уряд Тайваню, поставивши собі за мету подолати географічні обмеження та перерозподілити медичні ресурси для того, щоб надати літнім громадянам необхідну турботу. CTSS прагне об’єднати всі доступні технології, які дозволяють безперервно відстежувати стан пацієнтів, попереджати на ранніх стадіях про аномальні процеси в організмі хворих. Система в режимі реального часу аналізує метаболічні процеси та видає рекомендації, як найкраще дотримуватися здорового способу життя.

Розумні датчики допомагають стежити і за здоров’ям дітей. Вже зараз існує одяг із сенсорами дихання, який моніторить положення тіла дитини, її активність, температуру шкіри. Смарт-підгузники самі можуть повідомити, коли їх час поміняти. Дані транслюються безпосередньо на iOS- і Android-пристрої батьків. За даними Інституту Брукінгза, подібні пілотні проекти вже проводилися в Сполучених Штатах Америки та у Великій Британії.

Хмари для здоров'я

Окрім високошвидкісної бездротової мережі, яка об’єднає мільярди датчиків, для лікарів стануть у нагоді хмарні технології та великі дані (Big Data). Кожен людський організм унікальний і не завжди один і той самий спосіб лікування підходить навіть у випадку однакового діагнозу. В недалекому майбутньому весь безперервний потік даних лікарі зможуть не тільки оперативно відстежувати, але й обробляти і зберігати у хмарних сховищах. Звідки ці дані за потреби зможуть отримати медичні представники з будь-якого куточка світу.

Big Data, а також здатність штучного інтелекту до навчання, дозволить краще структурувати дані. "Це забезпечить далекосяжні наслідки для галузі охорони здоров’я", - переконаний Боб Роджерс, керівник напрямку великих даних у Intel.

Віддалений скальпель

П’яте покоління стільникового зв’язку характеризуватиметься наднизькою затримкою при передачі сигналу. Це дуже важливо для багатьох галузей, де необхідна миттєва реакція. І дистанційна хірургія є однією з таких галузей. Після розгортання 5G дистанційні операції стануть звичним явищем. Лікарі з віддалених місцевостей або не дуже густонаселених міст зможуть в режимі реального часу взаємодіяти зі своїми колегами з великих медичних центрів

Вивченням можливостей новітніх мереж 5G в медицині під час спільних пілотних проектів у Тосканській долині, Італія, вже сьогодні зайнялись компанії Imaginalis та El.En у співпраці зі світовим телеком-вендором Ericsson.

Зокрема, завдяки значному збільшенню швидкості передачі даних у мобільній мережі компанія Imaginalis отримала можливість передавати результати лабораторних сканувань, що має суттєво прискорити розвиток віддаленої діагностики. Це важливо, оскільки зображення, отримані за допомогою 3D комп’ютерної томографії, «важать» декілька гігабіт, тому доступні на сьогодні швидкості мереж є недостатніми для ефективного обміну медичною інформацією.

Очікується, що мережі 5G також допоможуть компанії El.En проводити мінімально інвазійні хірургічні втручання. «Ми зможемо знизити інвазивність хірургічних та діагностичних процедур, якщо матимемо більш досконале програмне забезпечення, прилади та системи контролю. Проте, щоб ці системи працювали, нам потрібен більш ефективний спосіб обміну інформацією», - коментує професор Леонардо Масотті, Президент наукового комітету компанії El.En.

Інформаційно-комунікаційні технології у поєднанні з експертизою у сфері медицини, вже багато років сприяють покращенню процесу лікування пацієнтів. Розвиток і широке запровадження ІКТ, зокрема 5G, інтернету речей, хмарних обчислень і Big Data дозволить людству жити довше та менше хворіти. Відповідно, більше часу та сил залишиться на продуктивну працю, самореалізацію та творче самовираження.

.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською